21/07/2024

Firewall-i i Vista mashtrohet lehtë

0

Firewall-i i Vista mashtrohet lehtë 

Symantec ka zbuluar se firewall-i i Windows Vista mund të mashtrohet lehtë duke i lejuar softuerit keqdashes të telefonon në cakun e vet. Orlando Padilla, nga Symantec, publikoi një shkrim i cili flet mbi aftësitë e Vista për ta mbrojtur sistemin. Në këtë shkrim Padilla pohon se pulla e firewall-it për ç'bllokim të programeve mund të çaset me privilegje të përdoruesit standard.

Ikja nga pengesat e firewall-it nuk është asgjë e re, por, Javier Santoyo nga Symantec thotë se "me Vista dhe User Account Control, [Microsoft-t] ka patur mundësinë ta përforcon firewall-in".

Kjo mundësi do ti lejon sulmuesve të shkruajnë programe të cilat e shtypin pullen "Unblock" nga vet sistemi.

Gjithashtu, Padilla shton, SendMessage API në Vista mund të përdoret për shtypjen e kësaj pulle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok