13/07/2024

Vlora Çitaku dhe Driton Selmanaj zhvlerësojnë Albin Kurtin në OKB!

0

Shkruan Asllan Dibrani

Në mbledhjen në OKB, të thirrur nga Serbia, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mbrojti vendimin e BQK-së, që parasheh që vetëm euroja të jetë valuta për pagesa – duke ndaluar përdorimin e dinarit. Ishte kryeministri i Kosovës Albin Kurti ai që e përfaqësoi Kosovën dhe u përball me presidentin serb Aleksandar Vuciq në këtë mbledhje.

Kryeministri i  ynë  e mbrojti Kosovën më së miri nga të gjitha kohërat. Albini e la botën pa fjale. Pati paraqitje thjeshtë brilante, me argumente bindëse,mbresëlënëse dhe të mrekullueshme.

OKB-ja  tryeza e Kombeve  të Bashkuara mblodhi  miqtë dhe armiqtë e shqiptareve  mbrëmë në  selinë e vet dhe u munduan qe ta epin opinionin  e vet për situatën     politike dhe po edhe lidhur me  heqjen  e valutës  serbe. Diskutimi  i zotit Albin Kurti  shkëlqeu dhe  i rrezoj  tezat sharllotane  të Serbisë me propagandën  e saj shekullore.

Në Kosovë  pati zëra qe e kundërshtuan zotin Kurti  e ma te zëshmit ishin dy protagonist politik njëra, deputete  i PDK-se  zonja  Vlora  Çitaku  dhe tjetri deputeti i LDK-së Driton Selmanaj , bile ky  i  fundit e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, më rastin e vendimit për ndalimin e qarkullimit të dinarit serb. Me tutje ai thekson duke kritikuar qasjen e kryeministrit duke shtuar aithekson:

“ Kurti në raport me parterët ndërkombëtar, duke thënë se ata kanë humbur besimin ndaj Kosovës!. Selmanaj ka thënë se qasje të tillë ndaj këtyre vendeve kanë vetëm shtetet jodemokratike. „Logjika që po tenton të instalohet në Kosovë është anti-demokratike. Diskurs të tillë kundër ShBA-ve kanë Bjellorusia, Venezuela, Kuba”, tha Selmanaj nder te tjera”.

Po edhe  zonja  Vlora Çitaku  e kritikoj  Kurtin citojmë vetëm një fraze të sajë  „Sa më pak që të flitet në KSOKB për ne, aq më  mirë”. Deklarata  shumë skandaloze nga te dy këta  politikaj  me  një  qëndrim  shumë  primitiv dhe  te pa kurrfarë  logjike ,por mund të quhen  edhe  deklarata  skandaloze.

Si është  e mundur qe këta  politikaj t’i dalin në krah Serbisë në këto çaste  dramatike  për  Kosovën?!. Si te  Krahasohet  zoti Kurti me  shtet  armike  qe u prononcuan  mbrëmë  kundër Kosovës, apo si të na  bind   zonja  Vlora  Çitakut me  sllogani „Sa më pak që të flitet në KSOKB për ne, aq më  mirë“. .Kjo  domethënieje   e Vlorës ka  kuptimin  krejt te  ndryshëm  dhe  e them se  “Sa më shumë që flitet për Kosovën në OKB, aq më shumë shohin ndërkombëtarët realitetin  ne  Kosovë”. A nuk  u  ngopen  politikajt  e Kosovës  qe kurrë   një fjale s’ka pas  kush me  na  mbrojt asnjëherë  deri sa  doli Albin Kurti me  njëmijë  e një qind argumente  e deklasoj   propagandën   serbo-sllave   mbrëmë para botes. Le tu  vij turp  ju opozitar  qe mendoni  si Vlora Çitaku dhe Driton Selmanaj!!!.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok