15/06/2024

SOT, DITA BOTERORE E UISKIT

0

Uiski, pija ikonike e adhuruesve të alkoolit, “uji i jetës” që nisi rrugëtimin si birrë!

Nga Albert Vataj

Nëse jeni miq me Jack dhe Jim dhe i kaloni fundjavat me Jameson dhe Johnnie, atëherë Dita Botërore e Uiskit do të ketë një rëndësi të veçantë për ju.

Uiski është një nga pijet ikonike të adhuruesve të vërtetë të alkoolit dhe është themeli i disa prej pijeve më të mrekullueshme të njohura për njeriun. Por sinqerisht, kujt i duhet një justifikim për t’u zhytur në këto libacione të mrekullueshme? Nëse keni nevojë për një të tillë, është Dita Botërore e Uiskit!

Një nga format më të zakonshme të uiskit që kërkohet është uiski irlandez, dhe ndoshta në mënyrë të përshtatshme. Origjina e fjalës Whisky mund të gjendet në gjuhën galike.

Uisce Beatha ishte emri origjinal i uiskit në gjuhën klasike galike, i cili përfundimisht u bë Uisce Beatha në Irlandë dhe Uisge Beatha në Skoci. Të dy këta emra do të thotë “Uji i Jetës” dhe na tregon se sa i rëndësishëm dhe jetik ishte ky distilim i veçantë për Gaelët.

Më vonë u shkurtua në vetëm Uisce/Uisge, dhe më pas u shndërrua në Whisky. Pra, tani e dini, kur dikush është i shqetësuar për konsumin tuaj të uiskit, thjesht mund t’i thoni se po pini ujin e jetës!

Pra, çfarë është, saktësisht, uiski?

Uiski është ajo që ndodh kur krijoni kokrra të pasura me shije dhe i fermentoni në një pure, dhe më pas e merrni atë pure dhe e distiloni në një lëng të pastër të shijshme.

Distilimi bëhet në një kazan, një pajisje qëllimi i të cilit është pastrimi i alkoolit nga pureja e fermentuar. Një nga sekretet më të rëndësishme të distilimit është se ai duhet të bëhet në një kazan bakri (ose të veshur me bakër), pasi bakri largon squfurin nga pija që do ta bënte këtë pije zhytëse krejtësisht të pakëndshme për t’u pirë.

Fakte befasuese rreth uiskit

Ju mund të shijoni një gotë uiski, por a e dini sa vijon…?

Le të fillojmë me një fakt shqetësues, që është se uiski mund të ishte ndaluar. Nëse nuk do të ishte për shkak të një boshllëku mjekësor në periudhën e ndalimit, kjo pije do të ishte ndaluar fare. Megjithatë, për shkak se ekzistonte një ligj që u mundësonte mjekëve të përshkruanin uiski si ilaç, ai mbijetoi.

Fjala uiski në fakt do të thotë ‘ujë i jetës’. kjo është për shkak se vjen nga një fjalë galike që thotë ‘uisge beathe’.

Ka disa shishe të shtrenjta uiski në mbarë botën. Megjithatë, më i shtrenjti është uiski Macallan ‘M’. Kjo dekante uiski Lalique u shit në ankand në Hong Kong për 393,109 paund. Dekanteri luksoz përmban gjashtë litra uiski, i cili nxirret nga fuçi të bëra me sheri lisi spanjoll, që datojnë nga vitet ’40 deri në vitet ’90.

Uiski më i vjetër është më shumë se 150-vjeçar. Rekordi Botëror Guinness për Uiski më të Vjetër në Botë aktualisht shkon në një shishe 400ml Glenavon Special Liker Whisky. Ajo ishte në pronësi të një familjeje nga Irlanda. Megjithatë, ajo mori një vlerë të pabesueshme plot 14,850 paund, në ankand, kur u shit te Bonhams në Londër. Besohet se është paketuar diku midis viteve 1851 dhe 1858.

Uiski e nis jetën si birrë! Kjo për shkak se ajo është bërë me lyth, e cila është një formë birre që distilohet. Në fakt, mulliri krijohet duke përdorur të gjithë përbërësit që shijohen në një litër birrë të shijshme, p.sh. malt, maja dhe ujë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok