Nga Nikoleta Kovaçi

Per ardhjen e kroato-boshnjako-serbit Bregoviç, atij kengetarit te madh, kam shkrue, here me shaka, here me cinizem, here me ironi! Madje kam perdor edhe Qaniun, personazhin tem te nxjerre nga germadhat e ktij populli bishtdashes…!

Une qe tallem me ardhjen e ktij serbit ne Shqipni, sa per dijenine tuj jam njohese e muzikes sllave ma shume se 90 perqind e juaja! Ktu ska kurrni lloj ideje me fye ju qe nuk e njihni fare po e perqafoni se ua do puna, stomaku dhe ideologjia! Muzika asht muzike! Kjo asht e perbotshme! Por ajo muzika ka edhe nje tekst, e sidomos kur ka nje emen qe i perket armikut te mikut tem kam tane te drejten e Zotit mos me e pranue!

Sepse, bie ndesh ne parimin tem; armiku i mikut tem, minimumi ska me kane kurre miku jem! Me ka ndodh qe t’i shoh bashke e miq per krye ma vone mikun tem me armikun e vet, e prape se kam ba mik, ndonese kam nis autokontroll me mikun tem! E di qe do iu dukem e prapametme po ska gja; kshtu jam gatue me deshiren e plote temen…

Tue shkrue per Bregoviçin, qe k’tu po e sjell baterdia e nje marreveshjeje antishqiptare me kumbaret e dukshem Edi Ramen dhe Aleksander Vuçiç, kam shkrue edhe per zarmet, po s’kam shkue atje me i shkimë; as ne Vlore, as ne Thirre-Kalimash dhe as ne Munelle, ne pjesen tone (Pukes) e te Mirdites, sepse jo se nuk shkoj po se skam asnje lloj mundesie, tue fillue tek opangtë ( kpucet) e deri te teknikat me u perballe me zarmin! Kam shkrue, sigurisht o nga divani i shpise, o nga karriget e lokalit ku gjerb kafen pa sheqer dhe sigurisht qe i jam lut Zotit, te kthehet prape kah na, se vec Ai e rastesia na kane pshtue me qindra e mijera here si popull e si vend…

Kur shkruj per Bregoviçin dhe ardhjen e tij ne nje parade birrarie, nuk kam parasysh asigja personale, por shqiptare! E di qe kjo mund te quhet primitivizem por kjo jam une; maloke-primitive plot nacionalizma! Sepse Bregoviçi nuk asht thjesht nje kengetar, as nje serb qe po kalon rastesisht trojeve tona, as nje pushues-turist qe vjen e i jep paret tek ndonje fukara qe ka nxjerre nji tezge ne rruge; ai asht karremi me testue e trazue ujera mes nesh, me na fye ne palce inteligjencen e me na poshterue ne gjane tone te perbashket; Gjakun! Ai vjen si guri i fshehun i kryeministrit te Shqipnise qe shume prej jush e adhuroni, ngaqe iu duket i zoti dhe i mencem ngaqe iu poshteron perdite e ne gjithçka qe ban ne kete vend dhe jashte tij kunder ketij vendi dhe i politikave antishqiptare te Serbise!

Duhet t’me falni qe une s’jam ‘open mind’ sa dhe si ju, por te jesh kunder nje vendi vrases dhe kunder nje vrasesi, besoj asht njerezore, e ktu ska kurrgja me i vu bisht, po e pranojme bishtin meqe duan idhujtaret e medhenj qe jane kthye ne kavje te çdo te keqeje qe testohet me kalue ketyne trojesh!

Kur shkruj per Bregoviçin, ne fakt shkruj per Edvin Ramen; uzurpuesin e krejt fryme suaj, ai qe ka fut ne terr te llahtarshem mendjen e ktij populli, sepse edhe kur kam shkrue tash nje vit e kusur kunder rregullave te famshme te pandemise, edhe kur kam refuzu publikisht masken, edhe kur kam kerku me hedh ne ‘ere’ spitalet covid, edhe kur kam ba thirrje mos bani vaksinen, mos shkoni ne spitale, refuzoni msimin online, kam pas parasysh monstruozitetin e nje qeverie mbi nje popull te pambrojtun, po gjithnje thirrjet e mia jane pasue nga heshtje, veç pak njerezve ‘primitiv’ e qe e duan kte vend te cilet bane te njajten beteje publike! Asnjehere nuk lartesova t’paudhin me demaskue friken nga nje gjobe per lecken qe iu mbyllte gojen sepse e dija se ajo goja iu mbante gjalle stomakun!

Ashtu siç e di qe stomaku ua do edhe Bregoviçin, jo si serb, as si kengetar, as si muzike, jo, por si nevoje me i sherby satrapit qe iu kontrollon stomakun… Te pakten te lini nje shenje diku se na s’jena primitiv por jena me ty baba i kombit! E di qe se doni Bregoviçin se nuk e njihni fare, sepse ju se njihni muziken sllave, por doni ate qe ua sjell ne voter, sot Bregoviçin, e neser Vuçiçin… ashtu siç iu ka sjell poshterimin tash 8 vjet, ashtu siç rrit çmimet, siç vjedh pasurine, qysh iu paguan me pare krimi, siç iu shkeput lidhjet me Perendimin, qysh iu mashtron me mjekesi falas, me drita qyqe neper sheshe te turpshme qytetesh, me parada mjetesh te faluna, qysh iu nxjerr prej shpiash e ne troje ngre kulla pengmarresish, qysh iu sjell pamje ne 3d aeroportesh e bregu deti nderkohe qe aty vriten, rrembehen e zhduken burra e djem shqiptarë!

Ani ska gajle, veç ta lame nje shenje qe ky mos te na vere damken se masanej kputen lidhjet me stomakun!

Rama me Bregoviçin nuk ka nevoje fare te na heq vemendjen nga zarmet, as çmimet, as baterdite e tjera te perditshme; ka vite e vite qe i ban e nuk e ka kundershtue kush! Nese do donte te fshihte gjana me kete serbin-kengetar, ka ca gjana edhe ma te medha, edhe ma te frikshme edhe ma te rrezikshme se sa zarmin neper gjithe vendin, ku njerzit kujtohen mas 10-12 diteve qe ato spo fiken por po shtohen! Joooo! Mos e perdorni kete taktike si ndonje merite menaxheriale te kaposhit qe rri maje plehut tone! Nese fsheh, ai ka gjana shume ma te medha! Jam e sigurt se nder ju ka njerez qe i dine bamat e rrezikshme qe mbulohen mos me dal kerkund, flas neper ne, në FB se media asht nen thundren e tij e s’mundet me nxjerr as fryme pa lejen e tij!

E keshtu; hiqjani çdo lloj bishti tjeter Bregoviçit; ai asht ceshtje e jo individ, asht provokim e jo kengetar, asht testim e jo muzike! Ose mani bishtat per vedi e mos ua faturoni njerezve qe jane ne beteje te hapun me krejt levat e pushtetit monstruoz qe asht instalue ne kete vend, sepse kta njerez nuk e duan stomakun po duan dinjitetin e vet!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok