Elvi Sidheri: Detaje (turke)

Detaje (turke) Nga Elvi Sidheri Të them të drejtën nuk e kam idenë, pavarësisht njëfarë njohje jo edhe aq të përciptë të gjuhës turke, se si i

Latest news

Entela Binjaku: Shqetësime të reja në kulturën e komunikimit

Shqetësime të reja në kulturën e komunikimit Nga Entela Binjaku Në fillimet tona të lëvrimit të platformave online  nuk e kishim menduar se do të vinte dhe ... me shume

Milazim Kadriu: 'Dita e Plisit' në kullën e Azem Galicës

NË KULLËN MUZE TË  AZEM GALICËS U MBAJT  MANIFESTIMI  " DITA E PLISIT " Kumtesa, këngë e valle, anekdota, mirënjohje,… në  Ditën e plisit në Kullën e Azem Galicës Nga Milazim F. ... me shume

Ajshe Leka: Nuk ekziston vetëm një mënyrë për të ndihmuar gratë në luftën kundër kancerit

Muaji ndërkombëtar i luftës kundër kancerit Nuk ekziston vetëm një mënyrë për të ndihmuar gratë në luftën kundër kancerit NGA AJSHE LEKA Në punën time si  punëtore shëndetësore, ... me shume

Vangjush Saro: Simbolika e shkollave shqipe në diasporë

Simbolika e shkollave shqipe në diasporë Nga Vangjush Saro Ndër mësimet më të vlefshme të Historisë së Shqipërisë, për të gjithë ne, mbetet përpjekja e madhe e ... me shume

Frank Shkreli: Nobelistja gjermane troç serbëve

NOBELISTJA GJERMANE UA THOTË TROÇ SERBËVE NË BEOGRAD Nga Frank Shkreli Në fillim të tetorit, kam shkruar një artikull modest, ndërsa shpreha disa mendime ndaj mos reagimit ... me shume

Kujtim Mateli: Tri luginat e famshme që u bënë djepi i lindjes së shoqërisë njerëzore

Tri luginat e famshme që u bënë djepi i lindjes së shoqërisë njerëzore Nga Kujtim Mateli Çdo qytet, ka simbolet e veta me të cilat identifikohet. Këto simbole, ... me shume

Lajmet e dites

Skënder Kapiti: Majlinda Kelmendi krenaria jonë kombëtare

Majlinda Kelmendi krenaria jonë kombëtare Tashmë  Historia dhe Pavarësia e Kosovës janë  shkruar edhe me Ar Nga Skënder S. KAPITI Triumfi i sportistes  më  të  madhe shqiptare, e përfaqësueses së shtetit shqiptar të ... me shume

Reportazh

Zeqir Lushaj: Hajde Shëngjini!

-HAJDE SHENGJINI…! -Një mozaik me  16 foto (me pak tekst prezentues) nga Shengjini, në kapercyell të ketij sezioni turistik të verës ’17, ose një foto-reportazh me mbiemer gjysëm-vjeshtorë- Nga Zeqir Lushaj Ky është Shengjini, qyteti ... me shume

Aktualitet

Dijana Dukaj: Në përkujtim të kaliuarës së lavdishme

NË PËRKUJTIM TË KALUARËS SË LAVDISHME Nga Dijana Gj. Dukaj Fundviti  është periudha kur duhet rikujtuar  vitin që po lëmë pas, ditët dhe të arriturat ose atë që është dashtë të arrihet ... me shume

Intervista

Entela Binjaku: Intervistë me Floriana Igrishtën, CDU

Intervistë me Floriana Igrishtën kandidate e CDU-së për deputete në Parlamentin e Republikës së Schleswig Holsteinit Intervistoi Entela Binjaku 1. Përshëndetje dhe faleminderit që pranuat të zhvillonim këtë dialog sëbashku! Floriana si lindi ... me shume

Powered by www.merbraha.com v4.7