23/06/2024

Karakteri i vërtetë i “Kryeministrit shqiptar” del në pah kur është i droguar

0

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike

Nëse ai ka fare karakter, zakonisht është i keq. Politika e tij është pa njohuri, sipërfaqësore dhe drejtpërdrejt e rrezikshme. Kemi të bëjmë me një njeri të rrezikshëm për Vendin dhe Kombin. Me një regjim kriminal që shpopullon Shqipërinë përmes varfërisë dhe mungesës së shpresës. I stërzgjaturi i gjorë që dribloi drejt dominimit të botës së krimit në shtetin amë, ka luftuar për shumë vite në një betejë të suksesshme për t’u bërë i varur nga droga.

***

Mendimet e ndara për vizatimet e pavlera të piktorit nudist, servilit të pa karakter që u bën lajka dhe u përulet më të fuqishmëve (të huajve) për t’u hyrë në qejf e për të pasur përfitime vetjake, na bëjnë të dyshojmë se ato “vepra arti” tregojnë diçka të re, të ndërlikuar dhe të gjallë. Për çdo problem kompleks me të cilin përballet vendi, ai ka një zgjidhje të thjeshtë – një zgjidhje që ka dështuar.

Një numër i konsideruar i popullit nuk duan të shohin se çfarë tregon kjo për Ramën si krijesë njerëzore. Ata thjeshtë duan të shohin atë që duan të shohin. Në fakt kokëtulët e tillë që verbërisht i shërbejnë sulltanit, punojnë edhe kundër mirëqenies dhe ardhmërisë së fëmijëve, nipave dhe mbesave të veta. E pabesueshme, por fatkeqësisht e vërtetë. Të tillëve u them:

A nuk i vini re kthetrat autoritare teksa ecni nëpër rrugët e Tiranës dhe ngrehinat e pakuptimta të regjimit?! A nuk e vini re se regjimi tij antikombëtar diskriminon (varfëron) sidomos veriun e vendit në çdo aspekt?! A nuk e vini re që çibanët e regjimit të tij shajnë motrat dhe vëllezërit e tjerë në veri duke i quajtur “malok”?! A nuk e vini re se gjithë ky pisllëk që del nga goja e tyre është vetëm për të përçarë kombin shqiptar?! Pse votoni për njerëz të tillë!?

Uniteti është gur, përçarja është rërë.

***

Ne atdhetarët kudo që gjendemi, nuk e duam një “kryeministër” i cili prej vitit 2013 është në zhvillim e sipër për të shkatërruar plotësisht Shqipërinë, në të gjitha fushat, në çdo mënyrë; të zbrazë vendin nga shqiptarët autokton dhe t`i zëvendësojë ata me “refugjatë “ apo “punëtorë” nga Afrika, Azia Arabia, Serbia, Rusia, me qëllim djallëzor për të ndryshuar demografinë e vendit, ku shqiptarët autokton, të vërtetë do bëhen minoritet në vendin e vet.  Ne nuk duam një kryeministër të paligjshëm e të përjetshëm. Ne nuk duam një kryeministër që është shndërruar në një Zot të pagabueshëm,  fjalët e të cilit janë gjykime të pakthyeshme. Ne nuk duam një kryeministër që edhe pas vdekjes do të emërojë fëmijët e tij për kryeministër. Ne nuk duam një kryeministër që i trajton shqiptarët sikur të ishin armiq dhe e urdhëron policinë e tij t’i gjuajnë me plumba gome dhe gaz helmues – ndërkaq, armiqtë e përjetshëm të Kombit tonë (serbo-rusët) i trajton sikur të ishin vëllezër dhe u jep atyre dalje në detin shqiptar. Ne nuk duam një kryeministër që rrënon ndërtesat historike (si Teatrin Kombëtar të Tiranës) dhe në vend të tyre ndërton lloj-lloj godinash të pavlera vetëm që të shpërlaj parat e pista nga kanabisi, korrupsioni…

Shqipëria nuk është prona e oligarkëve mafioz. Është vendi amë i gjithë shqiptarëve kudo që gjenden. Një komb shumëmilionësh nuk mund në vazhdim të kontrollohet nga 200-300 familje hajnash. Shqiptari logjikon si robërit: Për asgjë në botë nuk do të ndryshoja hijeshitë e vuajtjeve të mia. Këtë Indiferencë duhet përzënë nga kokat tona të çuditshme. Por, ne nuk do të mund të ushtrojmë kurrë të drejtat tona nëse vazhdojmë të themi “nuk ka shpresë” dhe të largohemi nga vendi. Atëherë asgjë nuk do të ndodhë.

***

Tragjike që shqiptarët kanë mbetur pa opozitë dhe zgjedhin insektet për të sunduar mbi ta!

Koha e bindjes ka mbaruar. Ata që nuk kuptojnë se çfarë po ndodh duhet të injorohen dhe të mos humbasim kohë me ta. Njerëzit e ndershëm dhe me logjikë të shëndosh duhet të bashkohen që t`i sjellin vendit ndryshime pozitive, liri, mirëqenie, ardhmëri, pavarësisht bindjeve personale dhe botëkuptimeve, përndryshe do na skllavërojnë të gjithëve.

***

Pushtimi rus i Ukrainës ka ngjallur plagë dhe frikë të vjetra në mesin e shqiptarëve të Dardanisë dhe territoreve të tjera të okupuara. Megjithatë, kryeministri i shtetit amë akoma gënjen qytetarët se “Ballkani i Hapur” (dalja e patericës ruse – Serbisë armike në Detin Shqiptar) na qenka rruga e duhur për të mirën e Kombit dhe Vendit tonë.

Ato gënjeshtra ua rikujtojnë tmerrin dhe bëjnë vrima të panumërta në zemrat e shqiptarëve të Kosovës që përjetuan/mbijetuan gjenocidin e fundit serb (1998-99) por ato nuk do t’i ndalin rrahjet e tyre ose nuk do t’i ngrijnë ato.

***

Koncepti i narcizmit po bëhet pothuajse i varfër. Kryeministri i përjetshëm (i zgjedhur nga votat e vjedhura) po ndjek një vetë-adhurim të dimensioneve olimpike. Egoja e tij është si madhësia e universit.

Ai thotë se mezi dëgjon këshillat e të tjerëve. Ai thjesht pyet veten kur dëshiron të zbulojë se si është bota, sepse ai ka, në fund të fundit, një nga “trutë më të mirë në botë”.

Por politikat e tij janë injorante, sipërfaqësore, jo koherente dhe drejtpërdrejt të rrezikshme. Kur i bëhet  presion për raste individuale, dhe padyshim nuk mund të përgjigjet, fillon të flasë për gjëra të tjera. Për të mashtruar vëmendjen e opinionit.

Gazetarëve të aftë shqiptarë u është dashur të heqin dorë nga marrja e përgjigjeve konkrete për pyetje specifike.

Ai nuk ka politikë realiste, as këshilltarë, as aftësi për të mësuar. Vetë-adhurimi i tij kolosal e bën atë një kështjellë të mbyllur. Ai nuk e di atë që nuk di dhe nuk është i interesuar të zbulojë.

***

Kriminelët duhej të ishin në qeli, jo në pushtet dhe në arrati.

Sa mirë do të ishte

për të parë macet

si gjuajnë minj!

Ti u rrëzove, do ngrihesh përsëri, o faqe grisura e shenjta SHQIPËRI!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok