13/06/2024

Çfarë është Cd Room

0

CD-ROM perdoret për të parë informacionet që janë në cd (“read-only memory”) por informacioni në cd mundë të transferohet në compujuterin tuaj. CD-ROM përdoret gjerësisht për shpërndarjen e programeve kompjuterike, Disa CD mbajë të dhëna kompjuterike ne audio dhe video.

Ne fillim cd rom ishte vetëm për të parë informacionin në cd thë për të transferuar dhe installuar programet, kohët e fundit me teknollogjine e re cd rom ben edhe gjëra të tjera siq jane: Munde te shikosh DVD mundesh te besh CD MP3 Mundesh te besh DVD etj.

Meriman Braha ©www.merbraha.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok