18/05/2024

Bjeshka e Sylbicës priti e përcolli mysafirë artëdashës

0

Nga Ibrahim Hajdarmataj

Bjeshka e Sylbicës e Malsisë të Gjakovës të Tropojës pritit e përcolli mysafirt artëdashës …. Nga Bashkia e Bajram Currit ajo ishte stolisur me flamuj e banderolla .-Kënga dhe vallja karakteristike e Tropojës pushtuan këtë Bjeshkë , e cila është ndër më të mirat në këtë trevë . Për të marrë pjesë , në pronovimin e vlerave kulturore të bjeshkëve të Alpeve , kishin marrë pjesë nga krahinat e Tropojës , Bytyçit ,Berishës , Gashit ,Krasniqës ,Nikaj e Merturit ,Hasit , Kosovës dhe Kukësit . Kryetari i Bashkisë Bajram Curri .Zoti Rexhë Byberi, prezantoi pjesëmarrësit ,për vlerat kulturore të Bjeshkës Sybicës dhe bjeshkëve të tjera të Tropojës .Zoti Rexhë Byberi tha :”Është gëzim për ne për rendësinë që keni treguar për pjesmarrje . Asnjëherë kaq shum pjesëmarres nuk ka pasur në të këtilla raste . Sotë po bëjmë pronovimin e vlerave të bjeshkëve këtu në Sylbicë , e cila është mbi nivelin e detit 2000 m.Këto kullota alpine të mbushura me dredhëza e boronica , si dhe kullotat pa fund për lopët dhe delet . Ndritja e Bujtinave për  turizmin malor , po i japing gjallëri kësaj bjeshke . Vitin e kaluar këto bjeshkë vizituan 150000 turiste nga Diaspora deri në Amerikë” .

Përfekti i Qarkut të Kukësit Zoti Zenel Kuçana ,solli përshëndetjet e ndrohta në emër të ministrit të Turizmit Zotit Bledi Klosit , Si dhe në emër të Qeverisë dhe përsonalisht të kryetarit të Qeverisë Shqiptare Zotit Edi Rama .

Gjithashtu përshëndeti edhe kryetari i Qarkut Kukës Zoti Abdullah Domi , i cili në emër të këshilltarëve të Qarkut të Kukësit tha se të ktilla pronovime janë shumë të vlefshme jo vetëm për njohjen por për përgjithsimin e vlerave .

Për të përparuarit si fermer të cilit po e punojnë tokën me cilësi , po rrisin dhe shtojnë kopetë me lopë dhe dele , si dhe për zgjerimin e parqeve me bletë u nderuan me Mirënjohje nga Bashkia e Bajram Currit si : “Halil Trezhnjeva , Sadik Ymeraj ,Rexhep Sinani , Gani Sylaj , Sadri Ymeri , Isuf Zenelaj , Gëzim Koka  dhe Ukë Ferizaj . Edhe Komandanti i kufirit të Rrafshit Dukagjinit Gjakove-Prizeren Zoti Nexhmi Krasniqi solli përshtypjet e tij . Asabli “Dardania” , e Bajram Currit dha nje program të larmishëm me këngë dhe valle Tropojane .  Veshja karakteristike e Malsisë së Gjakovës e zbukuran këtë lëndinë ku këngëtari Sherif Markgjeka me këngët e tij  i elektrizzoi pjesëmarrësit .

Bytyqasi bujar Ramë Geci shtroi për pjesëmarrësit një drekë madhore , me ushqime tradicionale të krahinës Bytyqit .

Aktiviteti u mbyll me sukses , ku u vendos që cdo muaj Gusht të organizohen të tilla promovime në bjeshkën e Sylbices .

Fjala përshëndetëse e Përfektit Zotit Zenel Kuçana

Fjala përshëndetëse e Kryetarit  Qarkut Zotit Abdulla Domi

Këngëtari Sherif Margjeka i cili i elektrizoi pjesëmarrësit

Pamje nga pjesëmarrësit

Ibrahim Hajdarmataj

Kryetar OJF”Mësuesi”

Tel :0692469145

Email :ibrahimhajdarmataj@yahoo.coma

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok