13/06/2024

Lirika nga Bashkim Saliasi

0

Bashkim Saliasi

 

LIRIKA Maji-Korrik 2021

SYÇKATË

 

Syçka  e bukura

turbulluan dynjanë.

Në dritare syflutura

Si dallgë deti aman.

 

Buzë si petale

Lulehapur  në pranverë.

Bilbilat arrë më arrë

S’pyesin për vapën në verë.

 

Posht luginës dy kodrina

Si dy shegë në një degë.

Dua si zog të qendroj,

Ti pushtoj, të ngre folenë.

 

Të ngre folen, të qemtoj

Sytë e bukur të vështroj.

Të më mbushin me frymzim,

ti bje me not detit në çdo drejtim.

 

Dhe të zhytem në thellësi,

Në lugina e livadhe

Le të më bëjnë zanat magji

Në syçkat e tua do hedh valle…

 

NË HORIZONT

E zhytur në kaltërsi

Me shikimin në horizont

Fluturoj të vij te Ti?

Jo nuk mundem, është e kot!?

 

Pse kaq larg vështrimin tret

S’të kam afër të marr në gji.

Të ti puth dy sytë e kaltër

Të nxjerr mallin me dashuri.

 

Gjoksin tënd të ledhatoj

Të ndez zjarrin që do ti

Dhe të dy të përqafuar

Të tretemi si qiri…

 

 

21 QERSHORI

Iku pranvera,

I nxehti te dera.

21 qershori,

Lajmëroi, erdhi vera.

 

U largua freskia,

U poq qershia.

Radhën e ka figu,

800 lek shitet i ligu.

 

1 kg fiku i zi

Sa një kg mish, o delenxhi.

Ç’bëhet babaxhan,

Figun pse e sillni në dyqan.

 

Kjo është vera

Që na troket te dera.

Mos e hap u katran

Se vapa ta mori xhan.

 

Vapa zagushi,

Mbyllur rrim në shtëpi.

21 qershorin ta përcjellim,

Urojm: vera të mira të na sjelli

 

NJËRA HIDH E TJETRA PRITË!

 

Larg, tej oqeanit.

Dy motrat kuvendojnë,

Njëra tjetrës i thonë,

Punët si po ju shkojnë?!

 

Ndihen mirë kur tregojnë,

Për të mirat që gëzojnë.

Domatet në vazo i rris,

Tregon motra e ameriqisë.

Në Tiranë i kam mbjellë,

Kokrra nuk kanë nxjerrë.

Pres lule të më çojnë,

Kur t’i vjel  t’i tregoj.

 

Të dyja bisedën shtruar,

Dy tre orë në celular.

Gjithë fisin e kanë kujtuarë

asnjë gjë s’u ka shpëtuarë.

 

Po bie shi në amerikë,

Na dogji vapa në adriatik.

SPAKU punë po vazhdon,

Nga 7 a 8 në burg po i çon.

 

Njëra hidh e tjetra pritë

Kalojnë dy tre orë në ditë.

Se çfarë bëhet në planet

Lajmet vijnë taze vetë.

 

Muhabeti s’ka të mbaruar,

Akrepat lëvizin shtruar.

Ç’më the ti e ç’të thashë unë,

Mbylle!? –se të marrë prap të shtunë…

 

 

ZOGU

 

Një zog i vogël

Nga foleja ka rënë.

I sillen vërdall

Dy a tre qenë.

 

Alarm e ëma

Sulet me furi.

Ndihmë kërkon

Formon  një ushtri.

 

 

U sul ushtria

Mbi qent trazavaç

Shpëtoi zogu vogël

Për pak e pësoi paq.

 

 

LETRA E PARË

 

Nga  shtëpia nuk isha larguar,

Larg në shkollë më dërguanë.

Letër kurrë nuk kisha shkruar

S’e harroja dot fshanë.

 

I shkrova babait:- si je me shëndet?

E pyeta për nënën dhe fëmijët e vet.

Nuk vonoi shumë babai u përgjigj:

-Mirë jemi bir! Urojm të hapsh sytë.

 

Porosia e babait në vesh më kumbonte

Sa herë ulesha mbi libra mendja lëvronte.

Vitet ikën shpejt mësues u diplomova

Babai mori shpërblimin, mësues fillova.

 

BABAI

 

Babai im me emrin Meleq

Me zemrë të gjerë,  të madhe det.

Puntor, i urt në punë të vet

E nderonte fshati, kishte lezet.

 

Me djersën e vet rriti tetë fëmi

Dora e tij asnjëherë nuk u shtri.

Punonte shumë ishte muhabetçi

Priste e përcillte me zemër flori.

 

Meleqit thosh miqsia, ti shkosh mik

Të nderon me Naimen, sofra bollik.

Rakija nuk ndihet kur shishja u shkund

Zjarri bubulak, rakija rrjedh lumë…

IM VËLLA, SYTJA

 

Emrin e xhaxhait gëzoi im vëlla

I pari fëmijve dobrushën se la.

Na iku shpejtë, gardhi u prish

Në Tufinë prehet qetësisht.

 

MOTËR JEMINEJA

 

Nga motrat e vogla, Jemineja

Nënë “Tereza” e familjes tonë.

Bujare, shpirt artë si ajo

Vuajti pleqërin, iku me syrin pa lot.

 

HYSENI

 

Hyseni, vëllai im

Peng ka Shpëtim.

Zoti e lumturoj

me Gersin, e gëzoi.

 

 

ZYLFUA

 

I sertë vëllai im

Me emrin Zylyftar

 

Emrin e gjyshit

Zoti ia bëri mbar.

 

Babai sa ish gjall

Nga Zylfua nuk u nda.

 

Zylfua gëzon uratat

Nga babai e nokja i ka…

 

 

 

 

IZETI

 

I mençur dhe i ditur

Thonë: – është Izeti.

u kalit në punë

s’thonë kot mileti.

 

MOTËR ASIJA

 

E madhja motr,

me zemër flori

banoj në Skrapar.

Shtëpia çdo ditë,

me miq bujar.

 

S’u ankua njëherë

Në dimër e verë.

Miqt me buzqeshje

I priste çdo herë…

 

 

MOTËR SHERIBAJA

 

E plogët nga natyra,

E pastër, bujare.

Kohën e kishte flori

Në pushim pesë minutësh

triko thurte për fëmij.

 

NAIMEJA

 

Kush e njohu Noken

Nga mendja s’e ndan.

Ilaç për të sëmur

Me zemrën qelibar.

 

 

 

 

VENDI IM

 

Qeshin lëndinat

pyjet gjelbërojnë

bletët zukatin

buqit punonë.

 

RRACA

 

Rracë e begatë

Në shqipëri

djemtë luan,

vajzat perri.

 

PRANË SHTËPISË

 

Pranë shtëpisë

erdha mbrëmë.

Hijet loznin

me të tëmë.

 

DIKUR!

 

Si re e zezë

Rrëshqisje në rrugë.

Burbulloje me grykë

Sa nuk nxirje shkumb.

 

Të shija nga larg

Me buzë salutje.

Një puthje më jepje

Kurr s’u afrove.

 

S’di si mu kujtua

Shumë kohë kaluar.

Ti dashuroje

Unë isha fshatar…

 

Se njihja dashurinë,

Vlersoja shoqërinë.

Kur unë e kuptova

Vitet e rinis kot i shkova…

 

NE ENDERRË

 

Po vështroja yjet

Gjymi nuk më zë.

Mu kujtuan pyjet

Halli nuk më lë.

 

Me hënën flas

Se mos të ka parë.

Ajo më thotë:

Me yllin ka shkuar.

 

Zgjohem i trembur

Shoh rrethqark.

Hëna më tregon

Ti ke ikur larg…

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok