15/06/2024

Nuk urrehet kombi, or shqiptar!

0

Shkruan Anton Palokaj

Jeta ma dha mundsinë të udhëtoj në shumë vëndë të botës, Shqipëri-Kosovë, nëpër Europë e deri në SHBA e Kanada, kam takuar e njohur dhe njoh shumë njerëz t’etnivë e t’gjuhvë të ndryshme, t’bardh e t’zi, aziatik e indian, por kurr nuk kam pa as ndigju se urrehët kombi vet as vlerat e veta Kombtarë si ndër Shqiptar dhe që i thonë armikut, pushtusit, vrasësit, dhunisit dhe hajnit e përdhunusit, urrejtësit t’një kombi vëlla etj.

Veq tek ne kam pa e ndigju disa analfabeta të shitur me pare dhe tjer që kan shit shpirtin djallit, që levdohët i keqi, e keqja, dhe poshtrimi, dhe krenohën me të keqën e me marre e turp që na i la armiku shekullor urejtës i Kombit Shqiptar, dhe urrejn vlerat Kombtarë.

Disa thonë ah, t’kish me u kthy dhe një herë serbi, disa thonë ah, ska pas ma mir si kur jem kan ndër osmanli etj, etj.

Për mendimin tim, keta “njerëz” nesë mund t’i quajm njerëz jan shpirtligë që shitën për pak lek dhe si ju kan shitë e ble gjysh e kastragjysh sa herë që n’tokat tona ka shkel kamba armikut.

Pse more vëlla nuk ikin nga tokat tona Shqiptarë nesë nuk u pëlqejn vlerat Kombtarë Shqiptarë?

Apo mendojn se kështu do t’i durojm dhe shum kohë, apo që nuk ka Shqiptar mbi dhe?

Apo na kan shpallur luftë haptaz në menyrën e tyrë tinxarë më mish e shpirt tuj na urrejtë, ne si Komb dhe vlerat tona?

Dhe tani thonë, nuk na do europa as bota?

Me keto ide, nuk ka me na dasht kurr askush, kur ne nuk e dojm vetvetën por armiqët, ku ashtë logjika këtu?

Ashtë dal si tip mode me dal publikisht e me i ofendo vlerat Kombtarë dhe me i shkatrru dhe fizikisht të cilat jan mbrojt me gjak e jetë sheku me radhë, ju dukët krejt normale me ofendu Gjergj Kastriotin, Nanën Tërezë, Adem Jasharin, UCK-në etj, etj.

Cka ashtë ka ndodh more vëllazën në tokat tona, deri kur kështu me duru lakmitar-analfabetash e tradhtar me vullë në ballë haptaz?

Si ka mundsi që ligji i mbron dhe nuk merrët me ta, të paktën le të na lejon ne si popull dhe ju betona se për një kohë shumë të shkurtë nuk do tä hapin ma gojën disa plehra e analfabeta kundër vleravë tona Kombtarë, sepse do t’a lajnë kët tokë me gjak sikur e patën la ata që u mundun me na shkel e me na sundu shekuj me radhë.

Po me dukët se po vjen koha se nuk kem me ja ba pytje qeverivë të korruptuara dhe kem me luftu me armiq të mbrëndshëm që kan nostalgji e mallë për serb e sulltana.

Nesë qeveritë tona nuk merrën me ket qeshtje urgjentit, mos të habitën çka ka për të ndodhë, se Gjergj  Kastriota, Dedë Gjon Lula, Adem e Hamz Jashara e Avni Rrustema etj, etj. ka pas e do të ket Gjithmonë Shqipëria e tokat Shqiptarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok