14/07/2024

Ajo qe ndodh ne Aganistan sot, ka ndodhur ne Shqiperi ne vitin 1997!

0

Nga Enver Bytyçi

Te gjitha ngjarjet e sotme nw Afganistan te kujtojne vitin 1997 te Shqiperise ne anarki. Talibanet afgane marshuan dhe e pushtuan gjithe vendin brenda pak ditesh. Talibanet shqiptare te vitit 1997 „pushtuan nje te treten e vendit“, madje duke e shnderruar ate ne toke te djegur. Njesoj si sot ne Afganistan, Shqiperia e vitit 1997 ishte e perfshire nga anarkia. Por jo krejtesisht, kryesisht ne jug te vendit. Talibanet shqiptare (socialistet dhe aleatet e tyre) e moren pushtetin ne vitin 1997 me dhune.

Sot ne Kabul talibanet po bejne perpjekje te krijojne nje qeveri gjitheperfshirese. Me 9 mars 1997 ne Shqiperi ndodhi e njejta gje. U krijua qeveria e Pajtimit Kombetar me kryeminister perfaqesuesin e talibaneve shqiptare, Bashkim Finon. Ushtria afgane sot ka kapitulluar para ofensives se talibaneve. Ushtria shqiptare e vitit 1997 kapitulloi perballe forcave talibane shqiptare te kohes ne jug te vendit. Talibanet afgane flasin per grupe terroriste, talibanet socialiste te Shqiperise me 1997 flisnin dhe u mbeshteten te Komitetet e Jugut, si celula te terrorismit te kohes. Talibanet afgane i nxoren kriminelet nga burgjet. Te njejten gje bene talibanet shqiptare te vitit 1997, te cilet nxoren nga burgu te gjithe kriminelet e denuar edhe per terrorizem, perfshire Hakmarrjen per Drejtesi.

Ne Afganistan ka filluar hakmarrja, gjithashtu edhe ne Shqiperi ndodhi hakmarrja e talibaneve shqiptare te vitit 1997-1998 kunder demokrateve. Aeroporti i Tiranes me 1997 i ngjante ne miniature aeroportit te sotem te Kabulit, me nje ndryshim, ne Tirane nuk pati akte terrori. Por njerezit, sidomos diplomatet, perfshire dhe ata amerikane, iken me cfare munden.

Vetem nje ndryshim kishte viti 1997 i Shqiperise nga Afganistani i vitit 2021: Ndersa presidenti afgan mori arratine me thesarin e vjedhur me vete, presidenti shqiptar i kohes qendroi ne zyren e tij, madje edhe ne momentet kur selia e tiij u qellua me bresheri automatikesh dhe granatahedhes!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok