19/06/2024

VLLA  GJON  PANTALIA S.J.

0

Nga Fritz RADOVANI:

Ngjarjet e trishtueshme mbas vitit 1944 në Shkoder, jo vetem ishin të një kohe që vështirë se persëriten, po edhe aq të mnershme sa as nuk kujtohen.

Gjithshka e programueme nga Sigurimi i shtetit komunist, sikur nuk kishin se shka me ba ata bisha mizore, perveç masakrimit të popullit pafajshem.

Moter Gjyzepina Radovani punonte infermjere në Spitalin e burgut në 1946. Dy polic kishin çue të mbështjellun me një batani një person, që thohej se ai kishte ra nga kompanjeli i Fretenve të Gjuhadolit, në një natë perpara, se gjoja kishte dashtë me u arratisë kur kuvendi ishte kthye në burg. I smuri nuk fliste fare se ishte në gjendje të randë nga thymjet e kockave të kambve.

Të nesermen kishte mujtë me i tregue se Ai asht Vlla Gjon Pantalia, dhe se e kanë hjedhë nga kompanjeli mbrenda Kishës dy polic, se nuk kishte pranue me firmue akuzat që i bante hetuesi. Ishte kenë deri në mbylljen e Kishës së Jezutve atje, mandej kishte ardhë tek Fretnit e Gjuhadolit, e punonte aty.

Mbas dy a tre ditve ishte keqsue dhe, kur ishte në dhomë me At Çiprian Niken, atë natë e kishte zgjue dhe i kishte kerkue me u rrfye, se ndihej keq. Prej dritet njena dorë i kishte mbetë mbi komodin ku, kishte shkrue vetem emnin e vet “Vlla Gjon Pantalia”, kur e mbylli jeten. Dokumentat kishin dy data: “2 Qershor 1887 – 31 Tetor 1947”. Dihet se dinte shumë po, nuk foli!

Sot e rreshtojmë me Zamakët e Flamurit Gjergj Kastriotit – Skenderbeut!

Melbourne, 1 Gusht 2022.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok