25/05/2024

Dënimi dhe lirimi në të njëjtën ditë!

0

Njerëzit në qeverisjen e vendit duhet vlerësuar në bazë të veprimeve e jo deklarimeve gojore apo fjalëve. Të dinjitetshëm në qeverisje janë ata që i mbajnë fjalët dhe premtimet e dhëna para elektoratit e jo ata që mashtrojnë në vijimësi pa fije turpi qytetarët e vendit.

Nga Florim Zeqa

Lirimi i dy sulmuesve serb dhe ngujimi paradoksal i kryetarit

Dënimi dhe lirimi në të njëjtën ditë i dy serbëve që sulmuan pjestarët e KFOR-it dhe gazetarët, i ngjanë dënimeve me kusht të kriminelëve për krime të rënda të cilët dënohen më kusht. E dënimi me “kusht” i dy serbëve, përkatësisht me nga 6 muaj burg të konvertuar me nga 7 mijë euro është lirim përfundimtar i tyre, ngase ata pas dëbimit të tyre në Serbi nuk mbajnë kurrfarë përgjegjësie juridike ndaj shtetit të Kosovës.

Kjo po i bie që më i rëndë është ngujimi 70 ditor i Lulzim Hetemit në Komunën e Leposaviqit sesa i dy serbëve të që sulmuan KFOR-in dhe gazetarët!

Siq dihet Lulzim Hetemi u ndihmua nga njësia speciale e Policisë së Kosovës që të futej në zyrën e tij në mëngjesin e hershëm të 29 majit, dhe që nga ajo ditë nuk është raportuar të ketë dalë nga objekti komunal. Pra aty, Lulzim Hetemi ha, rri, punon, pastrohet dhe fle si një i burgosur i ndërgjegjes!

Ky nuk është ushtrim i detyrës zyrtare por një burgim i pazakontë dhe i padëgjuar deri më tani në historinë e qeverisjeve komunale në botë!

Hyrja e Lulzim Hetemit në objektin komunal u prit me protesta nga banorë vendës serbë dhe nga grupe të ndryshme të dhunshme, që sulmuan forcat e rendit dhe gazetarët e mbledhur, dy prej të cilëve u liruan dje nga “drejtësia” kosovare.

Ngujimi i mëtutjeshëm i Hetemit pakuptimtë

Pse, si po qëndron dhe çfarë po punon Lulzim Hetemi në objektin e Komunës, aty ku nuk hyn asnjë qytetarë për të marrë shërbime esenciale nga kryetari, këtë përgjigje duhet ta japin qeveritarët, ata që po e mbajnë të ngujuar për llogari të tyre personale.

Tashmë kur pushteti është deklaruar për mbajtje të zgjedhjeve të reja, të cilat vështirë të definohen, se a janë të parakohshme apo të jashtëzakonshme, të lira apo të detyrueshme nga bashkësia ndërkombëtare, e cila po përdorë kritere të dyfishta kur janë në pyetje zgjedhjet në pjesën veriore.

Jo vetëm familja Hetemi, por të gjithë shqiptarët e pjesës veriore ndjehen të shqetësuar për mungesën e funksionimit të rendit dhe të ligjit në pjesën veriore të Kosovës.

Diçka nuk është në rregull pushtetarët në Prishtinë të cilët krejt hallakamen në veri e krijuan kinse në mbrojtje të rendit dhe ligjit, porqë keq-bërësit po dënon dhe liron brenda një dite të vetme. Nuk është në rregull as me qëndrimin e bashkësisë ndërkombëtare, e cila njëherë e deklaroi njohjen e rezultatit të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në katër komunat në veri të Kosovës, të banuara me shumicë serbe, tani me ngulm po e kërkon largimin e kryetarëve shqiptar pa legjitimitet qytetar.

Pas dorëzimit të ‘Qeverisë Kurti’ nga presioni ndërkombëtar, më nuk ka asnjë arsye të mbahet Lulzim Hetemi peng i ngujar në ndërtesën e Kuvendit Komunal në Leposaviq, por duhet t’i kthehet familjes së tij ashtu siq u kthyen dy serbët e “dënuar”!

Për lirimin e Hetemit nga ngujimi duhet të angazhohet bashkësia ndërkombëtare për hirë të shqetësimeve të familjarëve të tij, si akt human dhe civilizues. Për shkak se në botën e civilizuar dhe demokratike nuk ndodhin raste të tilla të vetëngujimit në ndërtesat komunale.

Për pengmbajtjen e Lulzim Hetemit përgjegjëse është partia në pushtet e cila po krenohet me “heroin” e tyre, siq po e quajnë ndryshe edhe si “Oso Kuka” i ditëve të sotme! Se cilat do të jenë pasojat psikologjike të kryetarit të ngujuar mbetet të shihet pas daljes së tij nga objekti komunal në Leposaviq!

Florim Zeqa

04.08.2023

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Nese e pelqyet ket artikull? Ju lutemi përhapni fjalën :)

Follow by Email
YouTube
YouTube
Tiktok