Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - merbraha

Pages: [1] 2 3
1
Artikuj te ndryshem / Sa e cuditeshme eshte jeta e...
« on: April 27, 2011, 01:12:08 PM »
Nje miku im hapi nje nga sirtaret qe i perkiste gruas se tij. Nga aty nxorri nje kuti te mbeshtjellur ne nje leter te shndritshme dhe tha:
'Kjo nuk eshte do cfaredo, kjo eshte dicka speciale.'
E hapi paketen dhe hodhi tej letren, e me pas shikimi i mbeti ne mendafshin e zgjedhur. Ajo e ka blere kete kur ishim per here te pare ne New York , para 8 apo 9 vitesh. Nuk e ka perdorur asnjehere. E ka ruajtur per ndonje 'rast special'..
Mire...une mendoj se tani eshte rasti i duhur per kete. Iu afrua krevatit dhe e vendosi materialin prej mendafshi prane rrobave te tjera,te cilat asaj do t'ia vishnin diten e
varrimit. Gruaja e tij kishte vdekur.
Ai u kthye nga une dhe me tha:'Mos ruaj asnjehere asgje per disa raste speciale. Çdo dite ne jeten tende eshte speciale'.
Ende mendoj ne fjalet e tij....ato kane ndryshuar jeten time.
Lexoj me shume, ndersa pastroj me pak. Rri ne ballkon dhe shijoj peisazhin, e nuk me pengon rremuja ne kopesht.
Kaloj me shume kohe me familjen, e me pak ne pune. Kam kuptuar se jeta ne pergjithesi eshte nje bashkesi e mbushur me kenaqesi, e jo rrjedhe mbijetese.
Me nuk ruaj asgje. I perdor gotat e kristalit cdo dite.
Nese dua, vesh xhaketen time te re kur shkoj ne supermarket.
Une nuk ruaj parfumin tim me te mire per raste speciale, e perdor sa here qe dua. Frazat...'nje dite' dhe 'nje nga keto dite' jane zhdukur nga fjalori im.
Nese ia vlen te shoh, degjoj apo bej dicka, atehere une dua ta shoh, degjoj apo bej ate...TANI.
Une nuk jam i sigurte se cfare do te bente gruaja e mikut tim, sikur ta dinte se nuk do te ishte ketu neser.
Une mendoj se ajo do te kontaktonte me shume me familjen e saj,miqte e saj.
Ndoshta ajo do te kishte thirrur miqte e saj te vjeter dhe do t'i kishte lutur ta falnin per ndonje keqkuptim te ndodhur dhe do te ishte pajtuar me to.
Besoj se ajo do te kishte shkuar ne nje restorant kinez per te ngrene, sepse ishte ushqimi i saj i preferuar.
Pikerisht keto gjerat e vogla te pabëra me mungojne nese do ta dija se i kam oret e numeruara.
Me mungon qe nuk takoj me miqte e mi te dashur, te cilet kam dashur t'i kontaktoj 'nje dite'.
Me mungon qe nuk shkruaj letrat, apo e-mailet, qe kam dashur t'i shkruaj ne 'nje nga keto dite'.
Me mungon dhe me ben te ndihem keq qe prinderve te mi, vellezerve dhe femijeve nuk u kam thene me shpesh se sa shume i dua.
Tani mundohem te mos vonoj, nuk le menjane apo ruaj gjerat qe mund ta pasurojne jeten tone me buzeqeshje dhe gezim.
Cdo dite i them vehtes, se sot eshte nje dite speciale...
Cdo dite, cdo ore, cdo minut...eshte special.
Nese ti e ke marre kete mesazh atehere do te thote se dikush te do dhe se ekzistojne njerez qe ti do.
Nese je teper i nxene per t'ja derguar kete te tjereve dhe thua me vehte se do ta dergosh ne 'nje nga keto dite'...kujdes! 'Nje nga keto dite' eshte aq larg... nganjehere nuk vjen kurre me...
Kjo eshte TANTRA qe ka mberritur nga India . Pa marre parasysh nese beson apo jo, ndaji pese minuta per ta derguar kete mesazh me tej. Permban mesazhe qe jane ushqim per shpirtin. Ky eshte TOTEM TANTRA nga Nepali qe sjell fat. Totem tantra te eshte derguar ty per te te sjell fat. Ajo sillet rreth rruzullit tokesor disa dhjetera here.
>
- KESHILLA PER JETEN
> - Ha sa me shume oriz (te paperpunuar) ..
> - Ofroji njerezve me shume nga sa ata presin, dhe beje kete me kenaqesi.
> - Meso permendesh rrjeshtat tuaja te preferuara(poezine) .
> - Mos beso ne gjithcka qe degjon, mos e harxho kohen duke fjetur dhe mos flej aq sa do te doje.
> - Kur dikujt i thua: 'Une te dua' thuaje sepse e ndjen.
> - Kur thua: 'Me vjen keq, me fal', shikoji njerezit ne sy.
> - Ji i/e fejuar gjashte muaj para se te martohesh.
> - Beso ne dashurine ne shikim te pare.
> - Mos u tall me endrrat e te tjereve.
> - Dashuro thellesisht dhe me pasion. Mund te lendohesh, por kjo eshte menyra e vetme per te jetuar plotesisht.
> - Edhe nese nuk je dakord, duhet te jesh besnik. Mos ofendo.
> Mos gjyko askend per shkak te kusherinjve apo te afermve te tij.
> - Fol ngadale dhe mendo shpejt.
> - Nese dikush te pyet per dicka qe ti nuk do te pergjigjesh atehere thuaj me buzeqeshje: 'Perse te intereson?'.
> - Mos harro se dashurite me te medha dhe sukseset me te medha, perfshijne edhe rreziqe.
> - Telefonoji nenes tende.
> - Thuaj 'shendet' kur degjon se dikush teshtitet.
> - Mos harro tre gjera: - Respekto vehten - Respekto te tjetret - Ji i pergjegjshem per cdo gje qe ben.
> - Mos lejo qe nje keqkuptim i vogel te shkaterroje nje miqesi te madhe.
> - Kur vëren se ke gabuar, ndreqe ate shpejt.
> - Pergjigju ne telefon me buzeqeshje, ne menyre qe personi i cili te ka telefonuar ta ndjeje buzeqeshjen.
> - Krijo martese me nje burre/grua qe i pelqen te bisedoje. Ne pleqeri biseda do te kete rendesi me shume se cdo gje tjeter.
> - Hapi krahet per ndryshime dhe kembime, por mos le pas dore vlerat.
> - Heshtja eshte nganjehere pergjigja me e mire.
> - Lexo me shume libra dhe shiko me pak TV.
> - Jeto nje jete te mire dhe te ndershme. Me vone kur te plakesh mund te shijosh kujtimet.
> - Beso ne Zot, por gjithesesi mbylle makinen me celes.
> - Eshte e rendesishme qe atmosfera ne shtepi te jete e mbushur me dashuri.
> - Vepro gjithmone ne menyre te tille qe te krijosh paqe dhe harmoni ne rrethin tend.
> - Nese gjerat nuk shkojne sic duhet me partnerin vezhgoje situaten ashtu sic eshte ne ate moment dhe jo si ka qene perpara..
> - Lexo midis rreshtave.
> - Ndaje dijen tende me te tjeret. Keshtu krijohet pavdekshmeria.
> - Tregohu i kujdesshem per planetin tone.
> - Lutu, ekziston nje force e papershkruar tek lutja.
> - Mos nderprit kurre dike qe po mundohet te te shprehe respektin. Mos i fut hundet ne cdo gje. Mos ji shume kurioz.
> - Mos i beso kurre mashkullit/femres qe nuk i mbyll syte kur te puth.
> - Nje here ne vit shko ne vendet ku nuk ke qene me pare.
> - Fiton shume para? Atehere vendosi diku ku mund te ndihmosh te tjeret. Ajo eshte kenaqesia me e madhe qe mund te te jape pasuria.
> - Mos harro se nese nuk arrin cdo gje qe deshiron, nganjere pikerisht kjo eshte ajo goditje me fat..
> - Mos harro se dashuria mes dy personave duhet te jete me shume se sa nevoja per njeri-tjetrin.
> - Shiko se nga cfare duhet te heqesh dore ne rrugen tende.
> - Afroju dashurise dhe kuzhines me respekt dhe perkushtim.
Mos e ruaj kete mesazh. TOTEM TANTRA duhet te ike larg nga duart e tua brenda
96 oreve.
> - Dergo kopjet dhe do te shohesh se cfare do te ndodhe, ne kater ditet qe vijojne. Do te te ndodhe nje surprize e madhe. Kjo eshte e vertete, edhe pse ti ndoshta nuk beson. Dergoja kete mesazh pese personave dhe jeta jote do te permiresohet:
> - 4 persona: jeta do te te permiresohet pak.
> - 5 persona: jeta do te te permiresohet sipas deshires tende.
> - 9 persona: do te perjetosh te pakten 5 surpriza ne 3 muajt e ardhshem.
> - 15 apo me shume persona: Jeta jote do te ndryshoje ne menyre drastike dhe cdo gje qe ke enderruar do te realizohet.
Ky e-mail eshte krijuar ne vitin 1993 dhe ne 2001-shin ka hyre ne librin e rekordeve Gines.
Nuk ka nevoje te ma kthesh mua .

2
Probleme me kompiuterin ? / Cfare deshironi te dini per kompjuterin!
« on: November 27, 2009, 05:44:48 PM »
Pershendetje te gjithve merbraha.com ka vazhduar te shkruaj artikuj te thjeshte se si te perdorni kompjuterin per te ndimuar te gjithe ate qe nuk dine. Ne volumin e pare te nxjerre http://www.merbraha.com/kompjuterbasics.pdf ka shkruar me basiket ju lutem sugjeroni ketu ndo nje teme te re se cfare deshironi te mesoni per kopjuterin qe ne te shkruajme ne volumet e tjera.


Me rrespekt stafi tek merbraha.com

3
Windows / Windows 7 Sot Zyrtarisht Released
« on: October 26, 2009, 04:04:27 AM »
Ishte nje dite e rendesishme: midis te gjitha lajmet rreth prishjes se Microsoft nenshkrimi i nje marreveshje me Facebook dhe Twitter per te vene kerkimin ne faqen e tyre, Google ben te njejten gje me Twitter dhe me pas shpalljen e kerkimit sociale, lehte mund te harrojme se sot eshte dita qe Vista zevendesohet me dicka me te mire : Windows 7.

Sic kemi shkruajtur me pare, interesi per OS te ri nga Microsoft ka qene i madh, duke e bere Windows 7gjene me te madhe ne historine e Amazon ne Mbreterine e Bashkuar dhe nje teme te vazhdueshme trending ne Twitter. Reagime nga perdoruesit dhe shqyrtimit kane qene kryesisht pozitive, por pas te gjithave pse-duhet-nderroje WinXP ose Vista, fakti qe njerezit nuk mund te presin me qe te marrin ne duart e tyre Windows 7 eshte nuk eshte surprize.

Dhe, per pjesen me te madhe, eshte e vertete. Karakteristikat e sigurise, sic jane UAC jane rregulluar ne Windows 7 (ju tani mund rregulloni nivelin shume lehte), sistemin ndihet i shpejte dhe me i pergjegjshme (edhe pse me te vertet? nuk eshte shume i shpejte kur ta  masesh ate (per shembull,  koha e hapjes ne te dy sistemeve eshte mjaft e njejte ne kompjuterin tim), por edhe secondat bejne differencen, dhe ka rendesi, te gjitha problemet e meparshme jane rregulluar. Me pak fjale, eshte pakete me mire se Vista dhe patjeter e mjaftueshme per te ndryshuar windosin 8 vjeqar Windows XP.

Ne se jeni te interesuar ndryshuar windows, cmimi esht? 319 $ per Windows 7 Ultimate, dhe 299 $ per versionin profesional ($ 219 dhe $ 199 per upgrade,).dhe nje upgrade nga Vista ose XP ju do e kushtoje 119 $.

 

Nga Meriman Braha                                                                                        @www.merbraha.com

4
Ndihmoni njeri-tjetrin / Si te shkruani nje CV
« on: October 10, 2009, 10:18:45 AM »
Qfare eshte CV

Nje CV ose (curriculum vitae) ?sht? nj? mjet marketingu. Me CV tuaj, ju do t? jeni n? gjendje p?r t? promovuar veten. Imagjinoni CV si nj? broshur? q? do list? p?rfitimet e nj? sh?rbimi t? ve?ant?.

Kur shkruani nj?  CV-shikojeni sikur ju jeni pronari dhe pyetni veten . A do t? dal e veqnte dhe me e mire se konkurrenca (kandidat?t e tjer?) dhe nese managjeri do kishte deshire te fliste me ty  p?r nj? pun? t? mundshme pasi te kete lexuar CV tende?

Njohja me njerzit dhe intervistimi jan? thelb?sore p?r gjuetin tuaj t? pun?s dhe CV juaj ?sht? vet?m hapi i par? n? k?rkim t? pun?s. Megjithat? nj? CV do t? jet? kontakti yt i par? me pun?dh?n?sit potencial dhe do t? hap der?n. N?se ju jeni i ftuar p?r nj? intervist? ju at?her? do t? jeni n? gjendje t? shpjegoni dhe t? zgjeroni at? q? ?sht? n? CV tuaj.

 Nj? CV-?sht? nj? mjet thelb?sor n? k?rkimin tuaj t? pun?s. Kur aplikoni p?r vende t? lira n? p?rgjith?si t? par? ju duhet t? d?rgoni CV tuaj p?r t? prezantuar veten me pun?dh?n?sit ardhsh?m.

 


Ktu posht? do shkruajm? ?far? menyre t? shkruajm? nj? CV.


N? fillim shkruani t? dh?nat tuaja t? p?rgjithshme:

     * Emri
     * Mbiemri
     * Adresa e lokale
     * E-mail
     * Numri i telefonit  etj.

N? qoft? se aplikoni p?r nj? pun? jasht? shtetit, ju lutemi mos harroni pa p?rfshij? kodin nd?rkomb?tare qe keni. Dhe mos harroni te perfshini numrin e ri n? qoft? se ju do t? zhvendoseni s? shpejti.PROFILI PERSONAL

Profili personal Kjo duhet t? jet? i shkurt?r, deklarata q? informon pun?dh?n?sin ?far? personi jeni dhe ?far? lloj pozicioni ju po k?rkoni. Lloji i pozit?s, rolit (menaxheriale, supervizor, kontraktor) duhet t? p?rfshihet si.

Zanated dhe Aft?sit?

Kjo pjese e CV tuaj p?rfshin aft?sit? tuaja kryesore. Ju duhet t? p?rfshini vet?m fjal? ky?e n? seksionin e tij, mos shikoni n? p?rshkrime t? gjata t? aft?sive tuaja. P?rmbledhje aft?si ?sht? quajtur edhe profilin personale.Historiku i Pun?simit

Ne kete pjese te CV tuaj do shkruani te gjithe historine a punes tuaj du ke filluar nga ajo qe punoni tani deri tek punet qe keni bere qe ne femiri.


Arsimi dhe Kualifikimet

Listo listen  e kualifikimeve tuaja n? k?t? seksion. P?rfshirja e t? gjith? arsimimin tuaj duke p?rfshir? v?rtetimin e institucioneve jo-akademike, sidomos ato q? lidhen me vende t? lira t? pun?s. N?se keni m? shum? p?rvoj? pun? se kualifikimet, v?n? p?rvoj?n tuaj n? pun? para se kualifikimet tuaja.

 

 

Ketu poshte kame hedhur nje exsample te thjeshte ndoshta ju ndimon.

 

Emri:M.......... B...........

Adresa:......................................................

Tel: 020..............., Mob: 079.................

Email: admin@merbraha.com
                                                       Website: www.merbraha.com

 

 

________________________________________

PROFILI PERSONAL


Nj? individ i motivuar,i  besu?shem dhe shume profesional dhe mbi 1 vit p?rvoj? si ................. Superb aft?si komunikimi kombinuar dhe aft?si shume te mire qe t? p?rballet me konsumatorin. A ?sht? n? gjendje t? punojn? si pjes? e nj? ekipi, si dhe me iniciativ?n e vet.Aft?si p?r t? nd?rmarr? detyra sfiduese dhe t? punojn? me standarde t? larta pa k?rkuar mbik?qyrje.Kerkon p?r t? gjetur nj? pozicion n? nj? kompani t? te madhe.

Zanated dhe Aft?sit?

? Patent? t? plote
? Aft?si p?r pun? n?n presion
? Aft?si p?r t? folur Anglisht, Greqisht, italisht dhe shqip
? Aft?si p?r t? p?rcaktuar p?rpar?sit? ne ngarkes?n e pun?s
? Aft?sit? e mira organizative
 


Historiku i Pun?simit


Supermarket:                                                                     Qershor 1993 - janar 1996                      Adresa:Turqi                                                                                                                             Pozicioni:Supervizor
? Sh?rbimin e konsumatorit
? Mbajtjen dhe listat e profukteve n? magazin?
? Mbik?qyrur p?r koleget qe punojne ne tills
? Bilanci i dh?n? ne funde te dites tek zyra parave
? Trinuar per nj? sh?rbim t? klientit n? nj? kiosk supermarket dhe nje stacion benzine
? Harton vler?sohen t? reja dhe sugjeruar p?rmir?simet


Arsimi dhe Kualifikimet
 
Universiteti:Aleksander Moisiu University                         Shtator 2004 - 2009 - Tashi                            Adresa e univestitetit: Durres
Deg: Informatike


Shkolla e mesme:Sami Frash?ri                                        Shtator 1983 - Qershor 1988
Adresa:Tiran?                                                                                                                                  Dega: Gjimnaz
Kualifikimit: Diplom?


Shkolla fillore:Gjergj Fishta                                                                Shtator 1986 ? Qershor 1993 Adresa:Tirane                                                                                                                                      10 dhe 9                                                                                                                                   Studimet:Matematik?, Biologji, Gjeografi, Histori, Fizik?, Kimi, etj.


Hobi dhe Interesat

M? pelqen t? d?gjoj muzik? t? m?suarit p?r t? p?rdorur kompjuterin, duke lexuar romane, udh?timet, pazari dhe njohja me njerez te rinj? dhe duke dal? me familjen dhe miqt?.

Referenca: Kemi nese kerkohen.

Nga: Meriman Braha @www.merbraha.com

5
Ruters / Si punojne routers, switches dhe pika baze e lidhjes?
« on: October 10, 2009, 09:52:35 AM »
Hubs, switches, routers, dhe pikat e hyrjes jan? p?rdorur t? gjitha p?r t? lidhur kompjuter?t s? bashku n? nj? rrjet, por secili prej tyre ka aft?sit? e ndryshme.

 
Hubs

Hubs mund?sojn? kompjuterat n? nj? rrjet p?r t? komunikuar. ?do  kompjuter lidhet me nj? kabllo Ethernet, dhe informacioni d?rgohet nga nj? kompjuter n? nj? tjet?r kalon n?p?r Switch. Nj? shp?rndar?s (Hub)nuk mund t? identifikoj? burim apo destinacion p?r kete q?llim t? informacionit q? merr, e d?rgone t? gjith? kompjuterat e lidhur me t?, duke p?rfshir? edhe ate qe e d?rgoi. Nj? shp?rndar?s (Hub) mund t? d?rgoj? ose t? marr? informacione, por ajo nuk mund ta b?j? t? dyja n? t? nj?jt?n koh?. Kjo e b?n shp?rndar?sin (Hub)me t? ngadalshm se sa Switches. Hubs jan? m? pak komplekse dhe m? pak t? lire se sa switches.

 
Switches

 

 
Switches bejne te  t? nj?jt?n pune  si shp?rndar?sit (Hub), por ata mund t? identifikojn? destinacion p?r q?llim t? informacionit q? ata marrin, n? m?nyr? q? ata d?rgojne k?t? informacion vet?m kompjuterave q? duhet ta marrin kete informacion. Switches mund t? d?rgojne dhe t? merrin informacion n? t? nj?jt?n koh?, k?shtu q? ata mund t? d?rgojn? informacion m? shpejt se sa mund t? dergoje nje shp?rndar?s (Hub). N?se rrjeti juaj n? sht?pi ka kat?r ose m? shum? kompjuter?, dhe ju d?shironi t? p?rdorni rrjetit tuaj p?r veprimtari q? k?rkojn? kalimin e nj? shume t? madhe informacionit midis kompjuterave (duke luajtur loj?ra  apo me ndarjen e muzik?s), ju ndoshta duhet p?rdorur nj? switch n? vend t? nj? shp?rndar?s (Hub). Switches kushtoj? pak m? shum? se shp?rndar?s (Hub).Por do te ishte shume me mire nese investoni ne switch.
 
 
 
Routers

 

Routers bejne te mundur kompjuterat p?r t? komunikuar me njeri tjetrin dhe ata mund t? kalojn? informacionit mes dy rrjeteve (Networks) t? tilla si midis rrjetit tuaj dhe internetit . Kjo aft?si p?r t? lithur rrjetet se bashku dhe per te kaluar informacionin e rrjetit  ?sht? ajo q? i jep router emrin e saj. Routers mund t? lidhen me kabull (duke p?rdorur kabllot Ethernet) ose wireless pa kabulla . N?se vet?m doni t? lidhni vetem kompjuterin tuaj, shp?rndar?s (Hub) dhe Switches  punojn? mir?, por, n? qoft? se ju doni t? jepni t? gjith? kompjuterave tuaj kelim n? internet duke p?rdorur nj? modem, p?rdorni nj? router apo nj? modem qe eshte edhe router. Routers gjithashtu kene brenda te  nd?rtuar rrjetin e siguris? (firewall), Routers jan? m? t? shtrenjta se shp?rndar?s( Hub) dhe Switch.

 
Access points

 
Pika Access (i quajtur edhe stacioni baz?)  siguron lidhjen pa fije me nje  rrjet me kabulla Ethernet . Statcioni Baze ose  lidhet me nj? hub, switch, ose Router  dhe d?rgon sinjale pa cabulla (wireless). Kjo mund?son kompjuterat  t? lidhen n? nj? rrjet me kabulla pa nevojen e kabullave dmth (wireless). Pika Baze ben pake a shum? punen e kullave te telefonit celular: ju mund t? l?vizni nga nj? vend n? nj? tjet?r dhe do t? vazhdoni t? keni lidhje me rrjetin pa fije. Kur beni nje lidhje ne internet (wirelessly) duke p?rdorur nj? nga rrjetet (wireless )publike n? nj? aeroport, dyqan kafeje, ose hotel, ju jeni zakonisht lidhur me nj? (Access Point) dmth me nje Pike Baze. N?se ju doni t? lidhni kompjuterat tuaj me (wireless ) dhe ju keni nj? router q? ofron wireless, ju nuk keni nevoj? p?r nj? pik? Baze (Access Point). Pikat Baze  (Access Point) nuk kan? teknologji p?r ndarjen e internetit.Per te bere shume  lidhje n? Internet, ju duhet t? lidhni nj? Pike Baze (Access Point) n? nj? router apo nj? modem qe eshte edhe router.
 
 
 
 
Nga Meriman Braha   @www.merbraha.com

6
Per arsye sigurie kemi bere qe pas regjistrimit ne forumin tone administratori duhet te aprovoje antarezimin.

Gjithashtu kohet e fundit postimet e shumta dhe te pa deshirushme na bejne qe aprovimet ne kete forum te behen vetem per shtetasit shqiptare nese emri juaj eshte i huaj ose ka kohe qe jeni regjistruar the aprovimi juaj nuk eshte bere akoma ju lutem kontaktoni http://www.merbraha.com/contact-us.html neve menjehere qe tju aktivizojme antarezimin tuaj.

Mose harroni te dergoni user name dhe email qe ne tju gjejme ne detabasen tone.

Faleminderit per mirekuptimin


Nderime
Adminstaratori i merbraha.com.

7
Per arsye sigurie kemi bere qe pas regjistrimit ne forumin tone administratori duhet te aprovoje antarezimin.

Gjithashtu kohet e fundit postimet e shumta dhe te pa deshirushme na bejne qe aprovimet ne kete forum te behen vetem per shtetasit shqiptare nese emri juaj eshte i huaj ose ka kohe qe jeni regjistruar the aprovimi juaj nuk eshte bere akoma ju lutem kontaktoni  http://www.merbraha.com/contact-us neve menjehere qe tju aktivizojme antarezimin tuaj.

Mose harroni te dergoni user name dhe email qe ne tju gjejme ne detabasen tone.

Faleminderit per mirekuptimin


Nderime
Adminstaratori i merbraha.com.

8
Diskutime Shoqerore / Eshte ne koma dhe i nevoitet nje zemer !!!!
« on: January 23, 2009, 02:31:08 PM »
PERSHENDETJE ,kjo pyetje eshte per te gjithe
Nese vajza Juaj eshte ne koma dhe i nevoitet nje zemer, Dikush te ofron nje zemer per ta perdorur per vajzen tuaj e cila pa te, do te vdese. Por ky personi qe ofron zemren e tij eshte personi qe ka vrare bashkeshortin tuaj dhe femijen tjeter qe keni.

Cfare do benit ????

9
Qfare i duhet shqiperise , Te hy ne nato,te hy ne bashkimin europian,a po te shpetoje krizen ekonomike

10
Cilat jan? aspiratat tuaja komb?tare p?r t? ardhmen? Jepni edhe ju mendimet tuaja:

11
Shqiperia / Cilat jan? sfidat m? t? m?dha t? koh?s n? t? cilat jetojm??
« on: November 28, 2008, 02:46:03 PM »
Cilat jan? sfidat m? t? m?dha t? koh?s n? t? cilat jetojm??

12
Cilat jan? arritjet m? t? m?dha t? popullit shqiptar n? k?to 100 vjet?t e fundit?

13
Nga K?ze (Kozeta) Zylo

Ne vim? t? m?sojm? shqip, pasi gjysh?rit tan? nuk na kuptojn? dot n? gjuh? t? huaj.

Instituti ?Gjergj Kastrioti Skanderbeg? mblodhi dit?n e shtun? n? Staten Island mjaft prind?r dhe nx?n?s p?r t? par? nj? or? m?simi t? hapur n? t? dy klasat e shkoll?s shqipe. Nx?n?sit nga mosha 4-7 vje? dukeshin m? serioz? se kurr?. Ata me ?anta n? duar dhe abetare u ul?n n? klas?n komode duke pritur dhe shikuar paksa t? hutuar vizitor? q? vinin grupe-grupe.
Pasi u p?rsh?ndet?n me m?suesen e tyre te dashur, z.Blerina Bejleri, filluan t? hapnin fletoret e pun?s dhe t? shikonin n? d?rras? materialet e shkruara, si alfabetin e gjuh?s shqipe, ngjyrat e ndryshme t? hedhura n? vizatime t? bukura n? mur, etj?
Nd?rsa zilja paralajm?roi p?r fillimin e pun?s, m?suese Adelina Lacaj prezantoi drejtorin ekzekutiv t? shkoll?s shqipe, z.Q.Zylo, i cili i fal?nderoi m?suesit, prind?rit, vizitor?t q? na nderonin me pjes?marrjen e tyre. Ai i ftoi ata q? t? sillnin f?mij?t e tyre p?r t? m?suar shqip, pasi l?nia pas dore e m?simit t? gjuh?s shqipe, paraqet rrezikshm?rin? e asimilimit t? saj. K?tu shtoi ai, si? e shikoni kemi krijuar t? gjitha kushtet komode dhe p?r k?t? dua t? fal?nderoj ve?an?risht z.Rrape Ruci q? na ka l?n? n? dispozicion k?to mjedise t? k?ndshme. Ne po mundohemi me t? gjitha mund?sit? t?u m?sojm? f?mij?ve me baza, gjuh?n e bukur shqipe. M?simin e hapur n? moshat 8-12 vjec e drejtoi m?suesja e apasionuar, z.A.Lacaj, e cila lexoi n? shqip nj? p?rrall? nga Tasim Gjokutaj. P?rralla u shoq?rua me figura n? ekran, ?ka dhe i t?rhiqte m? shum? jo vet?m nx?n?sit, por dhe vizitor?t.
Pastaj nx?n?sit si: Xhon, Olsi, Orioni, Stiven, Ariani, ju p?rgjigjeshin pyetjeve q? drejtonte m?suesja, por nj?koh?sisht ata dinin t? lexonin shqip shum? fjali t? ndryshme q? paraqiteshin n? ekran.
Emocionante ishte, kur m?suesja i pyeti nx?n?sit se p?rse donin q? ta m?sonin gjuh?n shqipe, Kevin si m? i shkath?ti u p?rgjegj:
-?Un? vi k?tu pasi dua t? flas vet? me gjyshin tim t? dashur, pa p?rkthimin e mamit.
Gjyshi i Kevinit, z.Bardhok Ndreu, q? po e d?gjonte me v?mendje, i rr?shqitnin lot nga p?rgjigja e nipit t? tij t? shtrenjt?!
Ata jan? tashm? n? semestrin e dyt?, dhe vin? rregullisht n? shkoll?, pa munguar asnj?her?. Dashuria p?r gjuh?n shqipe i b?n ata q? t? jen? m? krenar p?r Atdheun e tyre dhe kur t? rriten t? njohin m? mir? kultur?n e lasht? t? t? par?ve, pasi vet?m duke shkuar n? shkoll?, m?sojn? q? t? shkruajn? dhe lexojn? shqip!
N? k?t? klas? si vizitor? kishin ardhur dhe prind?r t? rinj q? donin t? regjistronin f?mij?t e tyre, por ata do ta vendosnin p?r t?i sjell? n? shkoll?, pasi t? shikonin dhe t? d?gjonin p?rgjigjet e nx?n?sve t? shkoll?s shqipe, n? k?t? or? m?simi t? hapur.
Edhe vajza adoleshente simpatike, Franceska, q? sapo ka ardhur nga Tirana me llotari, shprehu d?shir?n p?r t? ardhur dhe ndihmuar m?suesen dhe f?mij?t e vegj?l n? or?n e m?simit.
Babai i saj z.Agim Mucollari, ku miku yn? n? Cikago z.Fation Pajo, na kishte rekomanduar t? njiheshim me t?, pasi vet?m 2 muaj ka q? ka ardhur n? Amerik?, kishte k?naq?sin? q? u takua me shqiptar? dhe vizitoi nga af?r mjediset e k?tij Instituti. Ai u takua dhe me miq t? vjet?r, por q? kishte koh? q? s?i kishte par?, pasi rrug?t e m?rgimit i kishin ndar? shqiptar?t me koh?.
Nd?rsa Ildi Kuniqi, q? kishte ardhur bashk? me babain e tij, pasi mamaja e tij z.Zela ishte e zene me kolegiin, do t? ulet s? shpejti n? bankat e shkoll?s.
Ora e m?simit mbaroi me sukses dhe t? gjith? prind?rit q? u ndodh?n aty fol?n me dashuri dhe respekt p?r pun?n e m?sueses, organizator?t, t? cil?t b?n? t? mundur hapjen e k?saj shkolle shqip n? Staten Island.
Edhe ora e dyt? e m?simit, me nx?n?s t? klas?s s? par?, u b? mjaft t?rheq?se.
M?suese Blerina Bejlerit nx?n?sit i p?rgjigjeshin mjaft korrekt, sidomos n? leximin e shkronjave t? alfabetit, edhe pse ka akoma shum? pun? n? t? ardhmen, si f?mij? emigrant?sh q? jan?, v?shtir?sit? e shumta q? hasen n? vend t? huaj, etj?pasi gjuha nuk ka fund kurr?!
K?shut nx?n?sit, Dea, Ademi, Dariani, Riani, Samiri, Andoni?.mor?n pjes? gjall?risht n? p?rgjigjet e pyetjeve q? drejtonte m?suesja, paver?sisht se n? fillim pat?n ca shenja hutimi, pasi nuk ishin m?suar me kaq shum? vizitor? n? or?n e m?simit.
Znj.Valbona Z. Watkins, Blerina Likollari i asistuan m?sueseve t?r? koh?n p?r mbar?vajtjen sa m? mir? t? k?tij m?simi t? hapur.

Pas mesimit te hapur nje ftese ne studio me mesuesit veterane dhe mesuesit e rinj

Znj.Klodiana Halsted, drejtuese e emisionit, ftoi n? studio m?suesit veteran? dhe m?sueset e reja p?r nj? bised? rreth domosdoshm?ris? s? gjuh?s shqipe n? Diaspor?.
K?shtu m?sueset me p?rvoj?, si znj.Lumnije Jenisheri, z.Hidajet Jenisheri, znj.Leonora Gjoka, znj.Violeta Likollari, p?rsh?ndet?n p?rzem?rsisht hapjen e shkoll?s dhe shpreh?n d?shir?n p?r t? asistuar her? pas here duke ndihmuar nx?n?sit e k?saj shkolle.
Znj. Lumnije Jenisheri , ish.prof. ne Institutin e Shkodres, i inkurajoi m? shum? m?sueset e reja, duke ju th?n? q? mos t? ndalen n? k?t? pun? t? bukur q? kan? nisur.

14
Shkrimetaret shqipetare / Migjeni qe nuk eshte kuptuar asnje here
« on: October 26, 2008, 05:06:19 PM »
Nj?ri nd?r poet?t m? t? shquar shqiptar, Millosh Gjergj Nikolla, ashtu sikur pati fatin e keq n? jet?n e tij t? shkurt?r, ashtu vazhdon ta ket? fatin e keq jo vet?m krijimtaria e tij e shk?lqyer, por edhe bustet dhe emri i tij. Indiferenca, keqinterpretimet dhe satanizimi q? po i b?het Migjenit dhe krijimtaris? s? tij, nga disa qarqe n? Shqip?ri dhe n? Kosov?, v? n? pik?pyetje t? madhe nd?rgjegjen intelektuale shqiptare n? p?rgjith?si e n? ve?anti pap?rgjegj?sin? e organeve relevante shtet?rore, arsimore dhe kulturore t? Shqip?ris?, t? cilat n? 95-vjetorin e lindjes dhe 68- vjetorin e vdekjes s? poetit anashkaluan manifestimet p?r t?.

Asnj? institucion arsimor apo kulturor n? Shqip?ri nuk ka njoftuar zhvillimin e ndonj? aktiviteti p?rkujtimor m? 13 tetor, dit?n e 95-vjetorit t? lindjes s? poetit t? madh shqiptar, Millosh Gjergj Nikolla, ka b?r? t? ditur gazeta ?Shekulli?. Asnj? njoftim nga Ministria e Kultur?s, Lidhja e Shkrimtar?ve, Qendra Nd?rkomb?tare e Kultur?s, Teatri Komb?tar?, nd?rsa derdhen para p?r lloj-lloj aktivitetesh. Emri i Migjenit duket se ?sht? harruar mes projekteve t? l?na sirtar?ve t? institucioneve.

Nuk ka faj Migjeni pse kishte emrin Millosh dhe p?r shkak se ishte pjes?tar i fes? ortodokse. Nuk mund t?i vihet faj sot, sepse paska qen? ateist, kur nuk dihet mir?filli se a ishte i till? n? jet?, dhe p?r m? tep?r kishte mbaruar nj? shkoll? fetare ortodokse. Nuk ka faj Migjeni pse ishte keqinterpretuar poezia dhe proza e tij nga disa kritik? t? realizmit socialist.
Mjerisht, ?Migjeni duket shum? fatkeq vet?m sepse ka lindur shqiptar?. Po t? kishte lindur n? Hungari, do t? ishte si Shandor Pet?fi, ose Adi Endre. Po t? kishte lindur n? Rusi do t? ishte i njohur si Jesenini apo Majakovski. Po t? kishte lindur n? Greqi do t? ishte nj? Janis Ricos. Mir?po fakti se ai ishte shqiptar, ortodoks me p?rkat?si fetare, tash n? periudh?n e k?tij far? pluralizmi pa fre, ka b?r? q? t? sulmohet nga t? gjith?, e sidomos nga kritika fundamentaliste fetare n? p?rgjith?si, e n? ve?anti nga disa fundamentalist? krishter? t? Shkodr?s.

Migjeni, dikur i interpretuar me t? drejt si poet uragan i pap?rmbajtur, tash duket edhe m? fatkeq, sesa ishte realisht n? jet?. Padrejt?sia q? po i b?het k?tij gjeniu t? letrave shqipe ?sht? nj? damk? e madhe n? nd?rgjegjen e v?rtet? intelektuale, sepse let?rsia shqiptare njeh nj? Migjen, nj? poet e prozator realist, q? barazohet me t? drejt? me poet?t m? t? m?dhenj t? let?rsis? bot?rore, t? periudh?s s? realizmit. E t?r? krijimtaria e Migjenit ?sht? krejt?sisht e angazhuar dhe n? sh?rbim t? njeriut, n? sh?rbim t? shqiptarit t? koh?s, kur jetoi poeti. Vepra dhe jeta e tij ishte nj?zuar n? nj? protest? t? mir?fillt? shoq?rore, protest? e cila nuk e b?ri m? t? mir? Shqip?rin? e koh?s s? regjimit t? Ahmet Zogut, por diagnostifikoi s?mundjen e v?rtet? t? Shqip?ris? dhe t? shqiptar?ve t? asaj kohe, t? asaj Shqip?rie aq t? vock?l, sa nx?n?sit e tij mezi e gjenin n? hart?n e bot?s.

Duke par? vuajtjet e skamjen e shumic?s shqiptare, duke qen? edhe vet? bashk?vuajt?s e bashk?skamor, Migjeni arriti jo vet?m t? identifikoj? shkaktar?t e v?rtet? t? mjerimit, por edhe t? i satanizoj? dhe t? i diskreditoj? me aq sa mund t? b?nte k?t? pun? nj? poet, te i cili rrihte delli i gjenit t? past?r njer?zor e komb?tar.
Asnj? poet tjet?r i kombit shqiptar nuk ka qen? aq diskret n? p?rshkrimin realist t? gjendjes shoq?rore t? Shqip?ris?, n? koh?n kur jetoi dhe krijoi Migjeni.
Ai nuk ishte nj? uragan, q? mund t? ta b?nte m? t? mir? Shqip?rin?, nuk ishte nj? ?Pontifex maximus?, as nj? Pap?, sikur thot? p?r veten e vet, por ishte nj? poet guximtar, q? i nxori n? sip?rfaqe t? palarat, prapambetjen, injoranc?n, fudull?kun, bajraktarizmin e pse jo edhe munges?n e shprehur t? qytetaris? n? shoq?rin? e koh?s, t? asaj kohe t? zez? kur ai jetoi. Ishte nj? grusht pothuajse i vetmuar q? donte ta godiste ?malin q? nuk b?zante?, nd?rsa mali nuk tundej dot, p?r m? keq ai heshtte nd?rsa poeti vuante dhe n? vuajtje do t? vdiste.

Migjeni ishte i vet?dijsh?m se fjala e tij e guximshme do ta d?mtonte dhe do ta rrezikonte, por ai nuk e tradhtoi nd?rgjegjen, sikur b?n? shum? poet? t? asaj kohe, veprat e t? cil?ve nuk prekin dot nivelin artistik dhe p?rmbajtjen e fuqishme t? krijimtaris? s? Migjenit, edhe pse kritik? t? ndrysh?m mundohen t?i paraqesin si vepra t? arrira.
Migjeni ishte nj? gjeni tipik shqiptar, ndoshta edhe me tipare tipike t? intelektualit ballkanik, p?r koh?n kur jetoi. Ai me koh? dhe n? m?nyr? autentike kishte zbuluar g?njeshtr?n, q? fshihnin prift?rinjt? e hoxhallar?t n?n petkun e tyre fetar. E njihte religjionin, e njihte realitetin ekzistues, kishte lexuar veprat e shum? filozof?ve t? koh?s, kishte t? dh?na p?r Revolucionin socialist t? Tetorit dhe p?r p?rpjekjet q? po b?nte bota n? luft? p?r t? u ?liruar nga rob?ria e shfryt?zimi imperialist. Megjithat?, ai nuk ishte komunist, dhe nuk u an?tar?sua n? ?Grupin Komunist t? Shkodr?s?, edhe pse kishte shum? simpatizant? n? mesin e atij grupi. Ai ishte nj? simpatizues i socializmit dhe i barazis? shoq?rore.

?Dielli alegorik? i Migjenit, p?r t? cilin aq shum? ?sht? spekuluar, nuk ?sht? e th?n? t? ket? qen? ?Revolucioni i Tetorit? i vitit 1917 n? Rusi. Mund t? v?rehen refleksione t? tilla, por n?se lexohet me v?mendje dhe n?se kuptohet drejt t?r? aktiviteti i tij krijues, do t? bindemi se ?Dielli alegorik? i Migjenit? ishte fiksioni i tij poetik, d?shira e tij e zjarrt? p?r nj? jet? m? t? mir?, t? cil?n ai e aspironte me vullnetin e tij dhe d?shir?n e madhe p?r zgjim, p?r ?liri t? shprehjes dhe t? mendimit t? lir??, p?r shfrim pozitiv t? vullneteve t? ndrydhuna.


? Nd?r tru t? njer?zimit Zoti galuc ka ndejtun?

Nuk ?sht? antifetare krijimtaria letrare artistike e Migjenit, ndon?se notat shpeshher? nihiliste dhe pesimiste arrijn? t? shprehin efekte ankthi edhe kund?r vet? krijuesit, madje edhe kund?r predikuesve t? feve.
Edhe pse ?sht? spekuluar me dekada t? t?ra, n? koh?n e interpretimit marksist leninist t? let?rsis? dhe t? rrethanave shoq?rore e ekonomike, si poezi ateiste, poezia e Migjenit nuk ?sht? aspak ateiste, nuk ?sht? blasfemuese, por ?sht? nj? kritik? e rrept? shoq?rore, kritik? drejtuar klerit hipokrit, kritik? drejtuar institucioneve t? mekuna dhe t? zhytura n? korrupsion e degjenerim, dhe kritik? drejtuar t?r? nj? populli, i cili ishte pajtuar me mjerimin dhe me rezignat?n e vet tragjike dhe b?hej sikur po priste vdekjen kolektive.
N? nj? kaos t? till?, n? nj? gjendje mjerimi ku ishte katandisur Shqip?ria n? vitet ?30, Migjeni nuk shihte rrug?dalje tjet?r p?rve? ndryshimit rr?nj?sor t? gjendjes. Dhe, ai i besonte njeriut, i besonte madje n? form? virtuale edhe ?mbinjeriut?, nga i cili do t? k?rkonte shp?tim, edhe pse shp?timin nuk do ta gjente dot.
Por kjo nuk ?sht? e t?ra. Migjeni ishte shum? realist, p?r t? besuar n? trajtat e mbinjeriut. Ai n? brendi t? shpirtit t? tij kryengrit?s, po mundohej t? gjente nj? formul? shp?timi p?r popullin, p?r Shqip?rin?, duke harruar edhe vetveten, edhe sh?ndetin e dob?t, edhe s?mundjen fatkobe, e cila e mori n? lulen e rinis?. Dhe, n? rrug? p?r t? gjetur nj? formul? t? till?, ai do t? k?rkonte shp?tim edhe nga nj? ?mbinjeri?, nga nj? ?Pontifex maximus? t? cilit n? esenc? nuk i besonte.

Migjeni nuk e qes?ndis religjionin si t? till?, por i v? para sprovave t? nd?rgjegjes njer?zore klerik?t, ata t? cil?t m?sonin dhe interpretonin p?rmendsh m?simet e Bibl?s dhe t? Kuranit, n? nj? vend ku vdisej urie, ku foshnja ngrinte nga t? ftohtit, ku mal?sorja tregtonte me nderin p?r t? shp?tuar djalin e s?mur?, filizin e vet?m t? qenies s? vet, ku hajni i vog?l, i cili kishte vjedhur vet?m aq, sa p?r ta b?r? zap vet?m p?r nj? ?ast urin?, nuk gjente dot streh? as n? kish?, sepse prifti predikonte dhe k?rc?nonte me ferr ata q? vidhnin, por nuk i tregonte vjedh?sit se si t? jetonte ai nga l?mosha, kur po k?ta prift?rinj e hoxhallar? nuk jepnin l?mosh?, por mjaftoheshin duke uruar gjithandej me fjal?t tashm? monotone: ?Zoti t? dhasht??. E Zoti ishte diku larg, ai si duket kishte harruar t?r? njer?zimin se l?r? m? shqiptar?t, konstatonte me keqardhje dhe i kapluar nga pesimizmi, shpirti shum? i ndjesh?m, dhe po aq i zem?ruar, i Migjenit.
Interpretimi i till? i plag?ve shoq?rore nga Migjeni, doemos se do ta konfrontonte at?, jo me Shqip?rin?, por me sunduesit matrapaz? dhe satrap? t? saj, jo me religjionin, por me interpretuesit dhe p?rfituesit n? em?r t? religjionit, jo me moralin e past?r ekzistues patriarkal, por me ata q? e shalonin moralin duke u fshehur pas tij.

I till? ishte Migjeni, t? pakt?n i till? del nga vet? vepra e tij, t? cil?n dikur e kishim edhe ushqim shpirt?ror, dhe t? cil?n e kemi interpretuar sipas tekeve tona, p?r ta l?n? n? harres? tani, kur n? disa segmente, n? trojet etnike shqiptare po trashet mjerimi, po ?lul?zojn?? trafiqet, degjenerimi, shfryt?zimi dhe t? gjitha t? ligat tok, por n? forma dhe trajta t? reja t? bot?s s? sotme, madje n? disa segmente edhe m? t? ?oroditura se n? koh?n sk?terr? t? Migjenit.


K?ng?t e mia t? pak?ndueme, djepi dhe varri im

P?r dallim nga t? gjith? poet?t shqiptar? t? koh?s, Migjeni dispononte nj? bot? t? ve?ant? t? ndjesive. N? thell?si t? shpirtit t? tij kryengrit?s jetonte Migjeni humanist, altruist, njeriu q? vuante me t? gjith? t? vuajturit e bot?s, sepse n? vuajtjet e tyre identifikonte vuajtjet dhe mjerimin njer?zor, vuajtjet e njer?zve q? nuk arrinin t? i shijonin t? mirat dhe k?naq?sit? e k?saj bote, nd?rsa p?r bot?n ?tjet?r? nuk e ?ante kok?n.

Migjeni vuante me vuajtjet e nx?n?sve, me hallet dhe brengat e pun?tor?ve e t? fshatar?ve, me afshin djaloshar, q? nuk arrinte t? shprehej n? rrug? normale, por gjente shtigje t? shprehjes s? degjeneruar, t? ndrag?t e t? zvet?nuar.
P?rse ky krijues vuante, jo vet?m me bashk?komb?sit e tij por me t? gjith? t? p?rvuajturit e k?saj bote?
Migjeni, mbi t? gjitha, n? jet? dhe n? vep?r ka qen? humanist, i gatsh?m p?r t? ndihmuar, i gatsh?m kurdoher? p?r t? u sakrifikuar p?r t? mir?n e p?rgjithshme. Po ashtu ishte i gatsh?m t? denonconte ?do padrejt?si dhe t? stigmatizonte ?do shp?rdorues t? moralit, ?do mashtruese e abuzues, sepse vet? ishte njeri i drejt?, i dashur, jo vet?m sepse ishte nj? tip i ve?ant? dhe i padjall?zuar, por sepse kishte shpirt dhe bindje t? intelektualit t? shkolluar e t? emancipuar. I vet?dijsh?m se pozita e intelektualit t? nj?mendt? nuk ?sht? rehatia e tij shpirt?rore, llokma dhe p?rfitimi vetjak, Migjeni kishte pranuar jet?n e Sokratit t? vuajtur, e jo t? derrit t? k?naqur.

K?ng?t e tij t? ?k?ndueme? e t? ?pa k?ndueme? i kushtoheshin njeriut, njeriut t? thjesht?, q? p?rpiqej ta gjente rrug?n e mbijetes?s, rrug?n e njer?zis?, rrug? e cila trasohej me shum? mund e sakrifica. Dhe ato k?ng? ishin djepi ku ai flinte dhe rehatohej p?r nj? ?ast, por edhe arkivoli ku do t?i pushonin eshtrat n? p?rjet?si.

Hesht more, hesht! por qindro o shpirt!

N? rrug?n e tij t? shkurt?r jet?sore, por shum? t? gjat? me vuajtje e mjerime, Migjeni ishte ballafaquar me grushtet e r?nda t? jet?s. Dhe, p?r m? keq ai vuante edhe me mjerimin e t? tjer?ve, vuante me vuajtjen e t? gjith? t? mjer?ve t? k?saj bote. N? nj? gjendje t? till? shpirt?rore, i trajtuar keq materialisht dhe i s?mur? nga kushtet e r?nda t? jet?s, ai me vizionin e tij t? fuqish?m artistik krijoi nj? diskurs t? ve?ant? komunikativ me lexuesin e koh?s kur jetoi dhe veproi.
E dinte Migjeni se sfida kund?r t? ligave t? shumta ishte e r?nd? dhe shum? e pabarabart?, Ishte i vet?dijsh?m po ashtu se nuk do ta fitonte luft?n kund?r t? ligave, kund?r padrejt?sive dhe nopranive njer?zore.
Sh?ndeti i dob?t, shok?t, motrat dhe t? gjith? ata q? e donin ia preferonin heshtjen. Edhe regjimi k?rkonte q? ai t? heshtte. Kishte ?aste d?shp?rimi kur edhe vet? Milloshi fizik i thoshte, hesht, Milloshit krijues, por nuk i b?nte dot shpirti p?r t? heshtur para t?r? asaj katrahure, t?r? asaj bote t? zhytur n? padituri, n? skamje e mjerim.
Dhe poeti nuk do t? hesht? deri n? r?ktim?n e fundit t? shpirtit, deri kur kishte shkruar tri radh?t e fundit te sh?nimi ?I fundi Skanderbe? ?Ku jan? orat dhe muzet?
Shtojzovallet e zanat ku jan??
S? po flitet ma p?r vallet e tyne,
As p?r syt? e tyne q? t? shitojn?, as t? bajn? fatbardh?,
S po flitet ma!?

Dhe, nuk shkroi m? poeti i madh shqiptar, Millosh Gjergj Nikolla, i cili jetoi vet?m 27 vjet. Kishte lindur nj? vit para shpalljes s? pavar?sis? s? Shqip?ris? dhe vdiq nj? vit para pushtimit italian t? Shqip?ris?.
Vdiq n? Torre Pelice t? Italis?.
Sot 68 vjet pas vdekjes, Shkodra loke, t? cil?n aq shum? e deshi, Shkodra, ?dashnorja e shekujve?, Shkodra, p?r t? cil?n thoshte se d?shirat e tij p?r at? qytet ishin shum? m? t? sinqerta e m? t? m?dhaja, sesa d?shirat q? pati Per?ndija kur e krijoi bot?n, nuk e p?rkujton dot poetin, ose e p?rkujton fare pak, sepse duket sikur ?sht? e s?mur? me ?akrobacionin dall?ndyshuer?. Shkodra, Ballkani, Evropa, Bota mbar? ?sht? s?mur? prej k?tij akrobacioni, prej k?saj gare marramend?se dhe prej indolenc?s s? s?mur?....
_________________________
vjeshta e vonshme

15
Ndihmoni njeri-tjetrin / Kush e kendon poezin e migjenit "dy buz"
« on: October 26, 2008, 05:00:19 PM »
Guximi ka nevoje per ndimen tuaj!

A mund te me ndihmoni ta gjej se kush e kendon poezin e migjenit "dy buz" e di se kendohet ne zhanrin rock dhe i takon viteve 70-80 nese do te ma gjeni do te me ndihmonit mjaft shum dhe do ua dija per nder . Me respekt guximi !!!

Pages: [1] 2 3