19/06/2024

Shqiptarëve u mungon aftësia për t’u mbrojtur nga sekti kriminal i tradhtarit famëkeq Edvin Kristaq Rama

0

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike

Sa më i ulët të jetë vetëvlerësimi, aq më e dobët është aftësia për të mbrojtur veten. Kjo ndodh kur shtetet drejtohen nga burra të feminizuar ose një tufë pulash pa kokë, të cilët merren vetëm me mirëqenien e tyre. Forca nuk vjen nga aftësia fizike. Forca lind nga një vullnet i paepur.

***

Arsyetimi i indiferencës së shqiptarëve për mos-reagime ndaj regjimit kriminel

Nuk di asgjë më inkurajuese sesa aftësia e padyshimtë e njeriut për të ngritur cilësinë e jetës së tij përmes përpjekjeve të provuara.

Ndonjëherë më “akuzojnë” se jam një nga ata që mundohen t`u japin shpresë atyre që nuk kanë shpresë. E konsideroj nder të krahasohem me dikë që është më i mirë se unë për sa i përket njohurive dhe përvojës. Mesazhi im për këtë temë është në thelb ky: Kuptoni se ekziston një aspekt ekstaze i ekzistencës suaj që nuk ju bën ta ndjeni. Dije se ky element i bashkëlindur është një pjesë e qenësishme e vetes suaj. Filloni t’i besoni natyrës suaj themelore duke u bërë i vetëdijshëm. Me fjalë të tjera – jo më justifikime.

  • Kjo letër ju inkurajon të sfidoni modelet e vjetra dhe të lini veten të frymëzoheni nga një vetëdije e re e gjetur për jetën e fshehur nën justifikimet tuaja. Ftojeni veten të dilni nga modelet e vendosura të mendimit dhe kuptoni se asgjë nuk ju pengon të jeni në gjendje të jetoni në nivelin tuaj më të lartë.
  • Ju padyshim keni aftësinë për të hequr qafe justifikimet – ata ngrihen dhe ikin kur zbulohen si sistemet e besimit të rremë që janë. Nuk ka asgjë për t’u çuditur.
  • Ju e lartësoni jetën tuaj kur merrni përgjegjësinë për atë që jeni dhe çfarë zgjidhni të bëheni. Ju mund të kapërceni të zakonshmen, të përbotshmen dhe mesataren me mendime për gëzim dhe kuptim më të madh, mund të vendosni të lartësoni ekzistencën tuaj në vend që ta lini të ngecë ose të përkeqësohet përmes përdorimit të justifikimeve. Shtrihuni përtej aty ku jeni sot.
  • Ju mund t’i ngrini dëshirat tuaja në vetëdije duke shkëputur fuqinë e nënndërgjegjes në mënyrë që ajo të mos ketë mundësinë të vazhdojë të kontrollojë jetën tuaj. Mëkati juaj i keq-menaxhimit është në dispozicion, duhet vetëm për të zbuluar justifikimet që janë varrosur thellë brenda jush. Bëhuni të vetëdijshëm!

Inkurajohuni nga aftësia e padyshimtë që keni për ta ngritur këtë jetë përmes përpjekjeve të vetëdijshme. Mbani në mend këto katër fjalë ndërsa rishikoni listën e mëposhtme të disa prej justifikimeve më të zakonshme nga të cilat ndoshta do të dëshironit të hiqnit qafe.

Kjo mund të duket gjithashtu si një arsye e mirë, por nëse “ato” ju bindin se diçka përfshin një rrezik më të madh nga sa jeni në gjendje të merrni përsipër ose keni forcën për ta trajtuar, ky është një justifikim i keq për të bërë diçka. Ajo që është e pamohueshme këtu është aftësia juaj për të zgjedhur atë që mendoni për mangësitë e ndërmarrjes (aktivitetit, veprimeve t`u kundërviheni atyre kriminelëve të kamufluar si politikanë të cilët punojnë që ju të mos ekzistonit).

Me kalimin e viteve, shumë bashkëkombës të nderuar më kanë falënderuar që kam marrë kaq shumë shanse kur bëhet fjalë për të folur pa doreza për atë që besoj aq plotësisht dhe me vendosmëri. Gjithmonë habitem me shprehje të tilla mirënjohjeje – nuk e kam menduar kurrë se kam qenë trim, sepse them atë që dua të them. Edhe pse mendimet dhe deklaratat e mia mund të jenë perceptuar fare mirë si fyese nga shumë njerëz. Nuk më ka bërë kurrë përshtypje, nuk më ka shkuar kurrë mendja se që të jem vetvetja – do të thotë të rrezikosh.

Unë nuk mendoj se dikush mund të jetë ndonjëherë 100 për qind i sigurt se diçka është plotësisht pa rrezik. Mbajtja prapa dhe heshtja nga frika e ndëshkimit dhe kritikës mund të jetë në fakt një sjellje e rrezikshme. Të folurit nga zemra jo gjithmonë ka pasoja negative. Reagimet e shumta që marr janë në të vërtetë pozitive dhe të ngrohta në 99 për qind të rasteve.

Frika që është pjesë e pritjes së rrezikut shërben vetëm për t’ju penguar të ndërmerrni veprime. Nëse e bindni veten se është detyra juaj të shmangni rrezikun, mund të vazhdoni me zakonet e “mira” e të vjetra. Nëse jeni mësuar të mbroni veten duke u përpjekur të kënaqni këdo që takoni, jeni viktimë e justifikimeve tuaja, të cilat ju ndihmojnë të mbeteni përgjithmonë nën shtypjen e politikanëve mafioz të regjimit kriminal.

Unë po ju them se e kaluara është një kovë me hi. Unë ju them se e djeshmja është një erë që ka gënjyer, një diell që ka zbritur në perëndim. Unë ju them se nuk ka asgjë në këtë botë përveç një deti mëngjesesh, një qiell mëngjesesh.

***

O shqiptarë! Tregoni aftësinë tuaj mbrojtëse (luftarake) sepse fqinjët tuaj dhe e gjithë bota po tallet me ju se përgjithësisht nuk jeni guximtarë dhe të zgjuar por burra të feminizuar.

Hiqni dorë nga besimi mendor se jeni shumë i dobët. Jini vigjilent dhe aktiv dhe tregoni një lloj të ri guximi. Pohoni se jeni çliruar nga zakonet e të menduarit që ju kanë bindur se nuk jeni një person i fortë. Këtu janë disa pohime (motivime): Nuk do të mendoj më kurrë se më mungon forca. Çfarë mendoni për mua nuk është puna ime. Forca ime është lidhja ime me burimin; nuk njeh dobësi.

Duhet të kundërshtojmë fuqishëm ndikimin e viruseve serbe, greke dhe ruse në Shqipëri nëpërmjet këtij diktatori autokratik shqipfolës që mbi të gjitha urren shqiptarët me të cilët padyshim nuk ka asnjë lidhje gjenetike.

Serbia dhe Rusia tashmë po përpiqen të shkatërrojnë vendin tonë dhe identitetin tonë kombëtar përmes “Ballkanit të hapur”, ndërsa Greqia përmes pushtimit të Butrintit, detit Jon, varrezave të tyre false në territorin tonë, kishave „greke“, falsifikojnë dhe përvetësojnë historinë tonë, qenien tonë pellazge-ilire. Kjo sepse Shqipëria është një fëmijë jetim, s`ka kush ta mbrojë nga rrugaçët e egër. Kanë mbetur vetëm të moshuarit. S`ka kush të mbrojë territoret tokësore dhe detare, qendrat arkeologjike pellazge-ilire-arbërore dhe popullsinë indiferente! Të rinjtë pervers, qyqarë e skandaloz janë shumë të zënë në paketimin e valixheve për ta braktisur atdheun, por edhe në luftërat e përgjakshme që zhvillohen në një shtëpi televizive ku “Për’Puthen”.

Sipas Artit Luftarak, qasja më e mirë për veprim në luftën kundër kundërshtarit të dobët (siç është Shqipëria në raport me Serbinë dhe Greqinë) është të marrësh një shtet pa e prekur atë. Për të fituar mbi armikun pa përdorimin e forcës është kulmi i aftësive.

Kushdo që mbështet tradhtarët, ose qëndron indiferent në këto çaste shumë të rrezikshme për Vendin dhe Kombin Shqiptar kërcënon unitetin, sovranitetin dhe integritetin territorial të Shqipërisë. Duhet theksuar se opozita politike e brendshme është gjithmonë e gatshme për të demonstruar një gamë të gjerë grindjesh për interesa vetjake.

Gjithë shqiptarët: të shtetit amë, Kosovës, FYROM-it, Malit të Zi, Luginës së Preshevës, Çamërisë dhe diasporës duhet urgjentisht të përgatiten për të bërë diçka së bashku. Të jemi të gatshëm për të kryer ndonjë veprimtari të domosdoshme për të penguar dhënien e tokës ilire/shqiptare grekëve të vetëshpallur. Veprimtaritë armiqësore që “rilindësit” e Kuvendit me disa dylberë (ish anëtarë të PD) kryejnë kundër Shqipërisë, shtetit amë të të gjithë shqiptarëve, duhet ndaluar. Patjetër. Kaq mjafton. Shkelësit e Ligjit të tërhiqen zvarrë jashtë Kuvendit dhe drejtë në koshin e plehrave.

Ka pak gjëra në botë aq të rrezikshme sa një tufë gjumashe. Shqiptarët kokëtul lejojnë që një nudist pervers e i droguar, një këlysh manipulues dhe mashtrues – të shes vendin dhe shkatërroj identitetin tonë kombëtar.

Bastard, a ke thënë gjë deri tani dhe nuk ke gënjyer?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok