13/06/2024

Paulo Coelho: Ai që dashuron nuk largohet

0

Ne nuk e zgjedhim njëri-tjetrin rastësisht… Takojmë vetëm ata që tashmë ekzistojnë në nënndërgjegjen tonë… Aty ku na presin, prandaj arrijmë gjithmonë pikërisht në kohë… Në dashuri është fuqia e jetës. . Në dashuri fshihet përpjekja për t’u bërë më të mirë. Mos kini frikë t’i lini të largohen nga ata që po mbani. Kuptoni që nuk mund t’i mbani gjithsesi gjithë jetën, do t’ju mbarojë forca. Ndonjëherë thjesht duhet të dish se nuk do të harrohet…

Ata duhet të kuptojnë se një zemër e dashur do ta gjejë gjithmonë rrugën e saj në shtëpi. Një zemër e dashur e di se më e mira nuk ka nevojë të kërkohet, ajo është në vendin fqinj. Tradhtia është një zgjedhje. Kush dashuron nuk do të zgjedhë.. Në fund të rrugës do të ketë gjithmonë ata të cilëve mund t’u besosh.. Prandaj thuaj gjithmonë atë që ndjen dhe bëj atë që mendon.. Në fund çdo gjë do të dalë gjithmonë mirë. Nëse jo, atëherë do të thotë se nuk ka mbaruar ende.. Ndonjëherë duhet ta lëmë atë që duam të shkojë për të parë nëse na do aq sa të kthehet.

Ne kurrë nuk duhet të kemi frikë të lëmë dikë të shkojë. Ai që dashuron nuk largohet. Ju nuk mund të bëni pushime derisa të kthehen momentet e mira. Vetëm burrat e dashur arrijnë lartësitë, vetëm gratë e dashura bëhen më të bukura dita-ditës. Lumturia nuk mund të fshihet, ajo tërheq si magnet vetëm lajme të mira dhe suksese, prandaj nuk duhet të hiqni dorë kurrë nga ëndrra juaj. Ëndrrat ushqejnë shpirtin tonë ashtu si ushqimi ushqen trupin.. Edhe nëse dështojmë shumë herë në jetë dhe shohim shpresat tona të kthyera kot, nuk duhet të ndalojmë së ëndërruari..

Përgatiti Albert Vataj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok