16/07/2024

Departamenti i Shtetit: Duhen edhe disa muaj kohë për arritjen e konsensusit për Kosovën

0

Departamenti amerikan i Shtetit tha se administrata e Presidentit Bush është gati t’i kushtojë edhe disa muaj kohë përpjekjeve për krijimin e konsensusit ndërkombëtar lidhur me planin për pavarësinë e Kosovës. Rusia ka deklaruar se do të bllokojë në Këshillin e Sigurimit çdo plan për Kosovën, që nuk ka mbështetjen e aleates politike të Moskës, Serbisë:

Zyrtarët në Departamentin e Shtetit thonë se administrata nuk po tërhiqet nga objektivi i deklaruar prej saj, që Kosova të fitojë pavarësinë në bazë të planit të zotit Marti Ahtisari, i dërguari i Kombeve të Bashkuara. Por, duke njohur realitetin politik në të cilin Rusia vazhdon ta kundërshtojë propozimin Ahtisari në Këshillin e Sigurimit, Departamenti i Shtetit thotë se është gati t’i kushtojë disa javë dhe muaj shtesë përpjekjeve për të ndërtuar një konsensus, që të përfshijë edhe Moskën.

Presidenti Bush, gjatë vizitës në Shqipëri një muaj më parë tha se dëshironte të shihte sa më shpejt pavarësinë për Kosovën, e cila aktualisht administrohet nga Kombet e Bashkuara.

Në komentet e bëra gjatë fundjavës në Kroaci dhe sot në Prishtinë, Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Çështje Evropiane, Daniel Frid hodhi dyshime mbi perspektivën e një zgjidhjeje të shpejtë në Kombet e Bashkuara dhe tha se një marrëveshje që do ta lejonte Kosovën të shpallte pavarësinë, mund të mos realizohet dot brenda këtij viti.

Në një bisedë me gazetarët në Uashington, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Shon Mekormak, nuk dha ndonjë kalendar konkret hapash, por tha se administrata është gati t’i japë edhe disa javë apo muaj shtesë procesit të ndërtimit të konsensusit: 

"Ne dëshirojmë të tërheqim në këtë proces sa më shumë palë që të jetë e mundur, duke përfshirë edhe rusët. Por nuk duhet të ketë asnjë dyshim për faktin se cili, sipas nesh, duhet të jetë rezultati përfundimtar. Nëse nevojitet më shumë kohë, në kuptimin e javëve apo muajve, për ta diskutuar këtë dhe për të parë nëse mund të arrijmë në një zgjidhje që na jep përfitimin maksimal, atëhere kjo ndoshta ja vlen kohën dhe përpjekjet. Pikërisht ky është edhe procesi në të cilin ne jemi të angazhuar tani," – tha zoti Mekormak.

Megjithëse kohët e fundit, zyrtarët amerikanë kanë folur për veprime në Këshillin e Sigurimit si çështje javësh, Ndihmës sekretari i Shtetit Frid tha të dielën në një takim të NATO-s në Dubrovnik, se ai shpreson që statusi i ardhshëm i Kosovës të mund të zgjidhet në muajt që do t’i paraprijnë takimit të nivelit të lartë të NATO-s në Bukuresht, në muajin prill.

Moska është shprehur kundër një zgjidhjeje të bazuar mbi planin Ahtisari, i cili parashikon pavarësi të mbikqyrur për Kosovën dhe sa vjen e po i shpreh më hapur kërcënimet për t’i vënë veton çdo rezolute që do të ishte e papranueshme nga Beogradi.

Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, tha sot se çdo zgjidhje për Kosovën që është e papranueshme për Serbinë nuk do të miratohet në Këshillin e Sigurimit, ku Moska ka të drejtën e vetos.

"Çdo zgjidhje për Kosovën është e mundur vetëm mbi bazën e një marrëveshjeje mes të dyja palëve të interesuara. Çdo vendim tjetër nuk mund të kalojë nëpër Këshillin e Sigurimit", – tha zoti Lavrov pas një takimi që patën në Bishkek të Kirgistanit me ministrat e jashtëm të vendeve të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait.

Zoti Lavrov nuk tha konkretisht se Rusia do të përdorë të drejtën e saj të vetos në Këshillin e Sigurimit, por deklarata e tij ishte sinjali më i fortë i dhënë deri tani nga Moska, se ajo do të hedhë poshtë çdo rezolutë që kërkon pavarësinë e Kosovës nga Serbia.

Shqiptarët e Kosovës kanë shprehur padurim ndaj procesit të statusit, megjithëse udhëheqësit e tyre ditët e fundit kanë lënë të kuptohet se nuk do të ndërmerrnin ndonjë hap drejt pavarësisë, pa mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe të Bashkimit Evropian

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok