Kryeministër mos i lëndo qytetarët e vendit tuaj!

0

Shkruan Florim Zeqa

Përveç zhgënjimit të qytetarëve të vendit, politikanët e papërgjegjshëm kosovarë i kanë zhgënjyer edhe miqt më të mëdhenj të Kosovës, në veçanti Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e tyre evropian.

Adoleshenca politike dëmtoi interesat e Kosovës

Rihapja e Asociacionit të Komunave Serbe në fazën finale të dialogut, përveçse zhgënjyese, është edhe sfiduese për pavarësinë e Kosovës. Faza finale e dialogut e gjenë Serbinë në një pozitë të fuqishme politike, ndërsa Kosovën në një pozitë të skajshme inferioriteti, shkaku i klasës adoleshente dhe të papjekur politike.

Këshillat e Gabriel Escobar, emisar special i ShBA-së për dialogun Kosovë – Serbi për themelimin e Asociacionit, duken të jenë ultimative për ‘Qeverinë Kurti’, e cila pa humbur kohë duhet të ofrojë propozimin final në përmbylljen e dialogut me Serbinë, në të kundërtën mund të mirret një vendim unilateral nga bashkësia ndërkombëtare për veriun e vendit, të cilin nuk do të mund ta ndryshojmë më, siq nuk mundem ta ndryshojmë realitetin e krijuar 24 vite më parë në atë pjesë të vendit tonë!

Prolongimi i përmbylljes së dialogut, gjegjësisht zgjidhjes përfundimtare me Serbinë jo vetëm që nuk e ndihmon Kosovën, i shkon për shtati aspiratave hegjemoniste të Serbisë ndaj shtetit tonë.

Albin Kurti i kanë mbetur vetëm dy rrugë; ecjen përpara sipas rekomandimeve të miqve ndërkombëtar ose dorëheqjen nga posti i kryeministrit. Ndryshe nuk mund të luaj me ndërkombëtarët siq është mësuar të luajë dhe mashtrojë qytetarët e Kosovës.

Tashmë është e qartë, themelimi i Associazionit të Komunave Serbe (AKS) është rekomandim i prerë edhe i SHBA-ve dhe BE-së, andaj çdo ikje nga obligimet ndërkombëtare që ka marrë Kosova në Bruksel, do të jetë sfidë e papërballueshme për Kosovën.

Qytetarët janë lodhur me mashtrime, duan zgjidhje

Problemi i veriut të vendit nuk zgjidhet me politikë populliste dhe as me folklorizëm patriotik. I kaluam 24 vite duke ëndërruar, duke kënduar e vajtuar, duke gënjyer dhe zhgënjyer vetveten se një ditë do të bashkohet qyteti i Mitrovicës.

Atë që nuk mundi ta bëjë shumë vite më parë ylli i muzikës shqiptare, e madhja Shkurte Fejza me këngën; “Jo nuk ndahet Mitrovica”, provuan ta bëjnë edhe liderët tonë disa herë në vazhdimësi përmes fushatave zgjedhore, por na ndodhi e kundërta e saj, barrikadimi dhe vendosja e shtatores gjigante të Car Llazarit përballë Urës së lumit Ibër!

Vargu më kulmor i këngës; “pa u farue me djem e qika, jo nuk ndahet Mitrovica”, në vend që të kthehet në kushtrim mbarëkombëtar, u kthye në mashtrim nga politikanët tonë. Ata politikanë që dje kërkonin bashkimin kombëtar dhe të Mitrovicës në veçanti, sot po u thurin lavde rojave të Urës dhe kriminelëve serbë që vranë më dhjetëra shqiptarë të pjesës veriore dy dekada më parë!

Heronj (të vetëm) të gjallë janë ata pak banorë shqiptar të mbetur në pjesën veriore, të cilët me prezencen e tyre fizike janë duke u munduar t’i dalin zot trojeve te veta stergjyshore, përderisa kryeministri i tyre i thurë lavde vrasësit të familjarëve të tyre (të cilin e quante pikërisht kështu si opozitarë)!

Veprimet e ditëve të fundit të kryeministrit Albin Kurti, përveqse skandaloze dhe të dëmshme për shtetin, janë poshtruese dhe fyese për familjarët e të vrarëve nga kriminelët serb të pjesës veriore! Kryeministër mos i lëndo qytetarët e vendit tuaj, ngase përveq mallkimit të tyre, edhe Zoti të ndëshkon!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok