16/07/2024

Çfarë është Video card

0

Kartë video është një kartë që lejon kompjuterin të dërgojë informacion grafik tek ekrani ose projektor. Çdo motherboard ka nje vend per kartën video por mundë të jetë i ndryshëm sepse ka disa lloje kështu gjithmonë kontrolloni me motherboard përpara se të bëni një blerje.

Shumë kompjutera kanë karta video të integruar direkt mbi motherboard. Kompjuteri me video të integruar direkt mbi motherboard është më i lirë me qmim por edhe më pak i fuqishëm për një sistem grafik. Ky opsion është i mençur për biznese mesatare dhe përdorues në shtëpi që nuk janë te interesuar në lojra apo programe që video card duhet shumë e fuqishme.

Meriman Braha ©www.merbraha.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok