23/06/2024

SHKRONJË ÇAMËRIE

0

-Greqinë unë sot e dua armik, se

nesër çdo gjë mund të bëhet vonë!

popullore çame

 

Jam shqiponja , shkronjë çamërie

kam prejardhje të pellazgo ilirisë

atdhe e kam tokën, qiellin e detin

jam simbol i fuqisë dhe hapësirës

Të gjithë shqiptarët mua më duan

në tëra trojet kah shtrihet Arbëria

shqiponja jam, vdekja e korbave

atdheun tuaj e kam gjak të zemrës.

Toka kudo e ka një dritë diellin

ipet s´ durojnë vuajtje e poshtërim

se kanë një krenari të papërkulur

si zë gjumi e as vdekja në shtrat

Çamëria vet kujdeset për betimet

stërgjyh Zeusi sytë i ka te shqipet

Ti, kam shkëlqimin tuaj në luftëra,

fluturimin e kam të shenjtë kudo

Në një vizitë qiejve të pakohshëm

pashë varfërinë e jetës gjithëandej

e pashë një botë me pak përjetësi

fluturimin tim quajeni të shenjtë

Shqipëria, kudo ka një dritë diellin.

 

Atdhe Geci – Dortmund, 2021

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok