14/04/2024

Nga Nikoleta Kovaçi

Ne vitin 2016 nje gjyqtar pezulloi nga detyra drejtorin e policise se shtetit, Haki Çako! Hakiu-n dhe dr e policise kane qene e jane kukulla e per pasoje une gjithmone i kam pa si lojna ne duart e nje polushteti monstruoz qe po instalohej! E kercenoi Tahiri publikisht! Sigurisht, ai ishte ministri kampion i Rames! Me pas doli Rama: e quajti killer me pagese gjyqtarin! Para dy ditesh e shkarkoi vettingu jone i dashtun!

Çako u godit per skandalin e IMCI Catcher! Ne fakt aso kohe trafiku i droges ishte vu, djem qe zhdukeshin e vriteshin ne çdo cep te vendit, uleshin radar, hapeshin porte e rruge detare e hapesirat ajrore! Gjithcka e ktij vendi ishte vue ne dispozicion te trafikut te droges te organizuar nga shteti tue perdor policine! E tue pas parasysh se ç’bahej ktu me drogen, me dukej kot qe drejtori-kukull ne duart e Tahirit dhe te Rames te hetohej e pezullohej per ate pune pergjimesh!

E nderkohe qe ne na rrshqiste dheu nan kambe perdite, e merrshim me drogen, te vramit, te zhdukunit, qeveria me mjeshtrat e vet kishte nis maskaraden e incineratoreve! Droga e vrasjet vazhduan lojen deri ne 2019 qe na damkosi termeti, nje tjeter mundesi afere shtetnore, e nderkohe nan rrogoze vijonin incineruesit e vendit prokuroria, gjykatat, shish u fshehen mas reformes ne drejtesi duke shuar cdo perpjekje te tyne me ba nji pune te hajrit!

Masanej pandemia, qe iu hoqi palcen fare jo vetem institucioneve e mediave po corientoi edhe popullin e mjere qe spo gjente rruge nga te dilte! Incineruesit vazhdonin me grumbullimin e milionave euro ne emen te qeverise e shqiptaret te shushatun iu dhane 25 prillit ne forme patronazhistesh! Sot jena ne udhekryq; pa shtet, pa institucione, me borxh publik, me cmime katastrofike, me nje harbuteri kriminale qe drejton e sundon ne cdo skute e me sherbime te huaja qe rrine kembekryq ne thuajse pjesen ma te madhe te njerzve dhe te Shqipnise!

Viva çmendina jeme qe quhesh edhe stalle…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok