23/06/2024

Intel lëshon gjeneraten e re të çipave WiMAX

0

Intel sot lëshoi në treg WiMAX Connection 2250, gjenerata e re e sistemit-në-çip dhe çipi i parë dual-mode baseband për WiMAX. Kur bashkohet me tri-band WiMAX radio të Intel, pajisja e krijuar ka aftësi të lidhet me frekuencat WiMAX. Intel planifikon të integron WiMAX Connection 2250 në pajisjet WiMAX të serisë CPEi 200.

Motorolla, si dhe disa kompani tjera të pajisjeve telefonike, planifikojnë të lëshojnë prodhime të ndërtuara nga WiMAX Connection 2250 në vitin 2007.

Me këtë, WiMAX tani ka hyrë në lojen serioze të tregut të telekomit. Duke marr parasysh se ditë më parë Nokia deklaroi se do të prodhon telefona dhe baza WiMAX, mund të presim zhvillime të shpejta dhe agresive në treg gjatë 2007 dhe 2008.

Burimi i lajmit:
http://www.physorg.com/news79800051.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok