24/06/2024

Kah po shkojnë Shqiptarët!?

0

Shkruan: Xhemaledin SALIHU

Shqiptaret aktualisht kane nevoje per pajtim kombetar, sepse jemi hasmuar aq shume ne mes veti, sa qe per nje çeshtje minore politike, fetare, aq shume urrehemi, fjalosemi, shahemi, kercenohemi, ndoshta mos e dhashte Zoti edhe vrahemi, ndersa çeshtja kryesore kombetare po na iken nga vemendja.

Te tjeret per rreth neve, por edhe me larg, po pergatiten me programe konkrete kombetare e shteterore per te na çkombetarizuar e per te na i marre edhe kete liri qe e kemi, sepse nuk dijme ta mbrojme dhe ta gezojme si duhet, neve balafaqohemi me gjera dhe çeshtje qe nuk jane te kesaj natyre.Apo ndoshta keta po pergatiten ta mbrojne shtetin dhe komben e vet nga eventualet: lufta e mundshme e tjere.

Shteti, Kombi, Liria, Tradita, Doket, Zakonet, Trashegimia Shqiptare jane primare, duhet te gjithe t’i mbrojme dhe t’ i ruajme, secili sipas mundesise dhe kaçikut. Secili te jap kontributin intelektual per keto çeshtje madhore. Keshtu porositen Rilindasit tane, Burrat e Kombit, por edhe shume hoxhallare qe dhane jeten per Atdhe. Si Hoxhe Tahsini, Hoxhe Mulla Idris Gjilani, Hoxhe Lipovica e shume te tjere.

Nuk po e arsyetoj Rrahman Morinen, por thenia e tij: Na ka hy ni dreq i zi, po na sillet verdalle, jo per interesa tona kombetare, por per punet sekundare.

Anglia doli nga Europa, ajo mbetet Europe, prap mund te hyje aty ne organet dhe institucionet e saja, por neve jemi Europe me territor, por me mendje nuk jemi Europe, jemi Afrike, Azi.

Shtetet dhe Kombet e Europes po pergatiten me programe konkrete per daljen nga kjo krize, ndersa ne merremi me pune sekundare. Edhe neve na duhen programe kombetare, per te dal nga kriza, qe te mos gllaberohemi nga armiqet, sepse ne forma te ndryshme kane gjetur bashkepunetor ne mesin tone apo ne nje menyre po i ndihmojme edhe ne.

Rreziku qendron pezull per Shqiptaret, kemi mbetur ne udhekryq, ku shume rryma ideologjike, politike, fetare, po na rrahin me kamxhik te roberise, ndersa ne po flejme dhe po rrahemi ne mes veti. Deri kur me!?.

Me ne fund: i respektoj intelektualet, politikanet, kleriket, punetoret, te gjithe ata shqiptare qe ne rend te pare e vejne Kombin dhe Shtetin, pastaj te tjerat vijne me radhe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok