16/07/2024

POLITIKA PARIMORE DHE OPORTUNIZMI POLITIK

0

Nga Sami Repishti, Ph.D.*

Ridgefield, CT. Me 28 janar 2020, në nji Konferencë shtypi të mbajtun në Washington, D.C.- Presidenti Trump shpalosi nji “Plan” për zgjidhjen e problemit të ndërlilkuem izraelito-palestinez.

   Me 29 janar 2020, Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, vrapoi me nji deklaratë publike; ai përshëndeti  “zgjidhjen e problemit palestinez” të mbiemnuem edhe “marrëveshja e shekullit” ose “Plani Trump”. “Thaçi e mirëpret planin e Presidentit Donald J.Trump për Lindjen e Mesme” shkruente gazeta ZERI e datës 29 janar 2020 “.

   Presidenti Thaçi tha:“E mirëpres dhe e pranoj planin e leadershipit  amerikan të Donald J. Trump për Lindjen e Mesme”. Kështu u shpreh leaderi i Kosovës për nji problem që nuk ka lidhje me Kosovën. “Me që së fundi, vijoi ai, Presidenti Trump takoi liderët izraelitë duhet të tregohet udhëheqje dhe vizion që ta bëjnë atë të plotësohet…Bota është duke shikuar dhe është inkurajuar që të ndjekin këte shembull” shprehej ai në Twitter.

   Unë nuk e pranoj këte përcaktim, dhe quej qendrimin e Presidentit Trump nji gaffe e madhe politike, dhe nji paturpësi që mohon çdo aspekt pozitiv të politikës së çeshtjes palestineze.

   Reagimi i parë dhe i fortë e parimor erdhi nga diplomati suedez e ndërmjetës në diskutimet për fatin e Kosovës, Carl Bildt, ish ministër i jashtëm i Suedisë. Ai shkruen: “ Jam plotësisht i sigurt se në nji kohë, Millosheviqi do të kishte përqafue me gëzim nji zgjidhje të këtill për Kosovën si ajo që propozon Presidenti Trump…Forcat e Sigurimit serb do të ishin në kontroll të plotë e përfundimtar të kufinjve, hapësinës ajrore, hapësinës dixhitale, tregëtisë. As edhe nji mitroloz i vetëm nuk lejohet. Dhe natyrisht edhe disa të drejta të kufizueme për kosovarët…” Diplomati suedez vazhdon: se ashtë i sigurtë që”… edhe  diktatori serb do të dëshironte nji zgjidhje ‘a la Trump’ ku gjithçka kontrollohet nga ushtria (në Kosovë serbe) …”

   Reagimi politik i udhëheqësve arabë të Lindjes së Mesme ka qenë i shpejtë por jo i plotë. Disa ambasadorë arabë ishin prezent në konferencën e shtypit; nji akt skandaloz që u interpretue si përkrahje e Planit Trump. Edhe reagimi i Jordanit dhe Libanit që kufizohen me Israelin ka qenë i vakët. Arabia Saudite, Abu Dhabi dhe Egjipti preferuen me heshtë. Presidenti turk Erdogan e cilësoi Planin “nji aneksim i Territorit palestinez të okupuem.

  Analisti amerikan i marrëdhanjeve Izrael-Palestinë, Profesor Alon Ben Meir (N.Y.Un.) shkruente në nji mesazh “Çmenduria Trump-Netanyahu”, 5 shkurt 2020: “Qeveritë e njimbasnjishme izraelite kanë ba sigurimin kombëtar pikën qendrore të mbijetesës së Izraelit dhe e lidhin ate me të ashtuquejtunën kercënim ekzistencial që vjen nga Palestinezët, dhe ashtë ba tani nji mani kombëtare. Kështu, kontrolli i jetës dhe territorit palestinez janë kthye në sinonim me sigurimin kombëtar të Israelit. Israeli, nga çdo pikëpamje i jep vehtes liçencen  me veprue  ashtu si i pëlqen në territorin palestinez, tue përfshi edhe “settlements”, (vendbanimet ilegale), me ndertue pengesa dhe mure ndarëse, me shkatërrue shtëpitë palestineze, dhe me kufizue lëvizjen e tyne, e tashti ashtë i gatshëm me aneksue Luginën e Jordanit, dhe e gjithë kjo në emën të  sigurisë kombëtare…”

   Ç’fare ofron Plani Trump për të dy palët në konflikt?

Tue pasë pranë vetes Kryministrin e Izraelit, B.Netanyahu, Z. Trump shpalosi disa hollësi të nji plani prej 181 faqesh që u duertrokit   nga pjesëmarrësit. “Sot, tha ai,  Izraeli ban nji hap të madh përpara drejt paqës. Unë nuk jam zgjedhë me krye sherbime të vogëla, ose mos me trajtue probleme të mëdha”.

   Fletorja  britanike The Guardian,31 janar 2020, tregon disa hollësi:

Vendosja e Jerusalemit si kryqytet “i pandarë”, me mundësisht nji kryqytet palestinez në Lindje dhe Veri të Jerusalemit.

Me njohë shumicën e madhe të “settlements” (vendbanimeve) në Bregun Prendimor palestinez si tokë të pandame të Izraelit. Palestinezët do  të shpërblehen me disa zona shkretinore afër Rripit Gaza, të shkëputuna por të lidhuna me hekurudhë…..

Me njohë Luginën e Jordanit si territor izraelit.

Nji shtet palestinez pa ushtri, me kontroll policor izraelit në disa pjesë, tue përfshi edhe Bregdetin Palestinez, por vetëm mbasi që palestinezët të plotësojnë disa kondita që kërkohen ngn Izraeli.

Besohet  se nji fond prej 50 miljardë  dollarësh do të mblidhet, nga kontributorë arabë, për zhvillimin ekonomik të Palestinës…..

    Menjiherë mbas shpalljes, KM izraelit, deklaroi se bahet fjalë për “nji sovranitet të kufizuem dhe me disa kushte…”.

    Shefi i Opozitës izraelite, Gjenerali Gantz  tha se plani “….ashtë nji fazë themelore me randësi historike dhe e randësishme” dhe se ai“do

të përpiqej me e zbatue në se fiton në votimet e ardhme “ (mars 2020)

   Ambasadori i Izraelit në Washington, njeni nga  autorët e Planit deklaroi se Plani Trump ashtë “…nji përparim i madh  në procesin e zgjidhjes paqësore”. Por ish nen-Sekretari i Shtetit, Nicholas Burns, përbuzi Planin: “Plani eliminon edhe formën ma të dobët të së drejtës dhe detyron palestinezët me jetue si popull pa shtetësi, në tokën që ata banojnë….Plani do të thellojë  ma shumë se do të ndihmojë zgjidhjen e këtij konflikti 70  vjeçar”

   Nga bota e jashtëme, Ministria e jashtëme franceze tha se”Franca e mirëpret përpjekjen e fundit të Presidentit Trump, dhe se Parisi do të shqyrtojë me kujdes propozimet e Planit.”

   Ambasadori Martin Indyk shkruen në revisten prestigjoze Foreign Affairs të datës 4 shkurt 2020, se “Plani jo i drejtë për Lindjen e Mesme nuk len asgja për negociata. Zgjidhja e problemit jo reale  dhe e imponueme nuk do të qendrojë…. Ndërmjetësit në të kaluemen u përpoqen me vendosë nji bazë për marrëveshje tue ndertue ura për pozitat e deshprueme në të dy  anët “. 

   Organizata ndërkombëtare Human Rights Watch, New York, deklaroi se Plani i Paqës  tashma gjysëm i vdekun ashtë ba nji “gjeth fiku” për sundimin diskriminues të Izraelit  mbi Paletinezët.

   Kryministri palestinez, Muhamed Shtayyeh deklaroi se Plani Trump ka të bajë me përpjekjtet e Trumpit dhe Netanyahut, të dy të akuzuem, dhe jo me paqën, por me i mbrojtë ata nga burgosja e mundëshme. Nuk ashtë nji Plan paqeje për Lindjen e Mesme….Plani nuk ka asnji vlerë, dhe se Palestinezët e ndien veten të abandonuem…”

   Ish KM britanik, Tony Blair, bani thirrje Palestinezve me u angazhue në bisedime sepse Plani ashtë shpresa e tyne e fundit…palestinezët nuk detyrohen me deklarue se pranojnë Planin, por të angazhohen me      Qeverinë  amerikane me kerkue përmirësime të Planit që ata e shohin të nevojshme.

   Edhe gazeta The New York Times, e datës 29 janar 2020 shkruen:” Oferta (Plani) favorizon Izraelin dhe i mohon (Presidentit) Abbas të gjitha të arritunat për të cilat ai ka luftue. Mundësia e nji zgjidhje për nji shtet të aftë me mbijetue krah për krah me Izraelin, po zhduket përfundimisht”.  Shtetet e Bashkueme hoqën dorë nga çdo pretendim me qenë nji ndërmjetës neutral”. Në edicionin e saj të 31 janarit 2020, kjo gazetë shkruente:” Nga të gjithë propozimet për paqë në mes të Israrelit dhe Palestinezve të paraqitun dekada me rradhë, rrethanat konfirmojnë se Plani i Presidentit Trump që u ba publik të marten e kalueme ashtë ma i vështiri të merret seriozisht”.

  Analisti Thomas L. Friedman shtron pyetjen:” Ashtë ky nji plan që ka të bajë me dy shtete për dy popuj, a po ashtë nji manevër me largue vemendjen e publikut nga dy udhëheqës të baltosun? …Tashti unë duhet të dij, Palestinezët duhet të dijnë, dhe bota mbar duhet të dijë në se ky Plan ashtë pika fillestare!”

  Presidenti i ”Coalition for Israel”, Howard B. Weber, N.Y. shkruen: “Ky nuk ashtë nji plan serioz. Ky ashtë nji “blank cheque”  (dorë e lirë) nga nji president që përballet me “impeachment”(akuzime) e gjykim dhe i  dorëzuem nji KM izraelit, i dënuem me akuza për korrupsion”.

   Në këte situatë mjerane dhe padrejtësie të imponueme me forcë, hynë në skenë Presidenti i Kosovës së çlirueme vetëm pak vite ma parë, Hashim Thaçi, me përkrahje të hapët për agresorin dhe denimin e viktimës me vdekje të paevitueshme. Asgja nuk justifikon këte qendrim servil; as deklaratat absurde të përfaqsuesve palestinez në Beograd të bame kunder pavarësisë së Kosovës, as qendrimi  burracak i vendeve myslimane të Lindjes së Mesme me mosnjohëjen e pavarësisë së Kosovës.

   Dy të këqia nuk përbajnë nji të mirë!

* * * *

   Kosova ashtë atdheu i im, Shqipëria e ime, ushtarakisht e aneksueme nga imperatoria otomane ne vitin 1479, padrejtësisht e ndame dhe e okupueme që nga viti 1877 dhe deri në vitin 1944-45 nga Serbia dhe ish Jugosllavia,. Ajo u coptue në mes të Serbisë, Maqedonisë e Malit të Zi.

  Sot, Kosova ashtë e lirë!

  Kosova më ka frymëzue që në ditët e shkollës fillore, kur fëmij e të rritun këndojshim: “Edhe flamuri kuq-e-zi/ Do të valojë përsëri/ Në Kosovë e Çamëri/ Plot me gaz, me gaz dhe në liri!”  Shkëputja e Kosovës – hapësina ku banojnë qytetarët shqiptarë në ish Jugosllavi- ka qenë nji plagë e randë, e hapun, dhe e dhimbshme për çdo shqiptar që në shekullin 19-të me invazionin sllav të regjimeve që synojshin ri-formimin e perandorisë serbe të Car Stefan Dushanit, pa marrë parasyshë kombësinë e popullsisë që e banonte. Nga ku rrjedh tragjedia e Kosovës së martirizueme….. që nga Garashanin deri te Millosheviqi….!

   Shqiptarët nuk duhet të harrojnë! “Mospërfillja e nji fatkeqsie” të këtill për cilindo popull të shtypun, si janë sot Palestinezët dhe Kurdët, nga udhëheqja politike e Repubikës së lirë të Kosovës ashte moralisht e neveritshme dhe politikisht e pa pranueshme. Nji qendrim i këtill ofendon viktimën e djeshme, denon viktimën e sotme, dhe shuen shpresat e viktimës së ardhme.

   Nji oportunizëm politik i këtill nuk duhet lejue! Servilizmi nuk duhet të bahet “kultura politike e shqiptarëve” në të anët e kufinit arbitrar!

Ashtë mungesë e plotë dinjiteti njerëzor e kombëtar!

Na, të gjithë na, duhet ta demaskojmë dhe ta luftojmë!

————————————————————————————-

* Autori 95 vjeçar ashtë qytetar amerikan me kombësi shqiptare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok