25/05/2024

Sot 23 prill, Dita Botërore e Librit, dita e magjisë së fjalës

0

Nga Albert Vataj

A e keni humbur ndonjëherë veten në një libër vetëm për të gjetur një pjesë të shpirtit tuaj? Imagjinoni të zhyteni në faqe që ju transportojnë në botë të tjera dhe të takoni personazhe që ndihen si miq të vjetër. Çdo kthesë e faqes sjell një aventurë dhe mësim të ri, duke formësuar pikëpamjen tuaj për botën përreth jush.

Më 23 prill, rrugët shndërrohen në një det librash. Autorët nënshkruajnë kopje në tregje të zhurmshme. Sytë e fëmijëve shkëlqejnë me histori të reja.

Qytetet organizojnë lexime të gjalla nën qiell të hapur. Në mbarë botën, njerëzit festojnë magjinë e fjalëve. Libraritë mbushen me lexues të etur. Bibliotekat kanë orë të veçanta tregimi. Të gjithë ndajnë librin e tyre të preferuar në rrjetet sociale. Është një ditë ku historitë na bashkojnë të gjithëve.

Dita Botërore e Librit dhe e të Drejtave të Autorit është një ditë e veçantë kushtuar librave, autorëve dhe mbrojtjes së pronësisë intelektuale.

Ajo shënon përvjetorin e lindjes ose vdekjes së shkrimtarëve të shquar, duke përfshirë William Shakespeare dhe Miguel de Cervantes. Njerëzit e të gjitha moshave mblidhen për të lartësuar vlerën e librave dhe kontributet e qëndrueshme të autorëve në përparimin kulturor dhe shoqëror.

Historia e Ditës Botërore të Librit dhe të Drejtës së Autorit

Historia e Ditës Botërore të Librit dhe të Drejtës së Autorit është mjaft magjepsëse dhe shërben si një nderim për fuqinë e librave dhe të drejtat e autorëve.

Origjina e kësaj dite të veçantë daton në vitin 1922 kur Vicente Clavel Andres, një botues i pasionuar nga Barcelona, Spanjë, propozoi të festohej një ditë kushtuar librave për të nderuar romancierin e famshëm Miguel de Cervantes.

Festimi i parë ndodhi më 7 tetor 1926, që përkon me ditëlindjen e Servantesit. Megjithatë, për të përkujtuar vdekjen e disa gjigantëve letrarë, duke përfshirë Cervantes, William Shakespeare dhe Inca Garcilaso de la Vega, UNESCO vendosi të shënojë 23 Prillin si Ditën Botërore të Librit dhe të Drejtës së Autorit në 1995.

Kjo ditë u zgjodh për shkak të rëndësisë së saj letrare dhe për të inkurajuar të gjithë të eksplorojnë gëzimet e leximit. Ai njeh gjithashtu kontributet e autorëve në përparimin kulturor dhe shoqëror. Kjo ditë feston thelbin e leximit, rëndësinë e librave dhe të drejtat e autorit mbi veprat e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok