19/06/2024

Edi Rama po luan fort per ta shkermoqur Partine Demokratike

0

Nga Enver Bytyçi

Edi Rama po luan fort per ta shkermoqur Partine Demokratike. Ai ka interes jetik qe ta zhbeje ate. Per kete arsye ka zgjedhur nje menyre te lexueshme:

I reagon Lulzim Bashes ne ate forme sa ta veje ate ne seder per paaftesine dhe pamundesine per t’u perballur me foltoret dhe me Sali Berishen. Kesisoj e nxit qe te flase brockulla ne parlament dhe jashte parlamentit.

Partia Socialiste akoma nuk e ka quajtur llum diktaturen. Lulzim Basha e quan llum PD-ne e 30 viteve. Rama i thoshte Berishes “plak” nga foltorja e parlamentit. Basha thote “Ta nisim vetingun nga une dhe nga ti, jo nga plaku”!

Ne fakt une e kam kuptuar se inati dhe urrejtja e Lulzim Bashes ndaj Berishes eshte e madhe, qe kur ai thoshte se “Une e anetarsova Shqiperine ne NATO”, “Une liberalizova vizat”! “Une ndertova Rrugen e Kombit”! Ndersa sot ai ka dale hapur kunder partise qe vete ai e drejton, se paku formalisht.

Cdo te thote kjo? Do te thote se Rama po e nxit Bashen ne kurthin e konfliktit qe percan PD-ne. Eshte detyre e demokrateve ta shpetojne kete parti. Eshte detyre e secilit, edhe e atyre qe qendrojne ne krah te Bashes, ta mbeshtesin foltoren, mbledhjen e kuvendit dhe t’i japin fund debatit e percarjes! Edhe nese Basha do te vijoje te luaje melodine e Rames, Berisha duhet te ngjalle fryme, duke e ruajtur Partine Demokratike nga percarja! Ky eshte mision dhe misionaret bashkojne!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok