25/05/2024

Portret i rrallë i kryezotit të Arbërisë europiane Gjergj Kastrioti (Skënderbeut)

0

Nga Gjon Keka – Historian i Epokës së Skënderbeut

Në fakt ky imazh nuk i ngjanë në plotëni figurës së Gjergjit të Madh, sidoqoftë ai tanim është pikturuar nga shumë piktor sipas imagjinatës së tyre dhe trajtuar nga autor të ndryshëm europian dhe botëror në veprat e tyre.

[Portretin e kam gjetë në një literaturë të vitit 1868,- nga Gjon Keka]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok