23/07/2024

Gjergj Kastrioti në mbrojtje të nderit dhe të dinjitetit të gruas apo femrës arbërore

0

Nga Gjon Keka

Ky imazh nga një novelë historike e vitit 1829 (N&H.v.15,J.W.1829) që i kushtohet jetës dhe veprave madhështore të kryeheroit Gjergj Kastriotit, tregon qartë se si kryezoti ynë arbëror nuk lejonte që pushtuesi apo armiku jo vetëm ta çnderonte atdheun, shtetin dhe popullin arbëror. Por ai e ruante edhe jetën e qytetarëve të tij të cilët shpesh gjendeshin në rrezik, e sidomos femra apo gruaja fisnike arbëror e cila në fakt ishte shpesh pre e dhelprave otomane të cilët i përdhunonin dhe nëse nuk iu bindeshin edhe i vrisnin ato.

Por, ja që Gjergji ynë ishte vigjilent dhe i ndëshkonte ashtu si ai dinte më së miri këto dukuri negative.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok