18/07/2024

Rusia përpiqet të mbulojë humbjet e saj në fushën e betejës me terror ndaj civilëve

0

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike

Putin po plaket dhe nuk i intereson se çfarë ndodh për sa kohë që ai merr atë që dëshiron. Ukraina përsëri u kërkoi aleatëve më shumë armë që të mund të mbrohet kundër sulmeve ajrore. “Kur mundësia e terrorit të rusëve të jetë neutralizuar me përpjekjet tona të përbashkëta, atëherë Rusia nuk do të ketë zgjidhje tjetër veçse të mendojë për paqen”, thotë presidenti i Ukrainës.

***

Pikërisht në ditën kur linjat e gazit u hodhën në erë, a e kuptuan shumica e njerëzve se Putin dhe miqtë e tij në Kremlin nuk do t’i njihnin kurrë rezultatet e ndonjë dëshmie perëndimore që mblidhej për shkakun?

Duhet të jemi të vetëdijshëm se një sërë planesh dhe zbatimin e rezultateve kundër Perëndimit, dhe ndjekja e tyre, janë planifikuar me kujdes në Rusi gjatë disa viteve. Nëse, për shembull, Putini dhe miqtë e tij të Kremlinit fajësohen në mënyrë të dukshme për një rezultat apo ngjarje të bazuar në faktin se toka është e rrumbullakët, Putini me kriminelët e luftës rreth tij do të mohojnë gjithçka, duke iu referuar faktit që toka është e sheshtë. Më e vështirë se kjo nuk është të kuptosh mosbesueshmërinë e plotë ruse.

Rusët po përpiqen të bashkojnë të gjitha forcat e tyre në jug të Ukrainës, por edhe natyra është në anën e Ukrainës.

Trupat ruse po përpiqen të formojnë një grup në frontin jugor, por ata kanë probleme të mëdha me furnizimin me armë dhe pajisje. Por gjithsesi, vazhdimisht edhe përforcimet e mobilizuara po ikin (që nga koha e regjistrimit ushtarak, rekrutët kërkojnë mënyra për t’u dorëzuar).

E kam parë dhe e kam thënë shumë herë: Shkatërrimi i flotës ruse të Detit të Zi do t’i jepte fund kësaj lufte të rrezikshme shumë shpejt.

Nëse kaloni kohë duke studiuar këtë lloj gjëje, kjo do ta pengonte Rusinë për dekada në skenën ndërkombëtare, pasi do të ishte një pjesë e madhe e pronave të saj detare. Më tej, do të kishte një rënie (sasi më të vogla) të raketave Cruise që fluturonin nga anijet dhe nëndetëset, si dhe materialet dhe përforcimet. Nëndetëset e tyre do të duhej të dilnin gjithashtu në sipërfaqe pa asnjë mbulesë, duke i bërë ato objektiva dhe kjo do të prishte më tej aftësinë e Rusisë për të qenë shkatërruese. Më në fund do të shkatërronte moralin e çdo rusi në luftë dhe në shtëpi: Fillimisht e pashë këtë në fillim dhe nuk e mendova shumë. Tani jam (edhe unë) pothuajse i sigurt se kjo është thembra e Akilit të Rusisë. Me shumë gjasa që Krimea do të binte shumë shpejt dhe Rusia do të tërhiqej.

Dëshmi se ura duhet të ishte shkatërruar muaj më parë. Pika e kthesës në luftë nëse nuk mund të marrin pajisje – dhe HIMARS të shkatërron çdo depo (rezervë) armësh. Aneksimi i Krimesë ishte pika e tyre e nisjes në Ukrainë. Nuk duhej të ishte lejuar në vitin 2014.

Putin po plaket dhe nuk i intereson se çfarë ndodh për sa kohë që ai merr atë që dëshiron. Rusia jo vetëm që ka probleme me furnizimet dhe municionet, por morali është i ulët dhe përkeqësohet. Mësohet se ushtarët madje janë kthyer kundër njëri-tjetrit. Putin bëri kërcënime se Ukraina nuk duhet të lejohet në NATO, por vendet e NATO-s “erdhën” për të mbështetur Ukrainën, po njësoj. Indikacionet tregojnë se Rusia tani po përdor municione më të vjetra dhe Putini po humb terren me shpejtësi në aneksimet e tij kriminale.

Një koleg evropian më shkroi:

“Trupat ruse po përpiqen të formojnë një grup në frontin jugor, por ata kanë probleme të mëdha me furnizimin me armë dhe pajisje.”

“Dhe kjo është pikërisht ajo që Ukraina (çlirimtarët) duhet të dëshirojë që ata të bëjnë, në mënyrë që HIMARS të jenë më efektive”, ishte përgjigja ime.

Strategjia e Ukrainës është mjaftë e thjeshtë në jug. Rimerrni Kherson, i cili është qendra kritike e transportit për në Krime dhe shkatërroni atë urë nga Rusia në Krime. Izoloni Krimenë dhe ngadalë kthejeni duke përdorur armët e NATO-s.

Rusia ka pasur një makth logjistik që nga dita e parë në Ukrainë. Ky dhe morali jashtëzakonisht i ulët në radhët e tyre do ta bëjnë të pamundur që Rusia të fitojë.

Ne (bota liridashëse) e admirojmë frymën e Ukrainës për t’i rezistuar Rusisë për lirinë e saj, pavarësisht nga kërcënimet e Rusisë për hedhjen e armëve bërthamore mbi Ukrainën dhe mizoritë që Rusia ka kryer.

Ukraina po mbron gjithashtu Evropën (përfshirë Shqipërinë, Kosovën dhe trojet nën pushtim) dhe Evropa duhet të bëjë shumë më tepër për ta – të tilla si dërgimi i automjeteve luftarake Leopard MBT dhe Marder.

Për herë të parë keni armaturën gjermane që lufton për djemtë e mirë. Unë mendoj se Gjermania i detyrohet të paktën kaq shumë Evropës dhe historisë!

A nuk po e dobësojnë rusët praninë e tyre ushtarake diku tjetër? Një kryengritje në Gjeorgji ose Çeçeni mund të jetë katastrofike për Rusinë.

Jo gabimi i tij i vetëm (vetëm i fundit në një varg gabimesh të Putinit):

mbivlerësimi i ushtrisë së tij,

nënvlerësimi i vendosmërisë së Ukrainës dhe ushtrisë së saj,

pajisjet e dobëta/të vjetruara,

taktikat e lashta të fushëbetejës,

komandantët e paaftë,

mungesa e mbështetjes për trupat e vijës së parë, etj.

Mënyra se si fryn era dhe sa e fortë mund të jetë domethënëse. Po i pengon tragetet të funksionojnë. Kjo nuk është rastësi. Kush e kontrollon erën? Mendimi im: Unë mendoj se Zoti është në anën e Ukrainës. Përgënjeshtrime?

Dy fraza më bëjnë të kërcej nga gëzimi:

Rusët kanë “probleme të mëdha me furnizimin e njerëzve dhe pajisjeve”.

Që nga momenti i regjistrimit në ushtri, “rekrutët kërkojnë mënyra për t’u dorëzuar”.

Do të ishte mirë nëse do të kishin një tjetër “aksident” në urën e madhe! Ukraina ka raketa me rreze më të gjata që mund të godasin forcat dhe urat e Krimesë në rrugën e tyre drejt jugut. Goditja strategjike e pikave të ndryshme të linjës së armëve lëvizëse.

Ndërsa rusët janë duke lëpirë plagët e tyre në Lindje dhe duke mbledhur forcat e tyre në Jug, ku do të godasë Ukraina më pas? Rusia po shikon kudo sepse atyre u mungon inteligjenca në terren për aftësitë dhe synimet ukrainase. Pa këtë inteligjencë dhe me moral të ulët në terren – Rusisë i mungon aftësia për veprime të koordinuara të forcave ushtarake.

Kur Ukraina të nisë një ofensivë të re, do të doja që ata të lodhnin rusët duke sulmuar ditë e natë.

Pushoni disa trupa ndërsa të tjerët sulmojnë dhe ngacmojnë rusët. Pastaj sillni trupat e pushuara. Privo gjumin agresorëve rus.

Është koha që rusët të dorëzohen dhe të heqin dorë nga i gjithë territori që i vodhën Ukrainës, përfshirë Krimenë. Rusët duhet të jenë në vendin e tyre. Ata janë të paftuar në Ukrainë. Rusia nuk do të jetë kurrë gjë tjetër veçse një perandori mesjetare, nëse njerëzit nuk e luftojnë qeverinë e tyre dhe nuk sjellin ndryshime. Përfundimi i korrupsionit sistematik dhe vendosja e sundimit aktual të ligjit do të ishte një fillim i shkëlqyeshëm.

Kur do ta ndalë Rusia këtë çmenduri pasi planet e të çmendurit rit krijesave fashistë, nazistë, terroristë rreth tij janë të dështuara dhe të paarritshme? Absolutisht gjithçka që po bën Putin është thjesht shkatërrimi i Ukrainës dhe përkeqësimi i gjithçkaje për Rusinë. Nëse rusët nuk e ndalojnë Putinin TANI, situata do të vazhdojë të përkeqësohet, për të gjithë…

***

PS: Të kesh shumë ide nuk do të thotë se je i zgjuar, sepse edhe të kesh shumë ushtarë nuk do të thotë se je një gjeneral i mirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok