29/05/2024

Formula e Pagëzimit (8 Nëntor 1462), dëshmi e të folmes së gjuhës Arbërore

0

Nga Gjon Keka

8 Nëntor 1462

Formula e Pagëzimit e shkruar nga Pal Engjëlli – sekretar dhe këshilltar i kryezotit të Arbrërisë europiane Gjergj Kastriotit.

Ky dokument historik tregon në fakt se gjuha jonë iliro-arbërore është shkruar e folur në vijimësi. Poashtu ky dokument i gjetur nga studiuesi e historiani rumun Nikollë Jorga është një dëshmi e të folmes së gjuhës Arbërore në kohën kur ka jetur, vepruar e mbretëruar Gjergj Kastrioti.

Ishte me fat që mbreti arbëror kishte krah të tij një personalitet të tillë mbikohor sikur që ishte Pal Engjëlli, i cili në fakt ka luajtur rol të pazëvendësueshëm e historik në diplomacinë arbërore të asaj kohe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok