25/05/2024

Një statujë e V.I.Leninit, ka zbritur nga “Sheshi i Kuq” i Moskës në qytetin e shtetit metropolitan komunist të gomerëve të New York-ut

0

Nga Klajd Kapinova

SHBA dhe shteti i New York-ut, që vetëm me propaganda boshe thonë tesh 100 vjet se janë kundër komunizmit dhe simboleve të saj, në fakt ato vazhdimisht janë e kundërta e atyre që thonë formalisht dhe po veprojnë edhe në ditët tona. Ato në tërësi janë territore me qytete metropolitane kontradiktore, në kundërshtim me shumicën e bindjeve antikomuniste politike të shumë amerikanëve pro kapitalistë.

Për shumicën e njerëzve, “Sheshi i Kuq”, ndoshta sjell në mendje imazhe të periudhës absurde dhe famkeqe të Rusisë Sovjetike (B.R.S.S.), skena dimërore me borë dhe ngrica të frikshme nga ish Moska e kuq me yllin komunist partisan… dhe parada propogandistike bolshevike ushtarake me njerëz të dehur nga votka origjinale e Nënës Rusi…

Aty ishte një statujë triumfuese të Vladimir Ilyich Leninit, arkitektit kryesor të shtetit sovjetik, që sundoi pjesën më të madhe të Evropës Lindore nga vitet 1918-1990. Ai ishte në majë të një ndërtese apartamentesh në anën veriore të East Houston Street midis Avenue A dhe B, përballë Rrugës Norfolk. Godina e madhe, ka gjithashtu një orë të madhe që shfaqet mbi ndërtesë, e pazakontë në mënyrën e vet, siç do ta shohim.

Thuhet se Houston Street, nuk është një haraç për qytetet apo gjeneralët e Teksasit, por nderon një kongresmen nga Gjeorgjia, William Houstoun, i cili u martua me vajzën e një pronari lokal në fillim të viteve 1800. Vjehrri i Houstoun-it e emëroi një rrugë të vëzhguar përmes pronave të tij për dhëndrin e tij dhe humbi “u”-në e dytë në dekadat pasuese.

Por, për shumë njujorkezë, nga ana e tjetër ajo është një ndërtesë kontraversale, që ndodhet në East Village (Down Town Manhattan), vetëm disa blloqe nga bregu i lumit Houston.

Vërtetë me emrin e tij, kompleksi i çuditshëm i apartamenteve me tulla të kuqe, sikurse dihet nga të gjithë, ka qenë shtëpia e një statuje më të madhe se sa jeta e vetë kryekriminelit sadist Vladimir I. Leninit, për gati 20 vjet deri më tani.

Nga viti 1994, ata që dinin se ku të shikonin simbolin e komunizmit bolshevik, mund të shihnin një statujë 18 metra të lartë të kryebolshevikut kriminel V.I.Leninit, të vendosur në çatinë e ndërtesës, duke vëzhguar i qetë qytetin e New York-ut, sikur të ishte shtëpia e tij, raporton Sarah Laskow për revisten Atlasë.

Dhe absurdi nuk mbaton me kaq. Mjafron, të lexosh opinionet e ndryhme të qiraxhive dhe habitesh se sa naiv janë banorët trushperlarë këtu: “Unë mendoj, se i dha ndërtesës shumë karakter dhe mendoj se rrëzimi i saj është një lloj ndryshimi i trishtuar në lagje,” i thotë një banor i ndërtesës Allegra Hobbs për DNA Info.

Përveç të qenit një tjetër shënues i shijes së çuditshme të dizajnit të pronarëve origjinalë të ndërtesës (ajo qëndron pranë një ore me numër të gabuar), statuja ishte një shenjë për ndërtimin e kopjes absurd së  “Sheshit të Kuq” në vitin 1989 në New York (SHBA), në të njëjtin vit që ra Bashkimi Sovjetik apo perdja e hekurt e Luftës së Ftohtë, midis Perëndimit dhe Lindjes.

Statuja në fjalë, fillimisht ishte porositur nga qeveria sovjetike, por në kohën kur skulptori i dha dorën e fundit Leninit të tij të fundit, regjimi komunist u shemb.

Është e panevojshme të thuhet se statujat e Leninit ranë shpejt në favor në ish-Bashkimin Sovjetik dhe statuja nuk u ekspozua kurrë në publik, raportoi Martin Stoltz për gazetë komuniste liberale New York Times, në vitin 1997.

Disa vjet më vonë, një mik i një prej shesheve të kuq pronarët origjinalë u përplasën me statujën në oborrin e shtëpisë së një prone rurale ruse. Michael Shaoul dhe partneri i tij i biznesit Michael Rosen blenë statujën, e transportuan atë në Shtetet e Bashkuara dhe e instaluan në majë të Sheshit të Kuq, në Manhattan, New York.

Lower East Side, kishte qenë për shumë dekada një vend i mendimit të vërtetë politik. Kështu që ne e ngritëm Leninin në majë, për të përshëndetur në Wall Street.” i tha Rosen Leonid Bershidsky gazetës konservatore New York Post.

Statuja e Leninit, u bë shpejt një element tjetër i pëlhurës së çuditshme të Fshatit Lindor (East Village), me dorën e tij të ngritur triumfalisht mbi dyqanet përreth. Megjithatë, asgjë nuk qëndron e njëjtë për një kohë të gjatë.

Më në fund banorët vendas të lagjes së fundmi panë se si një vinç e ngriti diktatorin bolshevik Leninin nga çatia e Sheshit të Kuq dhe mbi një kamion me shtrat të sheshtë për ta marrë me vete, raporton blogu lokal “EV Grieve”.

Statuja e zhdukur vjen mes thashethemeve se Sheshi i Kuq i është shitur një projektuesi apo zhvilluesi të ri planimetrik të urbanistikës së lagjes së qytetit. Me sa duket, duket pronarët e rinj të mundshëm, mund të mos jenë aq të emocionuar apo adhurues me një diktator komunist që mbikëqyrte Terrorin e Kuq brutal, që zbukuronte çatinë e pronës së tyre të re. Ata që investojnë në fatin e statujës nuk kanë nevojë të shikojnë larg, për momentin, ajo qëndron në një çati L.E.S vetëm disa blloqe banimi larg.

Në Shqipërii ose me saktë në Piacë të qytetit Shkodër, me 13 dhjetor 1990 u hoqen bustet e Stalinit dhe Dulles më vonë, kurse në SHBA prej shumë dekadash në Manhattan, New York qëndrojnë fatkeqsisht krenare statujat e turpshme komuniste, duke ia kaluar edhe atdheut të tyre Rusisë…

Ne universitetet dhe kolegjet liberale amerikane të sponsorizuar financiarisht nga antarë të komunitetit të pasur ebrej nga vitit 1948-2024, leksionet me përmbatje bajate komuniste dhe socialiste dominojnë 90% të programeve mesimore.

Sot, sponsorizuesit ose donatorët më të mëdhenj dhe fuqishëm ebrej këtu e kanë kuptuar gabimin e tyre me rastin e pushtimit të studentëve liberal të grupet marksiste, komuniste, anarkiste të majta, si: BLM, Antifa (e përfshirë nga qeveria amerikane në listën e grupeve terroriste) etj., të kampuseve të universitetëve të tyre me cadrà dhe protesta masive kundër Israelit dhe pro palestinëve të Hamasit…

Tashmë të gjithë e dijnë se Marksizmi dhe Komunizmi sharlatan, jepen si buka e përditshme rinisë pa tru dhe të mbytur 24/7 nga propaganda e boshe e qylit socialist, ku të pa-aftët parazita kontrollojnë trurin e lodhur të të tjerëve.

Kjo situatë kaotike, sot në SHBA dhe kriza e thellë ekonomike, financiare, kufitare (hyrja e deri tani e mbi 20 milion emigrantëve të jashtëligjshëm) dhe politike, i dedikohet Shtepisë së Bardhë (White House), që fatkeqsisht drejtohet nga të paaftët Joe Biden dhe Camala Harris (apo sikurse njihen këtu faktikisht si drejtues real të Shtëpisë së bardhë: regjimi komunist anti amerikanë Obama-Biden-3), senatorëve dhe kongresmenëve komunistë ultra liberalë governatorëve dhe keyetarëve te bashkive qe drejtohen nga partite trushpërlarëse komuniste blu të gomerëve, sikurse njihen këtu, që po sundojnë fatkeqsisht kudo dhe në vecanti në shtetet liberale neo-marksiste, si: New York, California, etj.

Kujtoj, se asnje prej tyre (komunistëve ameirkanë të kirjuar nga propaganda e profesorëve ameirkanë), nuk ka jetuar asnjë minute, orë, ditë, javë, muaj apo vit në vendet ish komuniste dhe komuniste sot, por ato fanatikë komunistë t’i vënë duart në fyt nëse u thua të vërtetën mbi komunizmin.

Deri më sot komunizmi i zi zombi, në të gjithë botën ka vra mbi 200.000.000 njerëz të pafajshëm ose 4 herë më shumë, se sa janë vrarë gjatë WWII, pra në Luftën e Dytë Botëore… Shumica e të rinjve këtu, janë shumë naiv, sa që besojnë se fluturon gomari… dhe mendojnë se komunizmi dhe motra e saj socialismi janë “parajsa”, duke e ngatërruar vazhdimisht me Ferrin…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok