21/04/2024

Vrite tjetrin

0

Nga Edison Ypi

Mos e bëj ate gabim me e lën tjetrin pa e vra.

Po fillove me dyshime, jo ti po un, jo un po ti, vjen tjetri të vret ty.

Po vazhdove me hizitime duhet apo s’duhet ta vrasësh ti tjetrin, ta bën tjetri gropën ty.

Çlirohu nga ankthi torturues duke e vrarë ti tjetrin para se tjetri të vrasi ty.

Më mirë të vuaj pak çaste ai që vritet, se përgjithmonë të dy.

Vrite tjetrin pa të lëvizur qerpiku.

Edhe nëse tjetri është babai yt ose vëllai yt, ose farefisi yt, vrite tjetrin pa të lëviz qepalla.

Momenti më i përshtatshëm me e vra tjetrin është ta vrasësh në gjumë.

Tjetër rast i mirë me e vra tjetrin është me bukë në gojë.

Edhe me mish në ngojë s’ësht keq.

Ta vrasësh tjetrin tu pi kafe në qef të vet, është gjithashtu e këshillueshme.

Vrite tjetrin për hiçgjë.

Me kalashnikov, me sqepar, me sëpatën me bisht të shkurtër dhe teh rrezëllitës që e bleve një ditë në pazar për ta pasur për çdo rast, me çfardolloj mjeti, për çfardolloj arsyeje, ose pa asnjë arsye, vetëm pa e vra mos e lej.

Ik vrite tjetrin.

Mos e zgjat.

Bjeri shkurt.

Trokiti në derë. S’ka rëndësi nëse tjetri del te dera i veshur apo i çveshur, me patollona, me tuta, me pizhama, me brekë. Rëndësi ka tjetrin ta vdesësh në çast duke e godit në rruz të qafës. Koka si bostan në dysheme. Gjaku vu.

Mos u tut nga njerzit e shtëpisë. As të tutë, as të tjetrit që do vrasësh. S’janë më të mirë se ty, as këta as ata. Të gjithë  njësoj janë. Do kesh mirkuptimin e tyre të plotë. Rastin për ta hequr qafe tjetrin kanë kohë që edhe ata mezi po e presin. Mos u bëj merak se do thonë që e vrave ti. Edhe Policisë edhe televizioneve do u thonë erdhi e vrau një i çmëndur me kapuç të zi në kokë që u largua në drejtim të paditur.

Mos e vër në dyshim që pasi ta vrasësh ti tjetrin, do vij tjetri të vrasi ty.

Në këto ditë të vështira që po kalon Kombi, ta vrasësh ti tjetrin dhe të vrasi tjetri ty, është vepër patriotike me vlerë të pallogaritëshme për brezat e ardhshëm që do mahniten me trimninë, besën dhe burrërinë e brezave të tashëm.

Ti tjetrin, tjetri ty, e kështu me rradhë, mos lini human pa vrarë.

Vritini të gjithë: Nënat, baballarët, vëllezërit, motrat, miqtë, mikeshat, bijtë, bijat, nipat, mbesat, kushurinjtë, kushurirat, fshatin, qytetin, të gjithë, derisa nga Konispoli në Vermosh dhe nga Mokra në Karavasta të mbeten vetëm ata dhe ato që nuk e vrasin njëritjetrin, qëntë, zagarët, buçet, derrat  dosat, gjarpërinjtë, nëpërkat, gaforret, krimbat, zhabat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok