23/06/2024

KUR PËLLET LOPA E BEOGRADIT, ZOGJTË E SHQIPES MPREHIN SQEPAT EDHE KTHETRAT

0

Nga Gjokë Dabaj

Lopa Ivica Daçiq na kërcënoi! Tha se është më mirë, për ne shqiptarët, ta pranojmë “paqësisht” Kosovën si pjesë të Sërbisë, se sa ata, sërbët, lopët sërbe, të “detyrohen” të bëjnë një luftë tjetër dhe ta rimarrin me forcë Kosovën.

Por lopa Ivica Daçiq ka harruar që shqiptarët janë bij shqiponjash!

Ne shqiptarët vërtet mund të zihemi në befasi e të masakrohemi, siç është mësuar Sërbia të veprojë në shumë raste, por ne dimë edhe të zgjohemi e t’i dalim zot vetes, siç veprojnë të gjitha shqiponjat, kur sorrat rreth tyre i teprojnë zullumet.

Prandaj dhe po i përgjigjem lopës sërbe, që e ka emrin Ivicë, me këto fjalë, të cilat kurrë nuk do t’i kishim shqiptuar, po të mos kish pëllitur ai, me pallmën e një lope, së cilës i duket vetja shpend fluturues, sa herë që hip mbi një kalë gërdallë dhe sa herë i hap shalët mbi llamarinat e ndonjë avioni lufte.

Po i përgjigjem, pra, kështu kësaj lope të Sërbisë:

Do të ju vrasim si karkalecat! Do të ngordhni nëpër fushat e Shumadisë, si viça, të fryrë prej jonxhës së njomë! Do të organizohemi ilegalisht në të gjithë shtetet ku do të kemi mundësi!

Do të kemi një shtab qendror ilegal diku në SHBA, apo në ndonjë vend tjetër që na e do të mirën dhe do të veprojmë në një mënyrë që s’e ka parë bota deri më sot! Se mjaft e kemi duruar Sërbinë, nënë lopësh të racës Ivica Daçiq!

Nuk do të punojmë kundër atyre shteteve, në territoret e të cilëvet do të organizohemi. Përkundrazi, ata shtete do t’i konsiderojmë shtete miq dhe prej andej do të veprojmë kundër Sërbisë, armik i kombit tonë, vrasës e masakrues deri ku s’durohet më!

Do të krijojmë çeta ilegale për kundërmësymje: Në Rumani, në Hungari, në Kroaci, në Bosnjë, në Mal të Zi, (në Republikën e Shqipërisë jo, sepse Daçiqët mezi presin të tillë gabime nga ana jonë), në Republikën e Maqedonisë Veriore, por edhe në Zvicër, në Austri, në Gjermani, në Belgjikë, në Itali, në SHBA, në Kanada… Dhe do të hyjmë ilegalisht një nga një mu në Sërbi!

Çeta të vogla prej 15 vetësh, djem edhe vajza! Çeta, të organizuara dhe të stërvitura fshehtas në vendet që i përmenda, do të hyjnë si të mundin në shtetin agresor sërb dhe do të veprojnë atje në mënyrën si kanë vepruar sërbët në tokën tonë! Nuk do të lëmë ndërtesë shumëkatëshe pa e djegur e pa e rrëzuar dhe nuk do të lëmë kasolle sërbe pa e përvëluar!

Në momentin kur Sërbia do të sulmojë ushtarakisht Republikën e Kosovës, ne do të veprojmë brenda Sërbisë!

(Do të jenë të tjerë ata që do t’i mbrojnë Kosovën dhe krejt Shqipërinë brenda kufijvet të saj. Këtë herë, nëse guxojnë Daçiqët e Sëbisë të prekin një pëllëmbë tokë shqiptare, do të ngrihen me armë në dorë, jo 20 mijë, por dhjetëra mijë shqiptarë, të gatshëm për të vdekur në mbrojtje të vendit të vet!)

Brenda Sërbisë, 30 mijë luftëtarë, bij të Shqipes, hyrë atje nga të gjithë shtetet rretherrotull, do të mjaftojnë për ta bërë shkrumb e hi atdheun e Ivica Daçiqëvet! Ai tha se 90 për qind e sërbëvet nuk e pranojnë pavarësinë e Kosovës. Epo, mirë! Të 90 për qind e sërbëvet janë vetëvetiu të dënuar me vdekje! Të 90 për qind e sërbëvet do të vriten mu atje, në Sërbi!

Ka ikur koha kur sërbët mund të hynin nëpër fshatrat shqiptarë dhe të digjnin shtëpitë tona, të plaçkitnin, të vrisnin e të përdhunonin gratë e vajzat tona! Shqiptarët nuk do të durojnë më raprezalje të tilla! Shqiptarët do t’i futen Sërbisë mu brenda dhe do ta shndërrojnë në gërmadhë, shembull që askush më të mos guxojë t’i prekë kombit tonë as fijen e flokut!

Pa marrë parasysh se çfarë thonë e bëjnë qeveritë tona, sepse historia e ka treguar që Sërbia di të gjejë tradhtarë midis nesh dhe di t’i paguajë mirë, ne do të organizohemi në mënyrën tonë, me metodën e Azem Bejtës, Çerçiz Topullit, Sali Butkës, Dedë Gjo Lulit, Çun Mulës, Sylë Vokshit e dhjetëra heronjvet të tjerë, do t’i dalim zot vendit tonë ndryshe nga ç’mendojnë Daçiqët e shekullit XIII!

Do të dimë t’i gjejmë armët, do të dimë t’i përshtatemi kohës për mënyrat e organizimit dhe do të dimë të mos biem më pré e marifetevet që synojnë t’i shndërrojnë shqiptarët në dele! Dele, lopë e dhi, këtë herë do të jenë sërbët e Ivica Daçiqit! Ata që shkojnë pas tij dhe ata që bëjnë sikur s’e dëgjojnë kërcënim që ai po i bën kombit shqiptar!

Ne ishim e do të jemi shqiponja. Sërbia e ka traditë për të ushqyer e trashur lopë si puna e Ivica Daçiqit!

Në mos arrifshim t’i dalim zot kështu vetes, mallkuar qofshim prej nënash që na kanë lindur!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok