21/07/2024

Si sot 72 vjet më parë, kriminelët ruso-sovjetike vrasin pa mëshirë lulen dhe elitën e popullit polak!

0

Nga Jahja Drançolli

Më 13 prill të vitit 1943, Gjermania naziste njoftoi zbulimin e një varri masiv me më shumë se 4000 robër lufte polakë (kryesisht ushtarë) të kapur nga forcat ruso-sovjetike dhe më pas me miratimin e Byrosë Politike të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik dhe të Stalinit, u ekzekutuan në pranverën e vitit 1940 (13 prill-19 maj)!

Rreth 22,000 kryesisht polakë, anëtarë të Forcave të Armatosura Polake të gradave të ndryshme, mjekë, profesorë, avokatë, priftërinj, pronarë tokash, shkrimtarë, gazetarë dhe mjekë. Shkurtimisht, elita e një kombi përbënte një kërcënim në formën e opozitës ndaj regjimit që BRSS synonte të krijonte në zonë. Masakra ka ndodhur në pyllin e fshatit Katyn pranë qytetit Smolensk dhe sipas fshatit në fjalë ngjarja është quajtur Masakra e Katyn-it. Ngjarja u shfrytëzua në maksimum nga propaganda naziste, e cila, sipas raportit, arriti të largonte aleatët perëndimorë nga aleanca me BRSS, e cila pranoi përgjegjësinë për vdekjen e 22 mijë polakëve vetëm në vitin 1990!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok