20/05/2024

Beteja që Ukraina duhet të fitojë

0

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike

Pritet që Ukraina të nisë një kundërofensivë të madhe për të dëbuar forcat terroriste ruse nga territori i pushtuar ukrainas. Ukraina ka marrë sasi të mëdha armësh dhe pajisje të tjera ushtarake nga vendet Perëndimore, por ende nuk dihet se kur Ukraina do të nisë sulmin.

***

Ushtarët ukrainas po i afrohen një ofensive ushtarake të paralajmëruar prej kohësh në Ukrainë. Është një ofensivë që ushtria ukrainase duhet të fitojë.

Unë mendoj se një ofensivë e madhe ukrainase mund të jetë një sukses, nëse ata i luajnë kartat e tyre siç duhet.

Ofensivë: Ushtarët ukrainas duhet ta përdorin (shfrytëzojnë) ofensivën e paralajmëruar prej kohësh në mënyrë sa më efektive. Është ndoshta e vetmja mundësi që ata do të kenë këtë vit.

Për muaj të tërë, forcat ukrainase kanë pajisur forcat e tyre ushtarake dhe po kryejnë stërvitje për të krijuar divizione operative. Tanke, raketa, avionë dhe municione kanë derdhur në vend, ndërsa bota ka mbajtur frymën në pritje të një kundërofensive të ardhshme.

Presidenti ukrainas Zelenskyj e kupton rëndësinë e një ofensive të tillë dhe ndoshta është i vetëdijshëm për pritshmërinë nga Perëndimi dhe në Ukrainë.

Me kalimin e kohës, me siguri është krijuar presion rreth kësaj ofensive të paralajmëruar ukrainase. Gjithmonë ka më shumë se një argument se kush fiton me kalimin e kohës, dhe siç është situata tani, kjo është ndoshta e rrezikshme për Ukrainën dhe Rusinë.

Javën e kaluar, ministri i mbrojtjes i Ukrainës tha se përgatitjet për ofensivën e paralajmëruar pranverore ishin “në fazat përfundimtare”. Kur Zelenskyj u takua me liderët e disa vendeve të Evropës veriore në Helsinki javën e kaluar, ai gjithashtu bëri deklarata të qarta.

– Së shpejti do të kryejmë një ofensivë dhe pas kësaj jam i sigurt se do të na jepen aeroplanë. Mendoj se ky vit do të jetë vendimtar për ne, për Evropën, për Ukrainën, vendimtar për fitoren, tha Zelenskyj.

Në të njëjtën kohë, ka disa që thonë se nuk duhet t’i lejojnë vetes t’i bëjnë presion për të nisur një ofensivë përpara se të vije momenti i duhur.

Do të jetë jashtëzakonisht e dëmshme për Ukrainën nëse kjo kundërofensivë dështon, sepse ata nuk do të kenë një shans tjetër, të paktën jo këtë vit.

Presidenti ukrainas ka krijuar pritshmëri si në Ukrainë ashtu edhe në Perëndim. Në të njëjtën kohë, ai e di se ata përballen me një detyrë të vështirë.

Deri më tani, as Ukraina dhe as Rusia nuk kanë treguar aftësinë për të depërtuar në zonat e mbrojtura mirë (të kundërshtarit) dhe është shumë e pasigurt se si do të merrte formën një sulm i tillë.

Gati për betejë

Deri në 40,000 ushtarë ukrainas të sapo trajnuar do të jenë tani gati për betejë, të pajisur me pajisje ushtarake nga NATO dhe të trajnuar nga instruktorë perëndimorë.

Ukraina ndoshta nuk do të nisë një kundërofensivë derisa këta ushtarë të jenë gati, në çdo rast. Do të varet edhe nëse toka është tharë siç duhet, sepse ju duhet një sipërfaqe e thatë për të manovruar me brigada të mëdha të blinduara.

Ka qenë një pranverë me shumë reshje dhe ndoshta toka nuk do të jetë vërtet e thatë përgjatë gjithë frontit deri në fund të majit, ndoshta në fillim të qershorit.

Ka 9 brigada me pajisje perëndimore dhe vetë Ukraina ka disa njësi të pajisura mirë. Ata ndoshta kanë 12-13 brigada të stërvitura mirë që mund t’i vënë në sulm.

Do të përballen me rezistencë

Brigadat e stuhisë mund të përballen me një kundërshtim të ashpër. Rusët janë duke u përgatitur për këtë kundërsulm prej disa muajsh.

Rusët ndoshta do të vazhdojnë të përgatiten për atë që ata mendojnë se do të vijë. Që në vjeshtën e kaluar, ata filluan të ndërtonin barrikada dhe fortifikime nja dy milje pas frontit, nga kufiri me Rusinë në veri dhe në jug përmes Donbass dhe Zaporizhzhya deri në Kherson. Dhe veçanërisht në mbrojtje në thellësi ndaj gadishullit të Krimesë.

Ende e pasigurt

Por përkundër faktit se ekspertët ushtarakë (si vogëlsia ime), politikanë dhe gazetarë kanë spekuluar prej muajsh, ende nuk dihet saktësisht se ku do të drejtohen këta ushtarë.

Se ku do të sulmojnë është çështja e madhe. Një sulm më i madh kundër Zaporizhzhya dhe poshtë drejt Detit të Azov do të kishte qenë i dukshëm në aspektin strategjik. Atëherë ata do të jenë në gjendje të ndajnë forcat ruse në dysh dhe praktikisht të izolojnë forcat në Kherson dhe Krime. Por kjo nuk do të thotë domosdoshmërish se kjo është ajo që duhet bërë, sepse rusët ndoshta janë të përgatitur për këtë.

Luftë e paaftë (e rusëve) në të gjitha nivelet.

Është gjithashtu e pasigurt se çfarë nevojitet që ofensiva të konsiderohet e suksesshme.

Jam i bindur se do të shohim përparim të Ukrainës në luftë, por nuk është e sigurt se do të mjaftojë për të ndryshuar pikëpamjen e Moskës për luftën. Gjithçka në strategjinë e Rusisë sugjeron se ata do të thithin ofensivën ukrainase me dëmin më të vogël të mundshëm dhe do ta zgjasin luftën pafundësisht. Nuk është strategjia e preferuar, por ata janë detyruar në të si rezultat i luftës së paaftë në të gjitha nivelet.

Nëse Ukraina arrin të ruajë avantazhin rreth veprimeve luftarake aktuale që ka pasur deri më tani, arrin të vazhdojë të dobësojë rusët përmes sulmeve sabotuese – dhe ndoshta edhe të arrijë të krijojë një befasi që ata mund ta shfrytëzojnë – atëherë do të thosha se ata kanë mundësi të mira për sukses.

Ndoshta nuk është fundi i luftës

Por ndoshta nuk do ta shohim fundin e luftës menjëherë.

Ndoshta nuk do të thotë se ata do të jenë në gjendje t’i japin fund luftës me një ofensivë të tillë, por se ata mund të arrijnë përfitime aq të mëdha sa të mund të përdoren në të ardhmen.

Forcat ukrainase mund të zgjedhin të sulmojnë në zonën e Luhanskut ku pozicionet e mbrojtjes ruse janë ndoshta më të dobëta, por mendoj se ky si të thuash do të ishte një gabim strategjik ushtarak.

Nuk do të ndryshonte shumë në luftë. Potenciali për të ndryshuar rrjedhën e luftës qëndron në prerjen e urës tokësore me Rusinë. Më pas ata duhet të ndërpresin rrugën dhe lidhjen e trenit në qytetin e Melitopol, drejt Detit Azov. Nëse ata ia dalin, do ta bëjnë dukshëm më të vështirë për forcat ruse.

Po sikur të dështojnë në ofensivë?

Është një sfidë e madhe dhe është çështje përkufizimi se çfarë llogaritet si dështim. Ata mund të fitojnë shumë terren pa shkuar domosdoshmërish deri në Detin Azov.

Megjithatë, atëherë ukrainasit kanë kaluar në të tre shtresat mbrojtëse të rusëve dhe do të marrin pjesë të vendit. Nuk është diçka e vogël, por ndoshta do të konsiderohet e pamjaftueshme.

Më e keqja që mund të ndodhë

Pastaj mendoj se ata rrezikojnë të ngecin në një konflikt të ngrirë që mund të zgjasë për shumë vite në vijim.

Më e keqja që mund të ndodhë është që ata të ngecin dhe që rusët të shkatërrojnë dhe kapin pjesë të mëdha të armëve dhe automjeteve që kanë marrë nga Perëndimi.

Mund të jetë rrezik që ukrainasit të humbasin shumë pajisje dhe ushtarë, për të cilat rusët padyshim shpresojnë. Nuk është domosdoshmërish aq e lehtë për të marrë (nga perëndimi) disa qindra tanke të reja.

Një luftë e papërfunduar ku Rusia ka mbetur e ulur në një pjesë të madhe të Ukrainës, për fat të keq nuk është një zgjidhje e pamundur.

Kjo mund të përfundojë me një situatë të ngrirë ku rusët zotërojnë një sipërfaqe më të madhe toke sesa kishin para 24 shkurtit 2022

Nëse Ukraina humb luftën, rrezikojmë të humbasë e gjithë Evropa dhe Perëndimi. Unë nuk kam asnjë dyshim. Nuk mendoj se Putini do të ndalet në Ukrainë. Ai do të shkojë në vendin tjetër.

Është një paralajmërim dhe mesazh i qartë për aleatët dhe popullatën tonë se është e rëndësishme të përgatisim gjërat (forcojmë ushtrinë-mbrojtjen) qysh tani dhe të mos mendojmë se nëse tërhiqemi dhe dorëzohemi, Rusia nuk do të na japë probleme.

Rritje e rrezikut për të gjithë Evropën

Beteja është tani për t’i ndaluar ata në lagje, në vend që të jenë në kamion kur të arrijnë atje te shtëpia juaj. Një Rusi që fiton luftën dhe e ndërton veten ushtarakisht do të jetë një kërcënim në rritje për të gjithë Evropën.

Ky shtet pan-sllavist fashist nazist-terrorist mund ta bëjë botën më të rrezikshme. Dhe ne më të pambrojtur. Veçanërisht ne shqiptarët (në Shqipëri, Dardani dhe në trojet nën pushtim) më të rrezikuarit…

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok