16/07/2024

A mund të kërkoj një gënjeshtër tjetër, se kjo nuk funksionoi

0

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike

Titulli i referohet regjimit të ndyrë antikombëtar të Partisë Socialiste, dhe “opozitës” jo ekzistuese, Partisë Demokratike.

Çdo idiot mund të krijojë rregulla, ose histori të rreme, dhe të gjithë idiotët e tjerë do t’i ndjekin ato.

***

Shqipëria është një vend i vogël qesharak në skaj të botës. “Qeverisur” nga klounët, servilët, kuislingët,  të korruptuarit, të droguarit, hajdutët.

Bërtitjet shurdhuese dhe mburrja për fitoren e pretenduar të shqiptarëve ndaj fqinjëve të tyre, por përdorimi i gjuhës së huaj (të fqinjit) në vendin e tyre (injorimi i gjuhës amtare që është më e vjetra në Evropë) është një ekspozitë kompleksesh inferioriteti për t’u tallur dhe për t’u trishtuar. Pra, vuajnë nga inferioriteti, kompleksi i vlerës më të ulët, ndjenje pamjaftueshmërie ku shqiptarët ndihen më pak të vlefshëm në krahasim me fqinjët…

Çdo idiot mund të krijojë rregulla, ose histori të rreme, dhe të gjithë idiotët e tjerë do t’i ndjekin ato.

Filloj të pyes veten se sa tradhtarë janë mbjellë në të gjitha partitë politike shqiptare për të na shkatërruar nga brenda si Komb dhe Vend. Një patriot i vërtetë mund t’i përkasë partive politike nga më të ndryshmet dhe megjithatë të respektojë ndjenjat më të shenjta të njëri-tjetrit. Bëhu besnik ndaj partisë vetëm kur ajo nuk e dëmton çështjen kombëtare, por jini gjithmonë besnikë ndaj kombit dhe atdheut.

Pse lind një kompleks me vlerë më të ulët?

Në zhvillimin e këtij kompleksi ndikojnë faktorë të shumtë. Gjenetika luan një rol të rëndësishëm. Kjo do të thotë se ka karakter trashëgues. Megjithatë, struktura e personalitetit dhe ndikimi i mjedisit janë faktorët kryesorë. Para së gjithash, stilet e sjelljes së prindërve ndaj të cilave një person është ekspozuar në fëmijëri kanë një ndikim të madh.

Nëse prindërit do të ishin autoritarë, d.m.th. u përpoqën për kontroll të plotë, në mënyrë që të vegjlit t’u bindeshin urdhrave të tyre pa diskutim, ekziston një probabilitet i lartë që fëmija të ketë një problem me vetëbesimin, dhe rrjedhimisht një vlerë komplekse inferiore.

Ndonjëherë njerëzit me një kompleks inferioriteti shfaqin shenja të vetëbesimit të tepërt ose narcizmit (siç është rasti me kryeministrin e rrejshëm). Në fakt, ata e maskojnë mungesën e vetëbesimit të tyre me sjellje arrogante, mendjemadhësie (sharlatanë), duke kërkuar gabime te të tjerët.

Gjithashtu, kushtet e këqija të jetesës, madje edhe raca dhe kombi përmenden si faktorë të shpeshtë.

Si të njohim një kompleks me vlerë më të ulët?

Një imazh i ulët për veten dhe cilësitë e juaja, si dhe mungesa e vetëvlerësimit janë shenja të qarta të një kompleksi inferioriteti. Ato shoqërohen nga mungesa e motivimit, shqetësimi dhe ndjenja e pamjaftueshmërisë. Gjithashtu, njerëzit me këtë kompleks shpesh ndihen të pafuqishëm dhe të dobët mendërisht. Ata janë shprehur fajtorë për zgjedhjet dhe veprimet e tyre, por janë edhe tepër të ndjeshëm ndaj kritikave.

***

Tre ditë më parë i shkrova një letër njërit prej atdhetarëve dhe intelektualëve më të mirë shqiptarë, dhe e pyeta:

Nëse keni kohë më jepni një sqarim sa më të thjeshtë. Kush është në të vërtetë Fredi Beleri? Unë kam qenë disa herë (me familjen time) në Sarandë (veçanërisht Ksamil), Himarë dhe Dhërmi. Shumë prej tyre flisnin greqisht. Dhe pyes veten: greko-folësit janë grekë origjinalë apo shqiptarë të asimiluar?

Dhe pyetja tjetër: Edvin Kristaqi është armiku më i madh i Shqipërisë, padyshim, por nuk do ta lërë grekun Fredi Beleri të marrë Himarën, edhe me arsyetimin se Beleri synon ta ndajë Himarën nga Shqipëria. Edhe unë jam dakord për këtë çështje. Ndërkohë, mendoj se edhe Kristaq Rama e do Himarën vetëm për interesat e tij private (kriminale).

Sali Berisha mbron Belerin…?!!!”

Përgjigja ishte:

“Ju falënderoj nga zemra që kërkoni mendimin tim. Së pari, Fredi Bejleri ka qenë pjesëtar i grupit terrorist grek, i cili, më 10 prill 1994, pati sulmuar postën kufitare të Peshkëpisë në Gjirokastër dhe vrau një oficer dhe një ushtar. Për të mësuar hollësira, ju lutem kërkoni në Google materialin me titull:

“Masakra e Peshkëpisë / Pas rihapjes së dosjes arratiset Fredi Bejleri, kandidoi me opozitën për Himarën në 2015”.

Ky material është botuar në vitin 2019, në gazetën “Shqiptarja.com”.

Fredi Bejleri, si anëtar i grupit terrorist grek dhe vrasës, duhej të ishte dënuar me kohë me burg të përjetshëm. Por Shqipëria (…), është vend pa zot. Klasa politike neokomuniste, me tradhtarin Rama në krye, ka qenë dhe vazhdon të mbetet servile e pështirë e Greqisë,

Së dyti, kur njeriu në atdheun e vet kuvendon me bashkatdhetarët në gjuhë të huaj, duke shpërfillur gjuhën amtare, do të thotë se është njeri pa kurrfarë dinjiteti kombëtar, do të thotë se është servil i pështirë i të huajve dhe i sëmurë tmerrësisht nga kompleksi i inferioritetit. Në qytetin e Sarandës, në Ksamil, në Himarë apo në Dhërmi, nuk ka këmbë greku. Grekë ka në disa fshatra të Gjirokastrës, të cilët kanë ardhur shekuj më parë për të punuar si argatë në çifliqet e ish-agallarëve shqiptarë. Pra, grekofolësit që keni hasur ju atje, nuk janë as grekë origjinalë, as shqiptarë të asimiluar, janë shqiptarë, të zhveshur nga dinjiteti personal dhe nga vetëdija kombëtare. Himara është njëra nga palcat e Labërisë. Banorët e asaj zone, meqenëse janë afër Korfuzit, kanë pasë bërë tregti me atë ishull, prandaj edhe janë “infektuar” nga greqishtja. Sikur t’ju qëllonte të shkonit si turist në Korfuz, nuk e besoj se do të takonit ndonjë grek që t’ju fliste shqip.

Së treti, Fredi Bejlerin, për turpin e saj, e pati propozuar për kryetar bashkie të Himarës dega e partisë demokratike në atë qytet. Kandidaturën e Bejlerit, si përfaqësues i partisë demokratike, nuk e ka imponuar Berisha, i cili atëherë nuk ishte kryetar i Partisë demokratike. Atë kandidaturë e ka përkrahur Lulzim Basha, si kryetar asokohe i partisë demokratike. Qëndrimi i Ramës kundër kandidaturës së Belerit për kryetar bashkie në Himarës, është një komedi e fëlliqur që ai luan para opinionit publik shqiptar, për t’u hequr si nacionalist, si kryeministër me “dinjitet të lartë” në marrëdhëniet me grekët, si investim paraprak për fushatën zgjedhore të vitit 2025.

Sesa “kundërshtar” i Belerit është Rama, i Belerit, si agjent terrorist i grekëve, e vërteton më së miri fakti që vetë Rama, në dhjetor të vitit 2015, është dekoruar nga kisha greke me kryqin e kalorësit të helenizmit. Fakti që vetë ministri i jashtëm grek Nikos Dendias pati deklaruar para disa muajsh se Greqia heq dorë nga Bejleri, e vërteton edhe më së miri komedinë e fëlliqur të Ramës”.

Fund i citatit.

***

Nuk ka asgjë më të trishtuar se sa të shohësh Atdheun tënd të zvogëlohet dhe të mos jesh në gjendje të bësh asgjë për të. Pikëlluese. Atdheu vazhdon të tkurret në vete dhe ju humbni besimin se nuk mund të vdisni më për të. Në hapësirën e tij, sa të sheh syri nga cepi, një ditë shndërrohesh në një njollë të zezë, ose fshihesh në një guaskë të padukshme derisa të kalojë stuhia. Dhe kur zgjoheni, nuk e dini nëse do ta gjeni përsëri atë grusht vend në kokën tuaj.

O populli im! Zgjohuni nga gjumi i thellë dhe ëndrrat e pakuptimta. Mos lejoni më ndarje dhe përçarje. Armiku i jashtëm, në bashkëpunim me armikun e brendshëm, punon që ti të shembesh. Përpiqet që edhe me gënjeshtra e falsifikime të shuan (të shlyej nga truri jot kujtesën), emrin tënd, fjalën tënde, gjuhën tënde, historinë tënde, traditat e juaja, paraardhësit tuaj, familjen tënde, kombësinë tënde…

Prandaj duhet të rezistoni. Shuajini me vendosmëri ëndrrat e atyre që duan që ne të pushojmë së ekzistuari.

Shtrëngoni radhët e juaja, të bashkuar fortë ngrihuni, kundërshtojeni hapët dhe luftojeni tradhtinë e regjimit mafioz antikombëtar, korrupsionin, krimin e organizuar, nepotizmin, shpopullimin e vendit përmes varfërisë dhe humbjes së shpresës, ndryshimin demografik të vendit (shqiptarët indigjen, vendës-autokton) që ikin jashtë atdheut (Shqipërisë), zëvendësohen me “refugjatë” afrikan-aziatik që hyjnë brenda dhe do ta trashëgojnë vendin). Bëhuni një grusht i pamposhtur përballë zhdukjes së afërt.

Të gjitha partitë politike përfundimisht vdesin nga gëlltitja e gënjeshtrave të tyre.

PS: Babai im më mësoi gjithmonë të kisha disa para mënjanë – në mënyrë që në çdo kohë t’u them të këqijve të shkojnë në ferr.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok