26/05/2024

ISMAIL KADARE, FITUES I “PAK KYONGNI 2019”

0

ÇMIMI MË I LARTË PËR LETËRSINË QË JEP KOREA E JUGUT

Nga Shtëpia Botuese Onufri

Shkrimtari Ismail Kadare është përzgjedhur fitues i Çmimit Pak Kyongni 2019. Në njoftimin e bërë nga Kim Uchang, kryetar i komisionit përzgjedhës, thuhet se “…veprat e Ismail Kadaresë i bëjnë lexuesit të mendojnë dhe të ndjejnë fort marrëdhënien e tyre me ngjarje të caktuara të historisë”.

Ceremonia për dhënien e këtij çmimi do të mbahet më 26 tetor 2019, në Qendrën Kulturore Toji të Koresë së Jugut.

Ky çmim shoqërohet edhe me një shpërblim financiar prej rreth 84 mijë dollarësh. Përzgjedhja e fituesit bëhet pasi shqyrtohen rreth 350 autorë nga mbarë bota, të cilët përmbushin kriteret e përcaktuara. Që nga muaji korrik, komisioni përzgjedhës kishte përpiluar listën e 5 autorëve më të mirë, nga të cilët fitoi shkrimtari i njohur shqiptar; Margaret Atwood (Kanada), Antonio Muñoz Molina (Spanjë), Eduardo Mendoza (Spanjë) dhe Yan Lianke (Kinë).

Çmimi u krijua në vitin 2011 nga Fondacioni Kulturor Toji, për të nderuar shkrimtaren e ndjerë koreane Pak Kyongni. Çmimi nderon çdo vit një shkrimtar të letërsisë botërore për ndikimin në fushën e letërsisë.

Në vitin 2018, me këtë çmim u nderua amerikani Richard Ford, ndërsa në vitin 2017 çmimi iu dha britanikut Antonio Byatt. Fitues të mëparshëm kanë qenë Ngugi wa Thiong’o (Kenia, 2016), Amos Oz (Izrael, 2015), Bernhard Schlink (Gjermani, 2014), Marilynne Robinson (SHBA, 2013), Ludmila Ulitskaya (Rusi, 2012) dhe Choi In-hun (Kore, 2011).

Pak Kyongni konsiderohet si nëna e letërsisë moderne koreane. Ka lindur më 28 tetor 1926. Ka botuar tregimin e parë në vitin 1955. Në vitet ’69 i kushton vëmenvje temave sociale. Më pas, deri më 1994 shkroi romanin epope “Toka”, në njëzet vëllime. Ky roman përfshin historinë e Koresë nga fundi i shekullit XIX, deri në çlirimin e Koresë nga Japonia më 1945. Ky roman Epope, kryevepër e letërsisë koreane dhe përfshihet në trashëgiminë botërore të UNESCO.

https://www.facebook.com/OnufriBooks/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok