25/07/2024

Ndoshta 2024  do të jetë më i bukur, më i gëzueshëm, më i paqtë

0

Flasin për “Telegraf”/ Margarita Xhepa, Alida Hisku, Irini Qirjako, Myfarate laze, Luftar Paja, Frederik Ndoci, Ylli Baka, Kastriot Tusha, Petrit Lulo

Nga Albert Z. ZHOLI

Kur mendojmë për një vit të ri, të gjithë mendojmë për fillime të reja. Kemi ëndrra të ndryshme, dëshira të ndryshme. Nata e vitit të ri është një natë e mbushur me magji! Kur ora shënon 00:00, të gjitha gotat cakrrohen dhe urohet Viti i Ri, mirëpo mesazhet përmes të cilave e urojmë kanë shumë rëndësi. Viti i ri është një festë që pritet me padurim. Në çdo situatë festa e Vitit të Ri sjell gëzime, dhurata, festime, këngë, vizita, etj…Viti i Ri sjell mundësi të re për të arritur qëllime, sfida dhe ndryshime të reja është gjithmonë e mirëpritur nga të gjithë. Familja dhe miqtë bëhen edhe më të dashur në një festë si kjo, ndaj edhe meritojnë mesazhet më të bukura për Vitin e Ri. Kjo është një periudhë e veçantë e vitit që mbart edhe një mesazh special për t’ua uruar ndryshe festën njerëzve të dashur. Janë të shumta mënyrat për të uruar shëndet, dashuri dhe sukses, ndaj dhe artistët urojnë ndryshe në orët e fundit të vitit 2023. Ndoshta 2024  do të jetë më i bukur, më i gëzueshëm, më i paqtë dhe më i begatë. Ja si shprehen artistët për vitin që po lemë pas dhe urimet për vitin e ri 2024.

Historia

Viti i Ri është koha në të cilën një vit i ri kalendarik fillon numërimin. Në shumë kultura, kjo festë festohet në të njëjtën mënyrë. Viti i Ri i kalendarit gregorian, sot në përdorim në mbarë botën, bie në 1 janar, ashtu siç ndodhte edhe me kalendarin romak. Ka kalendarë të shumtë që mbeten në përdorim rajonal që e llogarisin Vitin e Ri ndryshe. Sipas traditës katolike, 1 janar është dita e rrethprerjes së Jezusit (në ditën e tetë nga lindja e tij), atëherë kur iu vu edhe emri (Lluka 2:21). Për babilonasit, viti i ri fillonte me rilindjen e Tokës, domethënë me pranverën. Por, përse viti i ri festohet në dimër, në datën 1 janar? Sepse romakët antikë, vazhdonin të festonin vitin e ri në marsin e vonuar, por kalendari i tyre ishte i ‘sinkronizuar’ me diellin. Kështu Jul Cezari, në vitin 46 para Krishtit, krijoi atë që ende edhe në ditët e sotme është i njohur si kalendari Julian, që stabilizonte fillimin e vitit të ri ditën e parë të vitit, pra në një janar. Këtë ditë romakët ftonin miqtë e tyre dhe shkëmbenin dhuratë një vazo të bardhë me mjaltë dhe gjëra të tjera që ishin urim për fat dhe lumturi. Këtu ekzistonte dhe imazhi i Dea-s, e cila kishte domethënien e fatit dhe të lumturisë. Në shumë vende europiane, përdornin kalendarin Julian. Ndërsa të tjerët e festonin vitin e ri sipas kalendarit të tyre për shembull në 1 mars (Viti i Ri në Romën Republikane) 25 dhjetor (Krishtlindjet). Vetëm me përdorimin universal të kalendarit Gregorian (nga emri i papës Gregorio XIII, i cili e ideoi në vitin 1582), data e 1 janarit shënon fillimin e vitit të ri duke u bërë një gjë e përbashkët për të tërë. Data 1 janar është pranuar relativisht vonë në kulturën perëndimore si dita e parë e vitit. Deri në vitin 1751 në Angli dhe Uells (dhe të gjitha zotërimet britanike) viti i ri fillonte më 25 mars. Ndryshimi u bë në vitin 1600 në Skoci. Gjatë mesjetës disa ditë të tjera janë marrë si ditë të fillimit të vitit kalendarik (për shembull 1 marsi, 25 marsi, Pashkët, 1 shtatori, 25 dhjetori). Në shumë vende, të tilla si Republika Çeke, Italia dhe Britania e Madhe, 1 janari është festë kombëtare. Me përhapjen e kulturës perëndimore në shumë vende të tjera në botë gjatë shekujve të fundit, kalendari Gregorian është miratuar nga shumë vende të tjera si kalendar zyrtar, si dhe data 1 janar e Vitit të Ri është bërë globale, madje edhe në vende që kanë datën e tyre të fillimit të Vitit të Ri si Kina dhe India. U desh shumë kohë derisa data 1 janar të pranohej botërisht si standard i fillimit të Vitit të Ri.

Margarita Xhepa

Po afron Viti i Ri 2024. Tirana këto ditë është veshur me ngjyrat e festës. Një ngjyrim që të jep entusiazëm. Jemi në pragndarjen e dy viteve. Le të ndriçojë ky Vit i Ri ëndrrat tuaja të reja, shpresat e reja, rrugët e reja dhe perspektivat e reja. Le të sjellë çdo gjë të mirë në jetën tuaj dhe të mbushë çdo ditë me momente të këndshme. Sa e jashtëzakonshme, e pazakontë, e re, duket gjithçka që dikush dëshiron të bëjë në dymbëdhjetë muajt e ardhshëm. Dhe sa e mrekullueshme që kjo dëshirë e natyrshme na viziton në ditët më të ftohta dhe më të errëta. Në të vërtetë, në kohën kur dielli të shkëlqejë me shkëlqim dhe nxehtësi, dëshira do të bëhet qëllim dhe qëllimi do të kthehet në hapin e parë të vogël në rrugën drejt asaj të dëshiruar. Kështu që dëshira për arritje të reja le të na vijë gjithmonë në mes të dimrit dhe mos u largoni kurrë gjatë gjithë vitit. Shqiptarëve u takon një fat i bukur. Ju uroj të gjithëve gëzuar Vitin e Ri 2024. Suksese, begati, lumturi në familje. Ne meritojmë shumë si komb.

Luftar Paja

Iku dhe një vit. Një vit i ri po troket…Kur mbaron viti, rrethi i shqetësimeve tona përfundon. Pranvera e ka ringjallur jetën, vera e ka rritur, vjeshta e përgatit jetën për një pushim dhe dimri përfundon një cikël dhe fillon një tjetër. Pra, fundi i ciklit vjetor le të jetë fillimi i një jete të re, korrekte dhe të ndritshme. Ju uroj që në këto ditë të Vitit të Ri të shihni diellin në shpirtin tuaj dhe të ndjeni pritjen e pranverës, e cila shumë shpejt do të vijë në shtëpitë tona. Le t’ju çojë në verë mrekullia e rilindjes së të gjitha gjallesave nga ditët e ftohta dhe të zymta të dimrit Me besim tek vetja dhe tek e ardhmja le të themi mes nesh, Gëzuar Vitin e Ri 2024! Mbarësi në të gjitha aspektet e jetës! Zoti qoftë me ju.

Alida Hisku

Vitet ndjekin rrjedhën e tyre. Dhe ja…Po presim vitin e ri. Po presim ngjarje të reja. Unë ju përshëndes nga Gjermania e ftohtë. Ndahen dy vite dhe vjen një erë e re. Dhe pse larg, me mendje dhe me zemër jam tek ty Atdheu im, tek ty Shqipëria ime. Le të ndriçojë ky Vit i Ri ëndrrat tuaja të reja, shpresat e reja, rrugët e reja dhe perspektivat e reja. Le të sjellë çdo gjë të mirë në jetën tuaj dhe të mbushë çdo ditë me momente të këndshme. Gëzuar vitin e ri 2024 bashkëkombësit e mi kudo në botë! Gëzuar në mënyrë të veçantë, ju emigrantë, pasi Ju aty ku punoni dhe jetoni jeni një Shqipëri e vogël! Gëzuar!

Myfarate Laze

Kujtojmë vitin e ri, kur ai vjen pa trokitur. Kështu po vjen edhe ky vit. Sigurisht, shumë kujtojnë kartolinat që dikur na erdhën me postë. Është e mundur që dikush ende pret urimet e Vitit të Ri në këtë formë. Në fund të fundit, është shumë e këndshme të marrësh lajme nga një i dashur ose një foto në një festë kaq të mrekullueshme. Prandaj, mos harroni metodën më të besueshme dhe të provuar të dhënies së urimeve,  Viti që vjen besoj se do ketë shumë të reja në jetën e popullit tonë. Besoj se ne do futemi shumë shpejt në Europë. Ne na takon shumë dhe Europa duhet të na marrë në gjirin e saj. Gëzuar Vitin e Ri 2024. Gëzuar të gjithë së bashku dhe ta ngremë një dolli për unitetin, për bashkimin. Viti 2024 qoftë viti i shqiptarëve, viti i realizimit të ëndrrave shekullore! Gëzuar!

Tinka Kurti

Jeta ecën me ritmin e saj. Koha nuk ndalet. Jemi në prag ndarjen e viteve. Dhe në këtë prag ndarje bëhen shumë bilance. Po t’i shohësh me syrin e një artisti shikojmë se kemi kaluar situata shumë të vështira. Gëzuar Vitin e Ri 2024! Sa emocionojnë këto fjalë – Viti i Ri! Sa e jashtëzakonshme, e pazakontë, e re, duket gjithçka që dikush dëshiron të bëjë në dymbëdhjetë muajt e ardhshëm. Dhe sa e mrekullueshme që kjo dëshirë e natyrshme na viziton në ditët më të ftohta dhe më të errëta. Në të vërtetë, në kohën kur dielli të shkëlqejë me shkëlqim dhe nxehtësi, dëshira do të bëhet qëllim dhe qëllimi do të kthehet në hapin e parë të vogël në rrugën drejt asaj të dëshiruar. Kështu që dëshira për arritje të reja le të na vijë gjithmonë në mes të dimrit dhe mos u largoni kurrë gjatë gjithë vitit! Gëzuar Vitin e Ri! Gëzuar shqiptarë kudo që jeni dhe ky vit të rrisë begatinë në vatrat tuaja familjare!

Kastriot Tusha

Janë orët e fundit të vitit 2023! Viti i ri 2024 vjen ende mes entuziazmit të këtij uniteti. 31 dhjetori është një ditë shumë e veçantë. Në këtë ditë ndodhin mrekulli dhe ndizen fenerët e shpresës. Në këtë ditë, disa ëndrra bëhen realitet dhe shpiken të reja. Nata e Vitit të Ri është një kohë magjie dhe fantazie, të qeshurash dhe bukurie, misteri dhe feste. Le të dëshirojmë që zemrat tona të rrahin më fort dhe më shpesh, sytë tanë të shkëlqejnë dhe shpirti ynë të këndojë kur ora shënon dymbëdhjetë herë. Le të bashkojë gëzimi i përbashkët i festimit të Vitit të Ri të gjithë ata që tani po derdhin shampanjë në gota!

Irini Qirjako

Po ikën viti 2023 me ngjarjet e tij! Një vit që u duk sa një shekull. Në këtë festë të ndritshme dimri, ju uroj përmbushjen e dëshirave tuaja më të fshehta dhe ëndrrave më të thella. Të afërmit, miqtë dhe familja do t’ju ndihmojnë t’i vini në jetë, dhe Viti i Ri do të sjellë akoma më shumë fat dhe energji për të zbatuar planet tuaja. Bora e gazuar do të bëhet një mbulesë tavoline e bardhë në një natë festive, të cilën magjia e vitit të ri do ta zbukurojë me yje fantazie, përkushtimi dhe dashurie për atë që bëni. Le të realizohen ëndrrat në natën e fundit të vitit të vjetër! Gëzuar Vitin e Ri 2024, gëzime paçi kurdoherë!

Frederik Ndoci

Secili person në të tijën urimet e vitit të ri dëshiron t’u uroj të dashurve gjërat më të thjeshta dhe elementare: shëndet, sukses në biznes, studim, mirëqenie familjare dhe, gjë që është e rëndësishme në kohët e fundit- një qiell i qetë. Megjithatë, disa njerëz në momentin më vendimtar janë të humbur dhe nuk mund të mbledhin mendimet e tyre për të shprehur ndjenjat e tyre. Duhet theksuar se shumica prej nesh do të donim t’i shprehim mendimet tona në poezi, por jo të gjithë e kanë këtë aftësi. Sidoqoftë, nuk duhet të mërziteni për këtë, pasi urimet me fjalët tuaja mund të ngrohin shpirtin edhe më shumë se poezitë më të bukura. Fjalët e ngadalta nga zemra mund të prekin edhe personin me pamje më të ashpër. Pra, mos hezitoni dhe guxoni, dhe për t’ju synuar sadopak në mënyrën e duhur, ne japim disa shembuj urimesh. Le të jetë ky vit i mbarësisë për shqiptarët kudo në botë.

Ylli Baka

Po ecim në limitet e fundit të vitit 2023! Në vitin e ri të gjithë të afërmve dhe miqve u uroj familje të forta dhe miqësi të pashkatërrueshme, shëndet për fëmijët dhe prindërit, mbarësi në familje dhe miqësi, ekuilibër të qëndrueshëm në marrëdhënie, qetësi shpirtërore dhe optimizëm në sy. Vlerësoni njëri-tjetrin, buzëqeshni më shpesh, lehtësoni jetën e përditshme për të dashurit tuaj dhe emocionet dhe ndjenjat reciproke do t’ju ngarkojnë me energji për të gjithë vitin dhe familja do të bëhet mbështetja më e rëndësishme në oqeanin e jetës. Jeta jonë duhet të jetë këngë. E tillë do të jetë. Fati do jetë me shqiptarët. Viti i ri do ketë surpriza. Gëzuar dhe mirësi në çdo familje shqiptare.

Bashkim Alibali

Kur në natën e Vitit të Ri u bëjmë urime zileve, secili prej nesh pret sinqerisht përmbushjen e asaj që kemi planifikuar, sepse pikërisht kjo natë është më magjikeja dhe të gjitha të mirat që urojmë për të dashurit tanë dhe veten duhet domosdoshmërisht bëhen të vërteta. Fëmijët jo vetëm që besojnë në mrekulli, ato u ndodhin edhe të rriturve. Kështu që gëzimi i vitit të ri të bëhet dëshira e parë që u realizua dhe me çdo gllënjkë shampanjë, shpresa për realizimin e planeve tona rritet. Gëzuar Vitin e Ri! Mirëpresim Vitin e Ri 2024, të nisim pa frikë sfidat dhe të mbajmë fort kujtimet e bukura! Gëzuar Shqipëria ime!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok