21/04/2024

Robert Elsie: Dua të prehëm në Shqipëri!

0

ROBERT  ELSIE (1950 – 2017)

Nga Fritz RADOVANI:

Studjuesi i njohun, albanolog dhe nder perkthyesit ma të njohun të asaj Gjuhes së vjeter Shqipe, të pasuesve të Gjergj Kastriotit – Skenderbeut, me origjinë nga Gjermania, i Ndjeri Robert Elsie, la një testament shumë me vlerë per Popullin Shqiptar: “Dua të prehem në Shqipëri!…”

Në zemren e Tij ishte daltue nepermjet perkthimeve dashunia e pakufi per Bjeshkët e Nemuna… Alpet e Shqipnisë do t’ ishin vendpushimi i Tij i fundit… Thethi i mrekullueshem ishte me dyer të hapuna katerkapakësh per me pritë Mikun e vet, që punoi dhe i dha aq shumë Shqipnisë, me atë penë t’ artë që nder shekuj nuk ka me u harrue prej Atyne Maleve!

Foto e Robertit tregon shumë ma teper se me shkrue disa faqe per Te!

Kultura Shqiptare mbeti pa një nga shtyllat ma me randsi me humbjen e të Pavdekshmit dhe të Perjetshmit studjues aq i madh: Robert Elsie.

Vetem koha e ardhshme ka me tregue kush u vorros atje parakohet!

Ai ishte nder vlersuesit ma të mëdhaj me punen e Tij i Gegnishtes sonë, dhe mos harroni se, brezat e ardhshem njëditë, do të mendojnë per Ate!

Do të mendojnë ashtusi mendoj e punoi Ai.., per Popullin Shqiptar!

Melbourne, 2 Tetor 2021.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok