16/07/2024

Kush është në të vërtetë non-grata në SHBA, Rama apo Berisha?!

0

Tirana, ALBANIA: US President George W. Bush (L) and Albanian Prime Minister Sali Berisha wave at the conclusion of a joint press conference 10 June 2007 in the courtyard of the Council of Ministers in Tirana, Albania. Bush rejected the idea of an "endless dialogue" on the future status of Kosovo, saying the time was ripe to move towards independence for the Albanian-majority Serbian province. AFP PHOTO / GENT SHKULLAKU (Photo credit should read GENT SHKULLAKU/AFP via Getty Images)

Nga Enver Bytyçi

Para për të mposhtur kundërshtarët politikë brenda vendit! Kjo është domethënia e marrëdhënies së kryeministrit të Shqipërisë më zyrtarin e lartë të FBI-së në SHBA! Këtë fakt e zbulon hetimi gjyqësor i gjykatës së Uashingtonit. Ndërkaq Edi Rama thotë vetëm një fjali: “E çfarë nëse e takova unë McGonigal”?! Është e njëjta strategji e tij me të gjitha rastet e tjera të skandaleve. Po rikujtoj: “E çfarë se deputetët e kryetarët e bashkive të Rilindjes dalin nga radhët e kontingjentit të krimit”?! “E çka që ministrat e Ramës vjedhin dhe grabisin pasuritë publike”?! “E çka që zëvendësi i tij për shkak të korrupsionit është tashmë non-grata edhe në partinë e tij”?!

Por nëse mblidhen të gjitha rastet, atëherë kemi të bëjmë me një organizatë kriminale horrash. Kjo organizatë e ka një përbindësh në krye të saj, sepse ndryshe nuk mund të ndodhin gjithë këto skandale! Ndërkaq përbindëshi ende lufton e shpreson të dalë i pafajshëm. Pafajësinë e kryehorrit përpiqen ta minimizojnë morrat e pushtetit të Rilindjes në medien shqiptare! Këta morra të kuq vazhdojnë ende të thonë se “Kryeministri është i pafajshëm”! Gati sa nuk e bëjnë “engjëllin” e demokracisë shqiptare!

Kurse e vërteta është ndryshe. Një nga morrat e këtij pushteti është kapur në flagrancë tek thoshte: “A dëgjon ti more burrë…! Ç’ nuk po bëjmë për ta shkatërruar Berishën… për ta hequr qafe atë plenrën! … Ore a kupton ti? Po paguajmë qimet e kokës për ta larguar e zhdukur nga skena fare! Do bëjmë ça kemi në dorë që t’ia nxijmë jetën! Dëgjo e beso vëllain tat ti! Kuptove”? Kjo është deklarata e Sokol Ballës, njeriut që e shoqëron Edi Ramën jo vetëm në Europë e SHBA, por edhe në zyrën e ministrit rus të Punëve të Jashtme, Sergei Lavrov.

Nuk kishte ndodhur ndonjëherë e nuk e di nëse ka ndodhur në ndonjë vend tjetër që pushteti, kreu i mazhorancës dhe ekzekutivit të investohet kaq shumë për të zhbërë opozitën e vendit të vet. Ndërsa shqiptarët në pritje të shohin faktet e provat kundër Doktorit “të implikuar në korrupsion”, panë një film tjetër horror të tipit Netflix. Amerikanët provuan përfundimisht se lobuesi kryesor anti-opozitë në krye të ekzekutivit shqiptar ka përdorur korrupsionin për të lobuar kundër opozitës shqiptare, kryesisht kundër Sali Berishës. Me këtë akt, amerikanët de facto e zëvendësuan non-gratën Berisha me non-gratën Edi Rama! E shpallën Edi Ramën si krye horrin e korrupsionit në Shqipëri. Madje me një histori korrupsioni të padëgjuar më parë! Pagesë parash për të zhbërë opozitën e Shqipërisë! Dosja McGonigal në Uashington dhe Nju Jork implikon së paku në 14 paragrafë kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Për çfarë? Për pagesa e favore me qëllim të baltosë opozitën dhe ta shkatërrojë atë.

Edi Rama është i vetmi kryeministër në botë që ka lobuar dhe lobon, ka paguar dhe paguan për të zhbërë vlerat e madje territoret e vendit e të kombit të tij! Edi Rama më skandalin e McGonigal na bën me dije fakte tronditëse: – Ai duke korruptuar një zyrtar të lartë të FBI-së amerikane ka vepruar në mënyrë mafioze për minimin e institucioneve dhe interesave amerikane, për pasojë edhe të demokracisë amerikane dhe vlerave të saj! – Me aktin e bashkëpunimit korruptiv me McGonigal dhe bashkëpunëtorët e tij, personin A, B e me radhë, kryeministri i Shqipërisë ka minuar demokracinë shqiptare, madje shtetësinë dhe vlerat e kombit shqiptar! Edi Rama duke përdorur paratë e taksave tona për të korruptuar zyrtarë amerikanë dhe të tjerë në Europë ka shpërdoruar pasuritë e shqiptarëve!

Ai ka shpërdoruar buxhetin e shtetit dhe është investuar në përçarjen e politikës shqiptare! Përçarja e politikës shqiptare është strategji ruse dhe serbe! Edi Rama në këtë kuptim ka ndihmuar për interesat ruse dhe serbe në Shqipëri, në Kosovë e në rajon! Ndërkohë që është përpjekur në këo veprime anti-kombëtare dhe anti-shtetërore, që lidhjet e tij me rusët, serbët e me djaj të tjerë t’ia faturojë opozitës, Sali Berishës dhe Lulzim Bashës. Madje aktivizoi emra tjerë amerikanësh për ta akuzuar Sali Berishën të lidhur me Moskën, pasi u kishte dhënë koncensionin e naftës në Shqipëri. Ndërsa, Basha ra në kurthin e Ramës pa e ditur se Muzin ishte gjithashtu njeriu i kryeministrit të Shqipërisë e njëkohësisht pa e ditur se çfarë ai përfaqësonte në raport me rusët!

Për Sali Berishën deri më sot nuk ka asnjë fakt që mund ta komprometojë me lidhje ruse e serbe. Madje shqiptarët nuk kanë mësuar asnjë fakt dhe provë për arsyen e shpalljes së tij non-grata nga sekretari i Shtetit, Antony Blinken! Po bëhen dy vite dhe askush nuk ka dhënë një fakt të vetëm. Dhe historia e Charls McGonigal zbuloi se Doktori ka pasur të drejtë në përballje e tij për të vërtetën. Kurse e vërteta nuk vonoi. Skandali që ka tërhequr vëmendjen e gjithë medieve amerikane dhe evropianë është tashmë akuzë për Edi Ramën. Është kryeministri i Shqipërisë autori e sponsori i luftës kundër Berishës dhe opozitës! Është ai gjithashtu minuesi i demokracisë në Shqipëri dhe i korruptuari më i madh i të gjitha kohërave në këtë vend!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok