19/05/2024

Lista  e zezë e themelimit të  „Gjykatatës Speciale në Kuvendin e Kosovës“ pasojë dhe njollosje  e UÇK’së në arenën ndërkombëtare!?

0

Shkruan Asllan Dibrani

E tmerrshme, kush më mirë se ne nuk i din “vuajtjet  nëpër burgjet qe përjetuam në supet tona si ish te burgosur politik nën regjimin  jugosllav”!  Gjykimi  i Sali Mustafes  dje  nga “Gjykata Speciale E Kosovës Në Hage” më kujtoj  gjykatat  serbo-sllave  me shekuj ndaj nesh. Vendimi i  dotëm ndaj ish-komandantit të UÇK’së, Sali Mustafa, i cili u dënua me 26 vite burgim për krime lufte nga Gjykata Speciale, tronditi  opinionin shqiptar,  por edhe atë ndërkombëtar.

Dënimi i  Sali Mustafes ndër shqiptar  u  vlerësua  nga dy prizma , qe  sikur t’i përcillësh me vëmendje reagimet   e opinionet dhe komentet mediale  , një numër i madh  e gjykojnë   si dënim te montuar nga  serbet, por  edhe nga  qarqe e ndryshme  evropiane qe ranë nën ndikimin e propagandës serbe. Në anën tjetër ka opinione  qe e vlerësojnë si gjykim meritor duke  e vlerësuar  si  një  ish ushtarak i UÇK’së qe keqpërdori   vlerat e  ushtrisë sonë duke bërë krime dhe vrasje ndaj shqiptarëve. Edhe kjo ka një bisht pa kuptim te plotë të cilëve shqiptarë, atyre  tradhtarëve dhe  bashkëpunëtorëve të Serbisë, apo  të kundërshtarëve politike?.

Prandaj  ne duhet te  bëjmë  një dallim mes ”ushtarëve te UÇK ‘së së lavdishme  dhe bosëve te UÇK ‘së” qe po  e përbaltin emrin e lirisë dhe organizatës  çlirimtare  të Kosovës  qe i dolën   në ballë armikut.

“Lufta e UÇK ‘së ka qenë luftë për liri, në tokën tonë, në vend tonë ,në atdheun tonë  kundër një okupimi klasik të regjimit të MIllosheviqit. Vërtet   të dhemb shpirti, kur sheh sot familjet  e këtyre që gjenden në Hagë, aq në forme brutale shahen dhe   injorohen nga  shumica dërmuese  e opinionit në  emrin e asaj, se u krijuar bindja se ky i gjykuar dhe të tjerët  në vijim paskan bërë krime kundër shqiptarëve!?.

U krijuar një hendek konfuziteti , dhe shumë  kanë  shprehur  gëzim qe u gjykua ky „Komandant „  bile ka nga ta qe i kërkojnë edhe dënim të përjetësohem!   Si do qofte  për neve   në  prizmin politik  dhe ne arenën ndërkombëtare  është një  plagë  e rënd qe  e  morri populli i ynë në emër  të  Gjykatën Speciale qe  e krijuam ne vet  kundër vetvetes.

Më 3 gusht të vitit 2015 ishte votuar Gjykata Speciale në Kuvendin e Kosovës. Është pikërisht kjo gjykatë që ka nisur procesin e aktakuzave ndaj krerëve të UÇK-së, përfshirë presidentin Hashim Thaçi dhe kryetarin e PDK-së, Kadri Veseli e së fundi edhe mori vendim për dënim të Sali Mustafës.

Fajin  e kemi vet se  e themeluam  këtë gjyq dhe  e  votuam në Parlamentin  e Kosovës!!!

Ende  i kam  të freskëta ato pamjet  dhe përplasjet qe u krijuan ne Parlamentin  e Kosovës për  dhe kundër për  ta votuar këtë gjykatë famëkeqe për  Kosovën qe sot po i ndiejmë pasojat.

Sot më rikujtohen  reagimet e Vetëvendosjes në krye me Kryeministrin e Kosovës  zotin Albin Kurtin  qe bënte thirrje në parlament qe mos të  votohet  kjo  gjykatë. Tmerr, ” kjo është t’i japësh shkopin tjetrit që të rrah, ai ty me shkopin tënd” .Prandaj rezistenca  e Albin Kurtiti ,sot po vërtetohet  qe paska pasur te drejtë. Për dallim nga partitë në pushtet të asaj kohe, edhe partitë opozitare patën kundërshtuar votimin e kësaj gjykate.

Kjo gjykatë nuk mund t’i dënoj e gjykoj shqiptarët për luftën ndaj serbëve, pasi lufta në front është e ligjshme dhe lufta e UҪK-së është përcaktuar si e drejtë për çlirimin  e vendit nga Serbia. Për neve si qytetar të Republikës së Kosovës, si vend i sakrificës dhe i rezistencës për liri dhe pavarësi nga okupatori serbo-sllavë, gjykimet dhe dënimet e tilla janë të pa pranueshme nga Evropa sepse  vendimet e tilla nga Evropa, nuk duhet të thirren si dënime “Në Emër të Republikës së Kosovës dhe Popullit të Kosovës”, por duhet të thirrën si dënime në emër të “Evropës dhe Serbisë ”

Edhe se gjykata në Hage  e theksoj se nuk është  gjykim kundër UÇK ‘së, prapëseprapë  është një sulm  edhe kundër  luftës për liri deri sa dikush  thirret  ne emër të UÇK ‘së dhe ishte i veshur ne uniformen e UÇK ‘së duke  e njollosur emrin  e saj!!!.

Populli liridashës dënohet, populli serb që beri gjenocid avancohet dhe bonifikohet edhe me kërcënime  te ri sjelljes se 1000 trupave  serbe serish ne Kosovë . Ky nuk është gjykim personal por nacional deri sa  gjykohet me petkun  e UÇK ‘së dikush e nuk vlerësohet si dënim personal! Turp të këtë Evropa dhe vasalet serbo-rus! Pse nuk i la  këta “kriminel që paskan bërë  terror dhe  vrasje    ndaj shqiptarëve” ti gjykojmë ne, në gjykatat tona ,por i arrestoj ne emër si komandant  të UÇK ‘së dhe po  me këtë  gjykime po nxit edhe përçarje ne mesin  e popullit tonë madje edhe një lutë të re  ne mes  Kosovës dhe Serbisë  qe do te përshkallëzohet edhe ne  gjithë Ballkanin perëndimor  derri në Ukrainë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok