26/05/2024

Bashkimi mbarëshqiptar garanton mbijetesën e popullit tonë

0

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike

Opozitë kuislingësh, kjo e Kosovës. Uniteti i popullit tonë brenda dhe përtej kufirit të imponuar varet nga forca e Shqipërisë, e Kosovës, e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut, e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, e shqiptarëve të Malit të Zi dhe nga patriotizmi – urtësia e atyre që i udhëheqin! Bashkimi politik e ushtarak mbarëshqiptar (sidomos në këto momente dramatike ku ndodhet shteti i Kosovës) është shpëtimi i Kombit nga shuarja.

***

Këto krime të tmerrshme (gjenocidi i radhës) ndaj popullit shqiptar të Kosovës, gjatë viteve të nëntëdhjeta, janë kryer nga forcat e armatosura kriminale serbe (terrori shtetëror), dhe askush nuk i ka dënuar autorët e tyre.

Në përputhje me këtë, veçanërisht për shqiptarët në Kosovë, uniteti i shqiptarëve sot është shumë i nevojshëm. Ne kemi nevojë për unitet mbarëshqiptar, sepse interesat e popullit shqiptar janë të përbashkëta dhe e detyrojnë atë të bashkohet, ndërsa interesat e partive (me përjashtime të nderuara) janë të ndryshme dhe nxisin përçarjen. Uniteti shqiptar përfaqëson vazhdimësinë e një ideje politike që lindi në kohën e Rilindjes Kombëtare, kur shqiptarët ishin të dënuar të zhdukeshin.

Uniteti i shqiptarëve është gjithashtu i nevojshëm sepse shqiptarët në Serbi, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi dhe Greqinë ende nuk janë njohur si komb. Dua të theksoj se: Shqiptarët e përçarë u shërbejnë të tjerëve.

Bashkimi shqiptar është i domosdoshëm për ne sepse është parakusht për mbijetesën e popullit shqiptar dhe sepse vetëm shqiptarët e bashkuar mund të ndërtojnë mekanizma të qëndrueshëm për mbijetesë. Shqiptarët, pavarësisht se ku jetojnë, vetëm në mënyrë unike gjejnë zgjidhjet më të mira për të gjitha problemet e tyre.

Uniteti i popullit tonë duhet të jetë synimi kryesor i të gjithë atyre që e duan atdheun dhe kombin e tyre shumë më tepër se partitë politike të korruptuara dhe analfabetët.

Burimi më i madh i forcës sonë është uniteti i popullit tonë.

Nëse jemi unikë, të pajtuar, të bashkuar, të gjithë shqiptarët e vendit dhe të diasporës, mund t’i kapërcejmë të gjitha fatkeqësitë, të kapërcejmë të gjitha problemet, të sigurojmë dhe garantojmë të ardhmen tonë, të fëmijëve tanë, të nipërve dhe mbesave.

Nuk duhet të lejojmë që politika apo ndonjë gjë tjetër të na ndajë, burimi më i madh i forcës është uniteti i popullit tonë.

Nuk ka vlera më të larta dhe më të rëndësishme se uniteti i popullit tonë shqiptar dhe liria për të cilën kanë luftuar të parët tanë dhe për të cilën duhet të luftojmë në të ardhmen sepse jemi të rrethuar nga disa armiq të përjetshëm.

Ne krenohemi me flamurin tonë kuqezi me shqiponjë dykrenare dhe do ta mbrojmë, dimë ta mbrojmë vendin, por edhe njerëzit e thjeshtë. Të bashkuar në këtë mënyrë, ne do të vazhdojmë të lëmë gjurmë në historinë e Ballkanit, Evropës dhe të botës dhe brezat e ardhshëm do të kenë një të ardhme më të mirë, më të begatshme dhe më të sigurt.

Shqipëria dhe Kosova duhet sot bashkërisht të shprehin angazhimin e tyre për të parandaluar të gjitha sulmet dhe kërcënimet e drejtuara ndaj integritetit, sovranitetit si dhe pavarësisë së tyre ekonomike dhe politike.

Në këto momente të vështira, kur Serbia terroriste naziste, e cila vetëm në gjenocidin e fundit masakroi dhjetëra mijëra njerëz të pafajshëm vetëm pse ishin shqiptarë (disa mijëra të vrarë nga barbarët u dogjën ose u transferuan në Beograd dhe u hodhën në Danub), seksualisht sulmoi mbi 20,000 gra dhe më pas ai theri shumë prej tyre. Pushtuesi barbar, dogji, përzuri dhe vodhi gjithçka.

Dhe tani, me ndihmën e të huajve keqdashës, kërcënon të kthehet, ta shkatërrojë Kosovën.

Që kjo të mos ndodhë duhet të harrojmë partitë kuislingësh shqipfolëse, neveritë e dështuara që synojnë të kthehen në pushtet edhe me çmimin e dhënies së Kosovës Serbisë, dhe forca jonë më e madhe është uniteti dhe harmonia e popullit tonë, të cilët në zemër (pa thënë hapur), duhet të bashkohen rreth parimit “një popull, një atdhe, një flamur”, si dhe të punojnë për mbështetjen e vendeve mike, nëse i kemi…

Nuk më pëlqen të jem në modë. Nuk më pëlqen të jem politikisht korrekt. Unë kam një rezistencë fëmijërore për të bërë thirrjet e duhura.

Përvoja ime e viteve në gjithë rruzullin tokësor, tregon se të huajt keqdashës zakonisht e ftojnë opozitën e shtetit përkatës për të shkuar në peshkim. Një bojkot është pengimi i dikujt që të kryejë biznesin e tij duke ndërprerë lidhjen me personin në fjalë, veçanërisht përmes aksioneve masive.

Uniteti i popullit tonë duhet të shkëlqejë fort në zemrat tona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok