20/05/2024

Lufta kundër hajdutëve, mashtruesve, trafikantëve dhe tradhtarëve të rrezikshëm

0

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike

Për kë punon kryeministri i jashtëligjshëm e antikombëtar i shtetit amë dhe banditët e tij? Shqipërinë, Serbinë, Rusinë apo Greqinë? Po hajnat antikombëtar të opozitës në Kosovë? Po partitë servile në FYROM? Po mediat e korruptuara analfabete dhe “analistët” qesharak? Të gjithë i bashkon karakteri i fëlliqtë dhe paratë e pista, prandaj mbrojnë interesat e njëri-tjetrit.

***

Pas çdo pasurie të lehtë fshihet një krim i rëndë. Edhe prostitutat paranë e fitojnë me ndershmëri, me pagjumësi, me punë të madhe e me djersë. Ndërsa këta bastardë që po na shkatërrojnë vendin, brohorasin për armikun e përjetshëm, po vjedhin pronat publike, e kane varfëruar popullin që i kanë humbur shpresat, prandaj trojet tona po boshatisen nga shqiptaret, troje që do të trashëgohen nga të huajt nga e gjithë bota. Autorët duhet të arrestohen sa më parë. Pasuritë e fituara përmes krimit duhet të konfiskohen menjëherë dhe autorët të dënohen me burgim të përjetshëm.

Ligjet janë si rrjetat e merimangës, kapin mizat e vogla, ndërsa grerëzat, mushkonjat dhe pleshtat depërtojnë.

Ideja bazë e politikës mbarëshqiptare duhet të jetë mbrojtja e interesave kombëtare dhe lehtësimi e përmirësimi i jetës për shumicën e njerëzve, sidomos të atyre që jetojnë në varfëri të skajshme.

Natyrisht nuk është punë e lehtë të jesh kryeministër i paligjshëm siç është sivëllai i çetnikëve, nudisti i stërzgjatur (pasi ka vjedhur dhe blerë zgjedhjet), por në të njëjtën kohë është “qeveria” (regjimi) në detyrë ajo që duhet të marrë përsipër përgjegjësinë për të cilën janë “zgjedhur” dhjetë vjet më parë.

“Mendja e shëndoshë” e tij zëvendësohet me “njohuri” vëllazërim-bashkimi me Serbinë terroriste që nuk mund të zbatohen në praktikë.

Ajo që na duhen janë politikanë të arsimuar, të pakorruptuar dhe patriotë që punojnë për votuesit për të mbrojtur interesat e tyre.

Nuk është e drejtë, por krim të vjedhësh të tjerët, të djegësh pasurinë e tyre, të uzurposh pronat shoqërore, të rrahësh gruan, të shfaqësh mungesë respekti ose të lëndosh dhe të dëmtosh të tjerët. Kthejeni dinjitetin, të vërtetën, mirësinë, respektin dhe integritetin!

Është përgjegjësi e politikanëve se çfarë ndodh, por janë edhe votuesit që i zgjedhin këta njerëz në poste drejtuese. Ata ulen aty vit pas viti. A ka lidhje me demokracinë? A është shoqëria e fortifikuar me liderë që bëjnë dredhi me popullin që zgjedhjet të mos kenë rëndësi për elitën e korruptuar në pushtet? Gjëja më e frikshme është se ka gjithnjë e më shumë njerëz që thonë se nuk u intereson më se në cilën rrugë po shkon shoqëria, sepse nuk mund të bësh asgjë për të. Ata nuk shqetësohen (nuk guxojnë) të bëjnë diskutime ku diskutuesi (ti, unë, ai, ajo) cilësohet si një person që fokusohet vetëm në atë që është e gabuar (që nuk është në rregull).

Dhe siç thoni ju; prandaj askush nuk guxon të thotë asgjë. Dhe kur askush nuk guxon të thotë asgjë, atëherë duhet të pyesësh: A ka një demokraci të plotë në këtë vend?

Kjo çmenduri që kanë krijuar politikanët do ta shkatërrojë shoqërinë përfundimisht.

Politikanët shqiptarë duhet t’i kenë prioritet çështjet shqiptare dhe jo atë që favorizon interesat e Serbisë, Greqisë, Rusisë, Turqisë dhe dashakeqëve tjerë. Do të jenë përgjithmonë parazitët që thonë: “Bëni si them unë dhe jo si bëj unë”.

Jemi në një kohë ku ka trazira të mëdha në mbarë botën, lufta në Ukrainë është ende duke vazhduar. Rezultati nuk dihet. Serbia (brekët e Rusisë) e ndihmuar nga “ndërmjetësuesve” evropian të zhytur në konflikt interesi, është ende duke terrorizuar-provokuar Kosovën.

***

Skenari i mundshëm serb:

Një operacion i flamurit të rremë është një operacion ushtarak në të cilin dikush sulmon veten e tij, duke pretenduar se është një komb ose aktor tjetër.

Qëllimi është zakonisht një përpjekje për të dhënë një justifikim për të shkuar në luftë. Serbia po planifikon sërish të akuzojë Kosovën për atë që po planifikon të bëjë, të përpiqet sërish të hyjë në luftë në shkallë të gjerë kundër vendit tonë. Është e rëndësishme të njoftohet bota për gjëra të tilla, sepse e bën më të vështirë për Serbinë kryerjen e një operacioni të tillë. Kur ke frikë nga pisllëqe kriminale të tilla, del dhe paralajmëron. Ne e pamë këtë, për shembull, në vitin 1998. Serbia (shërbimet serbe) vrau 6 të rinj serb në lokalin “Panda” në Pejë, për të akuzuar UÇK-në për terrorizëm dhe për të arsyetuar agresionin ndaj shqiptarëve në Kosovë.

***

Bashkohuni të gjithë në këto çaste kritike, mos u bëni indiferent dhe budallenj për shkak të interesave të përkohshme meskine. Zero “zajedincë”. Mos lejoni kurrsesi republikën serbe barbare në tokën ilire-shqiptare.

Armiqtë e dinë se çfarë ndodh nëse qëndrojmë të gjithë bashkë dhe bashkohemi dhe kjo i tremb të gjithë të gjallët!

Një tipar i shtetit nazist-terrorist serb është se, me heshtjen (ndihmën) e disa shteteve të Evropës Perëndimore, ata kanë kontroll mbi historinë (vazhdojnë ta falsifikojnë) dhe përpiqen të luftojnë gjithçka që bazohet në fakte. Moto e tyre është: “Asnjëherë mos pranoni asgjë”, dhe pjellin kaq shumë gënjeshtra saqë faktet janë mbytur në to.

***

Diçka më shumë njerëz në botën demokratike duhet të kuptojnë – është gjithashtu në interesin e tyre, por urrejtja ndaj Shqiptarisë (sidomos edhe për faktin që shumica e tyre i përkasin besimit mysliman edhe pse jo praktikues e keqpërdorues) dhe dashuria për Rusinë është kaq e rrënjosur dhe shumë e madhe për ta kuptuar këtë.

Popullsia shqiptare duhet të zgjohet shpejt dhe të marrë masa.

Asnjëra nga përpjekjet armike nuk ka mundur të shuajë te shqiptari instinktin e fuqishëm të racës së tij, që i ka dhënë forcën t`ju qëndrojë stuhive të shumta.

Miq po, por mos u bazoni në ndihmën e tyre. Mes shteteve nuk ka aspak dashuri por vetëm interesa. Edhe vet vëllezërit (të një babai dhe të një nëne të përbashkët) kur bëhen të rritur dhe martohen, shumica prej tyre, përdorë shkopinj, sëpata dhe thika, pse jo edhe pistoleta kundër njëri-tjetrit në betejën se kush prej tyre do të trashëgoj (grabitë) më tepër nga pasuritë e lënë pas prindërve që kanë shkuar në amshim.

Është aq e qartë sa duhet të jetë e panevojshme të thuhet: Besnikëria është ngjitësi në të gjitha marrëdhëniet. Në një lidhje. Në një miqësi. Në një shoqëri. Në një komb. Nëse nuk mund t’i besojmë më njëri-tjetrit, baza për ndërveprim është zhdukur. Çfarë kuptimi ka të kryesh detyrën, nëse të tjerët nuk e bëjnë këtë?

O shqiptarë, zgjohuni menjëherë nga gjumi i tepruar, bashkoni të gjitha forcat dhe punoni për vendin tuaj. Mos kini frikë nga vdekja. Aty ku jetojmë, nuk ka vdekje dhe kur vjen vdekja, ne nuk ekzistojmë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok