29/05/2024

Gëzuar ditëlindjen në përjetësi zonja Madeleine Albright

0

Nga Jahja Drançolli
Gëzuar ditëlindjen në përjetësi zonja Madeleine Albright: Albright ka lindur më 15 maj 1937 në Pragë, Çekosllovaki (tani Republika Çeke). Ajo u bë e njohur si një zyrtare publike amerikane që shërbeu si ambasadore e SHBA në Kombet e Bashkuara (1993–97), si dhe gruaja e parë që mbajti postin e sekretares së shtetit në kabinetin amerikan (1997–2001)!
“Ne duam të kthehemi në shtëpi, në Kosovë”!
Gjatë mandatit të saj, Albright mbeti një përkrahëse e ndërhyrjes ushtarake dhe një kampione e fortë e demokracisë dhe të drejtave të njeriut. Në veçanti, ai u shqua në vitin 1999 duke sensibilizuar NATO-n ndaj bombardimeve të Jugosllavisë së mbetur për të ndaluar spastrimin etnik të shqiptarëve në Kosovë nga forcat millosheviqiane. Bombardimet e NATO-s, disa e quanin Lufta e Madeleine, përfunduan pas 11 javësh sulmesh ajrore kur Jugosllavia ra dakord me kushtet e NATO-s!
Foto: Madeleine Albright, Sekretarja Amerikane duke përshëndetur një djalë që mban një mbishkrim ku shkruhej, “Ne duam të kthehemi në shtëpi, në Kosovë”!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok