16/04/2024

157 persona të vdekur në kampin e Tepelenës në vitet 1949-1953

0

Nga Kastriot Dervishi

112 raste vdekjesh janë regjistruar me aktet e kohës, ndërsa 45 të tjera janë mundur të sigurohen nga deklarimet e familjarëve. Nga listimi i emrave përkatës, rezulton se kanë vdekur gjithsej 157 persona, të cilët njihen me emrat e tyre.

Bashkëlidhur akti i vdekjes në Tepelenë i një të mituri, i cili lindi në kampin e Beratit dhe vdiq në kampin e Tepelenës më 9.7.1949. Gjovalin Mark Marku nga Vermoshi ishte veçse disa muajsh kur nisi dhe përfundoi jetën në kampet e tmerrshme të komunizmit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok