30/05/2024

Kush nuk ka bërë mëkat politik le të hedhë gurë ndaj Lulzim Bashës

0

Nga Rexhep Shahu

Të gjithë bëjnë gjyq, të gjithë gjyqtarë e prokurorë, me lehtësinë e arrogancën me te madhe kunder Lulzim Bashes. Sepse kane prite si skutha qe Basha ti beje dikusha dhe nuk kane punuar vete te behen dikusha ne politike e ne jete. Po te fitonte PD, Bashes do i kerkonin poste, tani qe nuk fitoi PD, fajet i paska Basha. Po tjeterkush a ka faj. Ke ndaloi Basha te punonte e te fitonte. A duhet qe Basha ta sillte fitoren i vetem per te tere.

Po cfare kane qe jane kunder Bashes sot ata opinioniste socialiste qe kane qene gjithmone kunder. Cfare ju duhet Basha kundershtareve te PD. Pse u dhemb, pse nuk gezohen qe eshte Basha ne PD meqenese eshte i dobet.

Ai qe e ndjen veten te pafaj, engjell, ai qe nuk ka bere asnjehere mekat politik, ai qe nuk ka marre kurre rryshfet gjate ushtrimit te funksioneve politike, ai qe nuk ka shi leme, ai qe nuk eshte treguar kurre tiran gjate ushtrimit te pushtetit qe ia ka dhene Partia Demokratike nder vite, ai qe nuk e ka perdore kurre pushtetin per vete e njerzit e tij, ai qe nuk ka hedhe kurre gure ne catine e Partise demokratike, ai qe nuk e ka share e mallkuar me liber shtepie PD pse ajo nuk i ka dhene gjithmone poste e privilegje, ai le te hedhe gur ndaj PD dhe ndaj Lulzim Bashes.

Lulzim Basha nuk e shiti fitoren, nuk tradhetoi, por me keta qe mezi presin shkarkimin e tij, me keta qe luftuan gjithe keto vite kunder tij dhe i sollen deme Partise Demokratike dhe pop;ulli u dha leshte atyre dhe partive te tyre qe ua krijoi qeveria Rama, me keto qe kane mjele sa kane munde PD dhe pushtetin qe ua ka dhene PD, me keta qe kane qene drejtues e kalores te larte te pushtetit te PD, me keto nuk duhet te kete pune PD asnjehere dhe le te shkojne me mire hapur tek PS. Populli i volli, nuk nxori asnje opozitar te Bashes deputet, nuk futi ne parlament asnje parti antiBashe qe krijuan ish eksponentet e PD me mbeshtetjen e Rames.

Basha nuk ka pse kryqezohet nga mekataret, e gjykojne institucionet e partise, ne kohen e momentin e duhur, e gjykon grupi parlamentar, strukturat. Nuk e gjykojne Bashen kapterrat e PS qe kerkojne ti lepihen Rames, as gazetaret e Bllokut me te cilet tallet Edi Rama.

Lulzim Basha duhet domosdoshmerisht, sipas mendimit tim te krijoje e te beje eficent sektorin e organizimit te Partise Demokratike sepse ajo qe calon me shume ne PD eshte mungesa e nje sektori te forte organizimi kapilar ne gjithe Shqiperine.

Oratoret opinionberesit me se shumti jane antiBashe dhe percjellin opnionet e frymen e Edi Rames kunder Lulzim Bashes.

Eshte shpejt per analize, eshte shpejt per vendime, por duhet ndryshuar shumecka, duhet bere pastrim i madh pasi ne administraten e PD te gjithe sillen si ministra e Basha nuk sillet si kryeminister.

Pra kush e ndjen veten se nuk ka mekatuar asnjehere ndaj PD, ndaj demokrateve e ndaj qytetareve shqiptare gjate ushtrimit te pushtetit, le te hedhe gure mbi Bashen.

Dhe socialistet tellalle te sherrur te qeverise ose tellallet argate nga analiste e opinionberes, te shohin arat e livadhet e tyre dhe mos te shajne Bashen qe ti hyjne ne bythe Rames.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok