14/04/2024

Intervistë me Elvis Belulin kordinator rinor për LSI ne 2013

0

Elvis you keni punuar për LSI në vitin 2013 dhe keni ndimuar ne zgjthejet e pergjithshme te 2013 ne qarkun e Kmazes a po jo?

Po sigurishte.

Cfarë pozicioni keni pasur atje dhe me cfare jeni marre concretishte?

Kordinator rinor .

Përse zgjodhët LSI dhe jo ndonjë parti tjetër?

Në fakt më është bërë shpesh kjo pyetje edhe nga të tjerë ,mund të them se LSI është një parti në rritje, në zgjerim , dhe ajo shtrirjen e saj e ka synuar nëpërmjet rinisë .Arsyeja pse unë zgjodha LSI është se LSI është e vetmja parti që I ka një program specific vetëm për rininë shqiptare për gjith ato te rinj të pa punë gjithe at te rinje me shpresa dhe deshire per te ndryshuar kasha deshire edhe une te merrja pjese dhe zgjotha LSI per arsye sepse mendoj se ajo ka nje program te shkelqyer dhe mendoj se do te bej ndryshimin per shqiperine dhe shqiptaret.

Me cfarë mereshit gjatë fushatës?

Une isha ne krye te një grupi te rinjsh që shpërndanim informacion rreth programit te LSI dhe kryesisht mereshim me sektorin e rinise sepse ajo ishte shtresa tek e cila LSI mbështetej dhe kishte pikën e saj më të forte mirreshime me organizimin e shume takimeve dhe eventeve kulturore qe ne zhvilluam gjate fushates me qellimin qe te spjegoninm sa me mire prgramin e LSI. Shperndanim informacion rreth ceshtjeve ku ato do mbeshteteshin ne LSI pasi LSI te fitonte qeverine pikat ku ato do mbeshteteshin per pune arsim mjeksi etj.

Sa e veshtire ishte per ju te kryenit funksionin qe ju ishte caktuar?

C’do gje ishte me moment kishe moment kur mendoje se gjithcka po shkonte shume mire dhe ishte e perkryer po kishte edhe momente kur mendoje se smund tja dilje dhe mendoje te leje ket pune sepse spo ja dilje dot. Keto situata ndodhnin per faktin se do perballeshe me shume tipe njerezish. Dikush te kthehej me nje pergjigje qe ti se prisje dikush ofendonde sektorin qe ti perfaqesoje duhet te ishe I duruar dhe shume perfesional.Kishte edhe nga ata qe shtroheshin e degjonin te gjithe programin dhe ne fund te falenderonin per informacionin e dhene .

Cfare rezultatesh arriti LSI ne sektorin Ku ju perfaqesonit?

Zona ku une perfaqesoja gjithmone ka cene nje bastion I djathe (PD). LSI ishte nje fryme e re ne ate zone por me punen e arritur qe ne bebe dhe me perkushtimin e madh sikurse LSI kishte treguar edhe me pare ne shume vende te tjera, arriti nje rezultat shume te mire qe nuk e kishte arritur asnjehere ne zonen e kamzes dhe te gjithe dolem shume te kenaqur me punen e arritur.

LSI tani eshte ne kualicion me PS te dyja bashkeqeverisin per momentin sa mendoni se LSI do e realizoje programin e saj?

LSI vjen nga nje qeverisje me partine demokratike ku ajo kishte 3 deputete ne parlament, ndersa tani LSI po qeveris me partine socialiste dhe ajo perfaqesohet me 17 deputete duket qarte se votuesit kane besuar shume tek LSI duke pare ndryshimin e madh nga 3 deputete ne 17 . LSI do beje ate qe ka bere gjithmone tu qendroje popullit ne ndihme dhe te kryeje me perpikmeri programin e saj.

Dhe nje pyetje te fundit , do vazhdoni ta perfaqesoni LSI edhe ne zhgjedhjet e ardhshme?

Po patjeter qe po nese LSI vazhdon te perkrahe rinine dhe te gjithe shqiptaret dhe te kete nje program stabel per te gjithe atehere nuk kam pse te mos e perfaqesoj .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok