25/05/2024

Unë nuk jam politikisht korrekt. Gjithë jetën kam shkuar kundër rrjedhës

0

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike

Çdo akt i madh politik përbëhet nga thëniet e gjërave drejt dhe fillon me të. Çdo imtësi politike përbëhet nga fshehjet dhe errësimin e gjërave. Ne nuk e kemi problemin më të madh me të huajt keqdashës, por me të gjithë llojet e kriminelëve shqipfolës.

***

Është e domosdoshme  që edhe në trevat shqiptare të sundojë ligji, i njëjtë për të gjithë, askush para ligjit. Në Shqipëri dhe Kosovë ligjet janë si rrjetat e merimangës, kapin mizat e vogla, ndërsa grerëzat dhe mushkonjat depërtojnë.

Kush mund ta tradhtojë Shqipërinë? Kosovën? Interesat e shqiptarëve në trojet etnike të FYROM-it, Kosovës Lindore dhe të Malit të Zi? Për çfarë? Parajsë për hajnat. Shitën gjithçka. Vodhën gjithçka. Servilët e armiqve të jashtëm. Ligjërisht, ndoshta mund të trajtohet si tradhti, por është krim i pastër. Ata gënjejnë, vjedhin, vrasin njerëz dhe më pas e mbulojnë duke gënjyer përsëri, duke vjedhur dhe madje duke vrarë edhe disa tjerë. Shqipëria është një shtëpi e mjerë sepse “koka e shtëpisë” është një nudist i droguar, megaloman i papjekur që rreh gjithë familjen, pastaj vjedh edhe pensionin e gjyshes për të paguar kurvat. Kryen spastrim etnik të shqiptarëve, gjenocid, sidomos duke shkaktuar kushte të pashpresës (përmes varfërisë) që rinia, personalitetet shëndetësore dhe ata me certifikata profesionale për lëndë të ndryshme të braktisin atdheun që shpopullohet me një shpejtësi të tmerrshme.

Situata është ashtu siç është, nuk mund ta ndryshojmë duke e mohuar. Unë nuk do t’i gënjej njerëzit (kombin tim) me të cilët kam lidhje gjaku (të njëjtën gjenetikë-bimë e trashëgimisë) sepse është në modë sot. Nuk do të gënjej sepse është bërë sjellje e pranuar. Ne nuk mund të pretendojmë se gjithçka është në rregull dhe në këtë mënyrë të zgjidhim problemet e njerëzve, jetët e të cilëve kalojnë në mjerim, ndërsa të gjithë bëjnë oferta. Kur shtëpia juaj është në zjarr, ju së pari përpiqeni ta shuani atë. Por nëse vonoheni dhe flakët bëhen shumë të mëdha, kurseni nga ajo ç’të mundeni, fillimisht njerëzit dhe më pas vlerat, nuk shkoni nëpër fshat për të mbledhur nënshkrime nga fqinjët që mendojnë se shtëpia juaj nuk është në flakë.

Është një demagogji e ndyrë politike që u jep njerëzve shpresa të rreme, u jep atyre një imazh të rremë për ne si një lloj fituesish, ndërkohë që ne të gjithë digjemi. Kjo bëhet sepse ata (hajnat) janë humbës. Ata humbën gjithçka, në emrin tonë. Duke e mohuar atë, ne jemi vetëm më larg nga fitorja e vërtetë, që është se njerëzit për lirinë dhe cilësinë e jetës së të cilëve jemi përgjegjës, kanë një shans për një jetë normale. Slogani im do të jetë gjithmonë që njerëzit të kenë të drejtë të presin që shteti t’u sigurojë së pari kushtet për një jetë normale dhe më pas gjithçka tjetër.

Ekziston një besim i përbashkët se është besimi i përbashkët i “popullit” se ata kanë frikë nga e vërteta. Unë nuk mendoj se “populli” është budalla, por mendoj se politikanët janë treguar të vrazhdë për një kohë të gjatë dhe po abuzojnë me pragun e lartë të tolerancës që ekziston te “populli”.

Kjo çështje është marrë kryesisht nga ata që tashmë ishin përpjekur të zgjidhnin diçka, kështu që ne nuk pamë asnjë rezultat dhe për mrekulli, problemi nuk u zgjidh vetë.

Kryeministri duhet të jetë një lojtar i vështirë për armiqtë e vendit – i arsimuar, parimor, i mprehtë, që nuk mund të korruptohet, të bëhet pre e shantazhit apo frikësohet.

PS: Shantazhi është kur dikush kërcënon dikë (që e ka mizën nën kapelë) të paguajë para, përndryshe ai do të përhapë informacione ose akuza të pafavorshme për të. Kallëzimi i dikujt për një vepër penale ose dhënia e një deklarate dëmtuese nuk është e paligjshme, me kusht që vepra të jetë kryer në të vërtetë ose pretendimi të jetë i vërtetë.

Shqiptari nuk duhet të notoj në ujërat e ndotura të kanalizimeve. Duhet t’i pastrojnë dhe të mbjellin diçka të këndshme. Ky është plani. Për sa kohë që politikanët bëjnë strategji për të notuar në ujërat e ndotura, qytetarët do të mbyten në të. Shqiptari i vërtetë nuk duhet për të hyrë në politikë që gjërat të mbeten të njëjta dhe të ndryshojnë vetëm aktorët. Shqipëria (Kosova dhe trojet tjera nën okupim) është plot me njerëz të mrekullueshëm, të zgjuar dhe të aftë. Edhe partitë politike janë të mbushura me disa njerëz të tillë, por nuk shihen sepse “nuk dinë not”, sepse nuk janë grabitqarë të mësuar të gjuajnë në baltë. Nuk duhet të jetë kështu. Nuk mund të vazhdojë të jetë kështu, sepse shteti është shtyrë në pikën e thyerjes.

Historia e mirësjelljes dhe vrazhdësisë është qesharake në ditët e sotme. Kur dikush rreh një grua, ai është një ngacmues, kë thërrisni atëherë? Ju nuk thërrisni një instruktor gjimnastike ose teleshikuesit pervers të Big Brother. Ju telefononi policinë sepse policia ka të drejtë, madje edhe detyrim, ta pengojë atë, dhe nëse ai nuk dëshiron të shkojë me ta dhe ta lërë gruan të qetë, nëse ai reziston dhe vazhdon tërbimin e tij, zotërinj dhe zonja të policisë kanë çdo të drejtë dhe mundësi për ta arrestuar, ta përplasin si gomarin.

Ne vuajmë poshtërimin, ata na vidhosin trurin dhe abuzojnë me imperativin e mirësjelljes. Askush nuk flet për vrazhdësinë dhe paturpësinë.

Nuk jemi në një situatë normale politike, jemi të pushtuar nga një grup kriminal, mercenar, kuisling të droguar e shumë i organizuar, por për fat të mirë edhe shumë të korruptuar. Ata janë të shpenzueshëm sepse nuk kanë asgjë të përbashkët përveç interesave private, sepse në thelb janë të paaftë për asgjë, sepse janë të këqij dhe të korruptuar dhe të metat e tyre tashmë kanë filluar të punojnë kundër tyre, po shemben nga brenda. Pra, ata nuk janë politikanë, ata janë kriminelë.

Mund të mallkosh kur dikush po të ngucën sepse nuk dëshirosh të jesh pjesë e ekipit të keq. Nuk është një kontradiktë, është një konsistencë. Ti nuk duhet të bëhesh një shërbëtor për ta. Nuk ke pse t`i votosh sepse të kanë thënë. Nuk duhet të bësh asgjë. Asgjë nuk do të ndodhë me ju. Ata janë djaj të mjerë.

Ndizni dritën dhe frika do të zhduket. Duhet të jemi në takt me situatën. Kur fryjnë erërat e ndryshimit, disa ndërtojnë mburoja nga era, ndërsa të tjerët ndërtojnë mullinj me erë.

Kriminelët e nënshkruan copëtimin e radhës të Kosovës, fshehtas, pa i treguar sovranit (popullit) se për çka bëhet fjalë. Nënshkrimet e atyre 2 kriminelëve kryesor për t`ia dhuruar Kosovën e të gjithë shqiptarëve armikut të përhershëm – janë të pavlefshme. Nuk ua ka pjellë nëna e tyre. Për këtë çështje jetike (të jetosh apo vdesësh), të paktën duheshe të bëhet një Referendum me pyetjen e vetme: A dëshironi një Republikë Serbe brenda Kosovës?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok