25/07/2024

Stoli Argjendi e Xhubletes Shqiptare

0

Nga Jaho Brahaj

Sa here i shikoj gjithmone e me shume habitem dhe kuptoj qe Xhubleten pak e njohim.

E nenvleresuar dhe ne ditet tona e percudnuar, dmth, po e ndryshojme, po e shemtojme, me lule-lajle e rrakexhingla, me shami e me ngjyra qe si ka njohur dhe as nuk i ka pranuar Zonja Xhublete.

Ky eshte motiv origjinal i Xhubletes.

Materiali eshte baker qe tregon per ato qe e njohin filiganin – baker, se eshte e vjeter dy shekuj ose me shume, eshte dorato (dmth) ka qene e lyer me nje shtrese floriri.

– Ngjan me motivin kultik te shpinores së Kraholit te Xhubletës së ngushtë te Krahines së Pukës e te Dukagjinit te Shkodrës.

– Falna Perendi qe nuk e dime saktesisht mesazhin kultik nqse ajo mbart.

Foto Jaho Brahaj

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok