18/07/2024

Korrupsioni eshte faktori themelor qe ka varferuar vendin

0

Nga Jozefina Topalli

Korrupsioni eshte faktori themelor qe ka varferuar vendin, qe ka zhytur qeverine ne skandale, qe ka thyer besimin tek  lidershipi i tre Partive dhe qe ka vrare shpresen.

Lufta kunder korrupsionit eshte kyç per ndaljen e renies se ekonomise, te institucione te vendit e te demokracise.

Korrupsioni nuk luftohet nga ata qe e kane kthyer ate ne mjetin e pasurimit te tyre e te familjeve te tyre.

Vendi ka nevoje per ndryshim, per lidership te pakorruptuar.

IT-Organizata nderkombetare e Tansparences (kundra korrupsionit) rendit Shqiperine si nje vend me risk te larte  nga korrupsioni. Raporti ne te njejten kohe vë ne dukje se Parlamenti i 4 viteve te fundit nuk ka kryer detyren e tij per te kontrolluar qeverine.

Sipa IT, ne jemi vendi ku:

“Politikanët dhe networket e tyre po kontrollojnë aferat e vendit të tyre për të përfituar nga korrupsioni pa u ndëshkuar.

Te shumte jane shembuj të kapjes së shtetit, kur individë dhe grupe të përdorin korrupsionin për të hartuar politikat, ligjet dhe ekonominë e një vendi vetem per interesat e tyre private. Kjo i lejon të korruptuarit të ruajnë pushtetin e tyre, të pasurohen nga shteti dhe të shmangin dënimin.

Qytetarët e zakonshëm paguajnë për këtë përmes humbjes së jetesës, shërbimeve të dobëta publike, mundësive të kufizuara dhe duke humbur besimin te demokracia pasi shohin që institucionet shteterore u shërbejnë interesave private.

Për më tepër, Transparency International vë në dukje se mbikëqyrja e jashtme mbetet e dobët dhe zbulon se parlamenti nuk arrin të kontrollojë punën e qeverisë rregullisht. Shumica e prokurimeve të mbrojtjes është me burim të vetëm dhe “ekzistojnë rreziqe të konsiderueshme korrupsioni në lidhje me operacionet ushtarake.”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok